В село Грозден живеят около 600 души. Хора, които редовно си плащат такса смет, но камионите на сметопочистващата фирма не идват често. Според жителите именно това е и една от причините селото да е заобиколено от боклуци.
Мебели, дрехи, торби, пластмасови шишета – това са само част от отпадъците, които могат да се видят около село Грозден. При това не само на едно място. Т.нар. „обособеното сметище“ се намира до гробищата на населеното място. Обособено, но без ограда и без табела. „Когато се понатрупа боклукът, идва багер, който го бута в дерето. Ако е строителен материал, идеята е да се запълни по някакъв начин дерето, но тук се изхвърля абсолютно всичко. Изхвърлят се дори и стъкла. Случвало се е миналата година например, по-надолу се предизвика пожар. Когато стане много горещо, стъклото се нагрява, тревата е суха и се предизвикват пожари“, обясни Кина Иванова, която живее в селото заедно с двете си деца. Тя обаче предвижда да се премести в друг град. „За съжаление бащиният ми дом ще остане като вила. Иска ми се много, когато дойда да не виждам това. Искам, когато дойда, да си пусна децата да излязат да играят, Когато аз съм била дете, ние играехме долу в дерето, когато имаше сняг. Пързаляхме се по склона, сега това не може да се случи, защото има боклук – ламарини, стъкла, камъни“, допълни жената.
Таксата смет беше по-скъпа от данъка – последно общо бяха 28 лв., като 7 лв. е само данъка, поясни Иванова. Проблем е и честота на сметоизвовзването. „В момента трета седмица не е идвал камионът. По Коледа камионът не мина месец и половина. Това са празници, консумацията е много по-голяма и боклукът се събира, допълни Иванова.
Кремена Каменова живее в Бургас, но също има къща в село Грозден. „През 2016 – 2017 г. имаше някакви големи казани за смет, хубави, нови, които бяха малко на брой – около 10 за цялото село. Впоследствие изчезнаха, защото не се пазеха, а и не можеха да съберат целия боклук. Към всеки дом има предоставен кош за събиране на боклука. Не е достатъчно два пъти в месеца да се събира. Това принуждава хората да си товарят съответните натрупани отпадъци в каруци да се изхвърлят извън селото. Цялото село е опасано със стабилен насип боклуци, които не се разграждат, а се трупат“, обясни тя.
Според хората, единият вариант е да се върнат големите контейнери в селото и сметопочистващата фирма да обслужва по-често населеното място.
Кметът на Грозден Цонко Беев също обясни, че проблемът с отпадъците съществува от около 30-40 години, а решение така и не се намира. „Когато е запълнено сметището, организираме бутането или пък изнасянето към депото към Сунгурларе. Другото, което сме предприели като мярка – засипали сме в крайната част към входа на самото сметище наземна маса, за да не се допуска повторно пълнене на нерегламентираното сметище“, поясни той.
Кметът посочи, че няма регламентирано сметище в селото, което да е одобрено от РИОСВ – Бургас или от Министерството на околната среда и водите. „Това е проблем навсякъде, защото няма стратегия, няма политика на държавата да изгради и да регламентира нормални места за събиране на сметта. Много трудно се кандидатства по схеми и мерки, които са за снабдяване с казани, кофи, контейнери, превозна техника и т.н.“, допълни той.
Проблем за сметоизвозването се оказва и старата техника на Община Сунгурларе, която редовно се разваля.
Благотворителен футболен турнир „Заедно за Крисена“, организира випуск 2025 на Търговска гимназия - Бургас. Инициативата има за цел да обедини училищната общност в града и да събере средства за лечението на Крисена - майка на две деца, която се бори с рядко заболяване - миелоидна/лимфоидна неоплазия с еозинофилия и тирозин киназна генна фузия..
Започна обновяването на сградата на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Средец. Стартът бе даден официално от директора на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" (РДПБЗН) в Бургас старши комисар Николай Николаев. В проекта е предвидено подобрявате на енергийното управление и потребление..
Община Бургас уведомява, че поради възникнала необходимост от неотложен ремонт, Центърът за административно обслужване в централната сграда на Община Бургас с адрес ул. „Александровска“ № 26 няма да работи с граждани и фирми днес, 21.02.2025 г. от 14.00 до края на работния ден. Всички услуги, извършвани в ЦАО ще бъдат предоставяни в ЦАУ „Приморие“,..
Подробностите в звуковия файл.
Продължава почистването на плажа „Харманите“, където беше отчетено наличие на мазутни петна. Проверки са извършени от РИОСВ-Бургас и Басейнова дирекция „Черноморски район“ – Варна. Проверки на плаж "Харманите" в Созопол за наличие на мазутни петна Очаква се по-късно днес маслените петна да бъдат почистени напълно. Това съобщи..
Реорганизация на движението на автомобили в района на гробищния парк в Бургас ще бъде въведена утре - 22.02.т.г. от 07.30 ч. Причината е отбелязването на Месопустна Задушница. Промените се налагат заради традиционния наплив от граждани към парка. Движението за автомобили ще бъде еднопосочно, като в гробищния парк ще се влиза през входа, който е до..
Жълт код за опасно ниски температури е обявен в почти цялата страната, с изключение на пет области - Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Стара Загора и Видин, показва справа а сайта на Националния институт по метеорология и хидрология. Днес ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Максималните..
По-високата цена от 2 лева на час ще намали потреблението на Синята и Зелена зона, основно в централната част на Бургас. Такова е становището на..
Бойкотът за пазарене във веригите днес в Сливен днес имаше по-малък отклик от първи път миналата седмица, показа репортерска проверка в пиковия обеден час...
По чудо се разминахме без жертви, но не можем да допуснем повече бездействие при ситуации, които застрашават живота и безопасността на нашите жители и..