Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100-годишното Сарафово, създадено с мъката на бежанците, празнува юбилей

Гинка Герова със снимка на нейнитя баба и дядо

Преди 100 години, след месеци и години лутания, част от бежанците от Одринска Тракия започват да се заселват в днешното Сарафово. Първо това правят 56 семейства, разказва Гинка Герова, която е родственик на първите заселници и е част от организационния комитет по честването:

„Първите семейства се заселват тук, в местността „Соката“. До края на 1922 г. стават 81, а през 1923 г., вече са 118. В началото живеят във временни сламени колиби заедно с добитъка. Всичко по тези места било обрасло с драки. Изсичали драката и си строели къщи без разрешително и план. На няколко пъти импровизираното селище е разрушавано и опожарявано. Затова водят непрекъсната борба за утвърждаването му като отделно населено място. В началото на 1922 г., бежанците от „Соката“ вече имат официален статут на български гражданим, а в края на годината и свой кмет“, разказа тя:

Иначе, нейният прадядо е сред първите заселници:

„Те са били едно малко семейство, тъй като дядо Иван е имал само две деца, а съпругата му, баба Петра, е починала още в Тракия. И той, с двете си деца, те са били вече големи, около 16-17 годишни, идват в Сарафово. И това, което знам, че моята баба Аргира е от семейството на Дерменджиевия род. Тя не е дошла тук. Тяхното семейство не се е заселило първо в Сарафово. Те са били в Бяла, Варненско. Дядо ми Димитър и баба ми Аргира изглежда са се познавали още от Турция. И той отива, намира я и ѝ казва „Сарафово е много хубаво (то тогава се е казвало Папорос), идвайте насам. И цялото семейство Дерменджиеви, с всичките си деца, се преселват и те в Сарафово“, разказва Гинка.

Кварталът нови името на инж. Стоимен Сарафов, наричат го спасителят на бежанците, припомня Гинка Герова. В негова чест ще бъде поставена паметна плоча на читалището в квартала.

„Под негово ръководство, семействата получават помощ и заеми за построяване на къщите, наречени „шаронски“, на името на Рене Шарон, който контролира средствата. Стоимен Сарафов урежда и водоснабдяването, през 1932 г. построяването на къщите и дарява много лични средства за построяването на училището. През 1924 г. трудолюбивите хора в Сарафово, със собствени средства и колективен труд, изграждат училище за своите деца. Първи просветители са Георги Казаков, семейство Катя и Александър Богданови, Мара Чапарова, Анастасия Добрева, Видка Стоянова, Станка Станева, Цвета Белиматева, Димитър Казаков, Ангелина Узунова, Ради Джунев. Скоро, след основаването на Сарафово, жителите му създават читалище. Основано е през есента на 1929 г. по идея на учителя Георги Казаков. Първо се именува Ламбо Мърдев, активен революционер и просветител от Булгаркьой, селото, от което идват“, разказва тя.

През първите 15 години, читалището се помещава на различни места. Организират се вечеринки, организират се театрални постановки, а със събраните средства се купуват книги и се обогатява фондът. През 1938 г. библиотекар, първият, става дядото на Гинка Герова – Димитър Иванов – Джамбаза. Новата сграда на читалището е открита през 1963 г. и културното средище носи името на учителя Ангел Димитров.

А връщайки се към настоящето – кварталът ще празнува два дни. В петък, от 17 ч., ще бъде открита паметната плоча, след което ще бъде открита изложба „Българските бежанци в нашата памет“ и ще има празнична програма в читалището. На другия ден, от 11 ч., отново там ще има прожекция на спектакъла „Дом за овце и сънища“ и земляческа среща на потомците на заселниците. Празникът ще продължи на пристанището, от 18 ч., с концерт на Таня Ди и Благовест Зерлиев, ПФА „Странджа“, Тони Димитрова и Миро Станчев и ще завърши със заря.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петровден е

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители. Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот. "Църквата..

публикувано на 29.06.24 в 10:07

Крайморие празнува днес

Община Бургас и Народно читалище „Петър Янев 1939“ ви канят на празника на квартал „Крайморие“.  Веселбата ще започне в 10.30 ч. на плажа в „Крайморие“ с посрещане на самия морски бог Нептун! Ще има спортни занимания, много игри и плажни забавления. От 19.30 ч. заповядайте на празничен концерт на лодкостоянката, където ще пеем с Преслава..

публикувано на 29.06.24 в 08:44

Иван Гюлев: Най-натоварени са сега входовете и изходите на Бургас

Бургас се включи с различни инициативи за поредна година в отбелязването на Националния ден за безопасност на движението по пътищата. През 2023-та, в страната са станали 6989 ПТП с 525 загинали и близо 9100 ранени. Две трети от тях са в населени места. От всички смъртни случаи 96 са на пешеходци. Началникът на отдел "Пътна безопасност" в Община..

публикувано на 29.06.24 в 09:00

Затварят улици в района на капаните на Северния плаж заради триатлон

За четвърта година Бургас посреща стотици състезатели по триатлон, които ще се борят за призовите места в първото за сезона състезание от календара на Българска асоциация по триатлон. Арена на събитията ще бъдат Северен плаж, алеята към квартал „Сарафово“ и улица „Поморийска“. Стартът бе даден тази сутрин.  За безпроблемното протичане на..

обновено на 29.06.24 в 07:53
Мостът в Бургас.

Община Бургас след смъртоносните скокове от моста: Монтирали сме камери, инспектори наглеждат района

"Община Бургас е монтирала камери, а инспектори от дирекция "Управление при кризи, обществен ред и сигурност" винаги са наглеждали Моста и са помагали на МВР, ако се наложи примерно проверка на документи или задържане. Защото общинските инспектори нямат такива правомощия като истинската полиция.  На Моста също така са поставени спасителни пояси",..

публикувано на 28.06.24 в 15:41

Изграждат улично осветление по пътя Сарафово-Бургас, ремонт и на ул. „Уилям Гладстон“

Продължава изграждането на улично осветление на републиканския път I-9 Сарафово-Бургас, в участъка от пътния възел „Тромпета“ на Северния обход до Гробищния парк, съобщават от Общината. От 01 юли в дните от понеделник до четвъртък, ще се въвежда краткотрайна организация на движение за времето от 09:30 до 15:30 часа. Ще се затваря за автомобили лявата..

публикувано на 28.06.24 в 15:38

Оригинални подправки и рисуване с къна на Индийския шопинг фестивал в Бургас

Индийски ароматни свещи, много подправки и рисуване с кана ви очакват на Флората в Бургас Това са само част от стоките, които могат да бъдат намерени на Шопинг фестивала, посветен на далечна Индия. Второто му изданието в морския град  бе открито днес и ще продължи две седмици, до 14 юли. Българска търговско-промишлена палата е партньор на..

публикувано на 28.06.24 в 14:09