Бургас ще отбележи един от най-светлите и български празници – 24 май. Инициативите са част от тематичния уикенд посветен на Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост и е озаглавен „Дни на буквите и книгите“.
С много тематични събития и тържества бургаската общност ще почете просветното дело на Светите братя Кирил и Методий.
За поредна година ще пожелаем и „Попътен вятър“ на младите бургаски абитуриенти, които с много стил, блясък и усмивки ще поемат по пътя на новия живот и реализация.
В програмата е включен и фестивала „Книгите оживяват“, „ Европейска нощ на музеите“,концерти, спектакли, изложби.
ПРОГРАМА
20 май
16:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
«Стиховете вълнуват – 3 част» с Вокална група „Слънчеви капки“ - ръководител Мария Митева към НЧ „Фар 1946“ - Бургас
17:30 часа
Открита сцена „Охлюва”, Приморски парк
Карнавал на биоразнообразието
18:00 часа
Парк в к/с "Меден рудник" до бл. 128
Годишен концерт - продукция на ДФГ "Звъника" и школа по гайда "Ясен месец"
НЧ „Паисий Хилендарски 1928“
18:00 часа
Дом на писателя, ул. „Вола“ № 1
Слави Томов представя: Вечер, посветена на 201 г. от рождението на Бодлер
20 – 30 май
кв. Сарафово
100 години Сарафово – празнична програма с концерт, музейна експозиция, изложба и др.
НЧ „Ангел Димитров 1929“ – кв. Сарафово
21 май
11:00 часа
Държавен куклен театър, ул. „Климент Охридски“ № 2
“Какво се случи със спящата красавица”
11:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
„Маги в селището на пчелите“ – представяне на детска книга и възпроизвеждане на пчеларство, с участието на Елена и Андрей Стойчеви от Селището на пчелите в Странджа
16:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
Арт ателие с ръководител Марина Матлина към НЧ „Фар 1946“ - Бургас
17:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
Представяне на детската книжка „Капчици смях“ и стрийт шоу с участието на автора и актьора Янко Митев
16.00 часа
КТК „Ченгене скеле“ се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“ с беседа и посещение на музейната си експозиция с вход свободен. Беседите ще се проведат в 16.00 и в 17.00 часа, като максималният брой посетители на една беседа е 40 човека. До рибарското селище можете да стигнете по суша или по вода. Кораб „Бургус“ отплава от Магазия 1, Морска Гара-Бургас в 15.00 часа. За да запазите места на кораба, е необходима предварителна резервация на 0882 004 124 или reservations@gotoburgas.com
17.30 часа
Туристически комплекс „Акве калиде“ се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“ с безплатна 3D прожекция. Елате на виртуална разходка в епохата на траките и легендата за Свещения извор на трите нимфи-изцелителки, през римската епоха, кръстоносните походи - до времето на Сюлейман Великолепни. Местата са ограничени! Необходима е предварителна резервация на 0882 00 41 26
17.30 часа
Остров Света Анастасия се включва в инициативата „Европейска нощ на музеите“ с вход свободен на музейната си експозиция. До Острова можете да стигнете с Кораб „Бургус“, който отплава от Магазия 1, Морска Гара-Бургас в 17.00 часа. За да запазите места на кораба, е необходима предварителна резервация на 0882 004 124 или reservations@gotoburgas.com
18:00 часа
Европейска нощ на музеите. Експозициите на Регионален исторически музей-Бургас ще предложат на своите посетители разнообразна програма от изложби и събития, които могат да бъдат разгледани от 18:00 до 00:00 часа с вход свободен.
Археологическа експозиция, бул. „Алеко Богориди“ 21
В Археологическата експозиция ще бъде представена изложбата „Средновековна сграфито керамика от Българското Черноморие“. Това е първата и единствена по рода си подобна изложба, която представя най-елитните екземпляри на средновековните художници от Черноморието от периода XII-XIV в.
Постоянната археологическа експозиция представя хронологически най-ранната история на земите около Бургаския залив от 6 хил. пр. Хр. до Средновековието. Любопитни за посетителите са находките от обектите, които бургаските археолози проучват през последните години. Най-нови са тези от ритуалния комплекс от 6-4 в. пр. Хр. от кв. Изгрев и от нос Чироза, кв. Крайморие.
Етнографска експозиция, улица „Княз Александър Батенберг“ 12-14
В Етнографската експозиция посетителите ще имат възможност да разгледат изложбата „Нестинарството – българската магия с огнена жарава“ представена с фотографии от 1946 и 1953 г., които илюстрират в детайли нестинарския празник на 3 юни (по стар стил) в село Българи и неговата кулминация – танца върху огнена жарава.
Постоянната етнографска експозиция представя традиционната култура и бит на Бургас и региона.
Историческа експозиция, ул. „Лермонтов“ №31
В Историческата експозиция ще бъде открита гостуващата изложба „Манастирската култура на Балканите“ от ИМ Самоков. Тя представлява малка част от многобройните фотографски творби на проф. Михаил Енев, преподавател в Националната художествена академия, човекът на когото дължим представите си за онова, което се съхранява в манастирите у нас и на Света гора.
Постоянната историческа експозиция дава възможност на посетителите да се потопят в атмосферата на далечното минало на град Бургас. В иконната зала може да бъде видяна богатата колекция от образци на християнското изкуство. В зала „Дарени и спасени съкровища“ са изложени ценни образци на приложното изкуство, показващи силата на модните тенденции през XIX век.
Природонаучна експозиция, ул. „Константин Фотинов“ 30
В Природонаучната експозиция посетителите ще могат да разгледат новата постоянна експозиция „Светът в зрънце пясък“. Тя представя богата колекция на пясъци от цял свят, която музеят събира вече 8 години. Във витрината са подредени най-интересните експонати от всички континенти включително Антарктида, от различни плажове – златисти (Копакабана в Бразилия), зелени (плаж Папаколеа, Хаваи), бели и розови (Бермуда, Бахами, Барбадос и Куба), черни (Гърция, Франция, Коста Рика). Най-много са пясъците от морските плажове, но има от реки и от пустини (Сахара, Аризона, Юта, Дубай).
В единствената в района на Южното Черноморие природонаучна експозиция, посетителите могат да разгледат гео-историческото развитие и съвременното природно разнообразие на Югоизточна България. В постоянната експозиция са представени и обитатели на Световния океан.
21:00 часа
Bar Escobar
DJ FED Back In The Days
ВХОД: Свободен!
22 май
11:00 часа
Държавен куклен театър, ул. „Климент Охридски“ № 2
“Какво се случи със спящата красавица”
11:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
Представяне на детската книжка „Капчици смях“ и стрийт шоу с участието на автора и актьора Янко Митев
17:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
Dancefitness с Габриела Стефанова - НЧ "Фар 1946"-Бургас
23 май
17:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
Театрална школа,, Усмивка” към НЧ „Фар 1946“ – Бургас
18:00 часа
ул. „Алеко Константинов“
„Книгите оживяват“
Концерт на солисти и вокална група към ЦПЛР-Бургас и ВФ „Морски песъчинки“с художествен ръководител Милена Добрева
18:00 часа
Дом на писателя, ул. „Вола“ № 1
Представяне на книгата „Болерото и ние“ от Теодор Лирков
18:30 часа
НЧ „Тракия 1930“ – кв. Лозово
Празник на кв. Лозово
19:00 часа
Държавна опера Бургас, ул. „Климент Охридски“ № 2
„Баядерка“
Балет в две действия по музика на Лудвиг Минкус
19:30 часа
HashtagSTUDIO
QUIZ 51 Въпроса в HashtagSTUDIO Бургас
23 – 25 май
Културен център „Морско казино“, Приморски парк
Зала „Георги Баев“, ет. 0
Изложба „Мечтите на децата на Украйна”
Вход свободен
Откриване: 23 май, 17.30 часа
24 май
ДЕН НА СВЕТИТЕ БРАТЯ КИРИЛ И МЕТОДИЙ, НА БЪЛГАРСКАТА АЗБУКА, ПРОСВЕТА И КУЛТУРА И НА СЛАВЯНСКАТА КНИЖОВНОСТ
11:00 часа
с. Изворище
Поднасяне на цветя на паметната плоча пред училището и рецитал с учениците от с. Изворище
НЧ „Просвета 1938“ – с. Изворище
11:30 часа
Открита сцена „Охлюва”, Приморски парк
Концерт по повод 24 май
19:30 часа
HashtagSTUDIO
QUIZ 51 Въпроса в HashtagSTUDIO Бургас
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..