30 % от сушата и 30 % от морето трябва да са защитени до 2030 г. Това посочи зам.-министъра на околната среда Тома Белев. Той поясни, че тази мярка е заложена в „Зеления пакт“ на Европейския съюз. „10 % от сушата и 10 % от морето трябва да са строго защитени до 2030 г. и страните членки трябва да предприемат всички мерки, за да го направят. Морето е публична собственост, то е на всички нас. Трябва да има място за всеки. Морето е достатъчно голямо, има достатъчно територии за джетове, лодки, плажове. Ще има територии, които не са с джетове, лодки, плажове. Нямаме територии, които са разрешени за стопански риболов тук по Закон“, поясни той.
Предложението на Сдружението е част от залива на Корал с дължина 700 м. и ширина около 400 м. в морето, да бъде обявена за защитена морска територия. Причина е влошаването на екологичното разнообразие. Територията е избрана по специфични морфологични особености, посочи Асен Йорданов от „Да запазим Корал“. „Да се забрани бракониерският лов, траленето с промишлени средства, пускането на тръби за мръсна и фекална канализация, извършването на едър стопански риболов с всякакви средства – хвърляне на бомби, което е практика за съжаление, хвърляне на химически вещества. В предложението се включва забрана и на търговска дейност, нерегламентираното надпреварване с джетове, моторни лодки“, обясни той.
Всички тези неща са забранени и сега, но е добре да се упоменат и в Регламента на защитната зона, тъй като законите подлежат на някаква промяна, поясни Йорданов. Сред точките е и забрана за добиване на полезни изкопаеми в този залив, отдаване на концесия от площта на морето за тази дейност.
Нашето предложение не включва толкова сурови режими, каквито се дискутират на комисията, допълни Атанас Русев. „По този начин се създава изкуствено напрежение, ще започнат да ни нападат рибарите. Всъщност Морска администрация им забранява в момента риболова и всичко. В нашето предложение сме включили моторна лодка, която е с определени параметри. Това се отхвърли и на практика в момента Морска администрация направи така, че абсолютно всичко да е забранено, включително и с кану не можете да минете от там“, допълни той.
Принципът на прозрачността е нарушен, трябваше да има широка дискусия, посочи кметът на Царево Георги Лапчев. „Коментираме територия, която се създава, на която реално й се сменя режимът. Може процедурата да е спазена, но хората,които пряко ги касае, ще научат от медиите. Жалко, че хората, които живеем там не го знаем предварително, не сме предварително подготвени с евентуалните идеи, за да можем да ги изкоментираме“, допълни той.
Предстои решението на Комисията да бъде изпратено до министъра на околната среда и водите. След това в неговите правомощия е да вземе решение кои от точките да останат или да бъдат променени. Комисията одобри 6 от 10-те точки от предложението. Отпаднат точките, свързани със забраната за увреждане на естествената подводна флора и фауна, риболов чрез мрежи, взривове, тралове и др. отровни вещества; уловът на миди и рапани с тегло по-голямо от 5 кг. за денонощие, както и извършването на търговска дейност.
Надявам се догодина община Средец да има балансиран бюджет, със средства за капиталова програма, социални дейности, образование, култура, спорт. Това заяви кметът Иван Кичев, но не скри притесненията си за финансовата му рамка, след като Общинският съвет отхвърли предложенията на администрацията за актуализиране на такса смет и други..
Коледен благотворителен концерт и базар обединиха Царево, в помощ на малката Елза Дадурян от Бургас. А б лаготворителния волейболен турнир бе първи по рода си и се очертава да стане традиционен. При момчетата – три тима премериха сили по системата всеки срещу всеки. Домакините от Царево са убедително първи след победи срещу Бургос с 3:1 гейма и..
Според природозащитни организации трябва да има санкции срещу незаконните развъдници и търговия с животни, но и срещу собствениците, които изоставят кучетата си. Ако четириногите са чипирани много по-лесно ще се намерят и глобят недобросъвестните им стопани. Дария Хулка от бургаския общински приют за кучета смята, че хората се обръщат към онлайн..
Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и завърши пред сградата на Община Сливен. Организират поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" Протестиращите за втори път тази седмица настояха да бъде спряна процедурата по изваждането..
Временна забрана за движение и паркиране ще има на площад "Св. св. Кирил и Методий" в Поморие от 13 часа на 30 декември до 13 часа на 1 януари 2025 година . Причината е Коледно-новогодишната програма на общината. Автобусите на обществения транспорт, изпълняващи маршрутни разписания по автобусна линия Поморие - градско - линия № 1, Поморие -..
Традиционен коледарски конкурс се проведе днес в залата на НЧ „Просвета“ – 1927 в Камено. В конкурса участваха 20 представителни коледарски групи от Област Бургас. Общо над 200 участници се изявиха в конкурса. Конкурсът се провежда повече от 15 години, а организатори са Община Камено и НЧ „Просвета -1927“ – гр. Камено. Неговата цел е да..
Няма да има повишение на местните данъци и такси в община Айтос, съобщават от администрацията. Вероятно ще бъде въведен принципът "замърсителят плаща" през 2026 година. През 2025 година общината ще поеме сметопочистването. Основната цел е да се подобри качеството на услугата. Със собствени средства са закупени 1000 контейнера тип „Бобър“, както и..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града...
Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и..
Няма да има повишение на местните данъци и такси в община Айтос, съобщават от администрацията. Вероятно ще бъде въведен принципът "замърсителят плаща" през..