Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас с нов модерен ангиограф

Мъж над 65 години, диабетик, и/или хипертоник, пушач. Това е най-честият профил на пациентите в новата ангиографска зала на Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас. Проблемът – запушени артерии, тук се решава бързо, безкръвно, безплатно и безболезнено, като част от пациентите не заплащат дори потребителска такса. От две седмици Клиниката по съдова хирургия разшири дейността си. Открит е нов сектор с 14 легла, в който се извършват ендоваскуларни процедури под ангиографски контрол. А в основната си операционна зала съдовите хирурзи продължават да извършват сложни хибридни и отворени операции.

Процедурите, извършвани в ангиографския сектор, са популярни сред пациентите като „отпушване на артериите“. Медицинското наименование на „запушените артерии“ е Периферна артериална болест (ПАБ). То е социално-значимо и много разпространено заболяване, като по-голямата част от пациентите са мъже. Периферна артериална болест включва всички заболявания, които водят до запушване на артериите – диабет, атеросклероза, запушване и втвърдяване на артериалните стени; стеноза, стесняване на артериалните стени; емболия, блокиране, причинено от кръвен съсирек, и т.н.

Мъжете са рискови, защото водят по-заседнал начин на живот, движат се по-малко, пушат повече. Най-често пациентите се оплакват от изтръпване, мравучкане и умора в краката. Те не могат да стоят дълго време прави, или да вървят, необходимо е да си починат, за да продължат. Може да изпитват болка, безсилие или спазми в мускулите на краката, да имат възпаления, рани или язви, които заздравяват бавно или изобщо не заздравяват, посиняване, или бледност на крайниците“, обяснява проф. д-р Валентин Василев, началник на Клиниката по съдова хирургия. Той извършва ангиографските процедури заедно със своите асистенти всеки работен ден.

Процедурата със сложното наименование „перкутанна транслуменна ангиопластика“ представлява отпушване на засегнатия съд под рентгенов контрол в реално време. Пациентът е в съзнание, с местна упойка в бедрената артерия се въвежда тънка тръбичка с балон, който се раздува и разширява засегнатия съд. Балонът може да бъде покрит и с лекарство, което се отлага по стените на съда и забавя повторното му стеснение. Процедурата трае около 40 минути, а пациентът престоява в болницата 3 дни, като през първия ден задължително се извършват изследвания. Възстановяването е бързо и човек се връща към обичайните си дейности още на следващия ден. Преди този технологичен напредък в медицината, „отпушването“ се е извършвало чрез отворени операции, с пълна упойка, много рискове и трудно възстановяване на пациентите.

„Вече спокойно можем да кажем, че имаме Клиника на европейско ниво. Всички съдови процедури, които се работят в Европа, ги правим и тук, при нас. Когато си създал едно отделение от нулата, това е голям повод за гордост“, споделя проф. Василев. Всички процедури в Клиниката по съдова хирургия са безплатни за пациента, защото напълно се покриват от Здравната каса. Някои от пациентите – напр. диабетиците, не заплащат дори потребителската такса от 5.80 на ден.


По публикацията работи: Стефка Бакърджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това..

публикувано на 08.07.24 в 11:48

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56

300 деца от Бургас бяха прегледани по програма "Детско здраве" на "Пирогов"

Близо 300 деца от гр. Бургас преминаха безплатни профилактични прегледи при специалистите от Програма "Детско здраве". Кампанията, организирана от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Столична Колегия на БЛС посети морския град с цел проследяване на състоянието на децата, които вече са прегледани и достъп на непрегледани при предходното посещение. Прегледите се..

публикувано на 04.07.24 в 14:27

УНГ специалисти: Слуховият скрининг на новородените трябва да е задължителен

Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат нарушения на слуха в различна степен. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през изминалата 2023 г., между 50 и 60 имат или пълна, или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би следвало, казва доц. д-р Даниел Петков,..

публикувано на 04.07.24 в 11:17

Фармацевти и собственици на аптеки протестираха и в Ямбол

Фармацевти и собственици на аптеки в Ямбол затвориха обектите и се събраха пред сградата на Регионалната здравна каса в знак на протест срещу предложеното изменение на Наредба 4 за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени продукти. Между 14 и 16 часа в града останаха отворени само аптеките на големите вериги, пред всички..

публикувано на 03.07.24 в 15:54

Протест на фармацевти в Бургас

Само две аптеки по централните улици“ Александровска“и „Богориди“ в Бургас не работиха днес и протестираха от 9 до 10 часа. Това са малки, частни обекти. Репортерска проверка показа, че аптеките на големите вериги в същия район не затвориха и обслужваха клиенти. Пред аптека зад БСУ с надписи "Протест" служители посрещаха клиентите си...

публикувано на 03.07.24 в 13:01