Здравни специалисти дискутират в Бургас комуникацията между лекари и пациенти по проблемите на имунизациите. Сред темите са ваксинационният обхват на украинците, които търсят убежище у нас.и първите случаи на маймунска шарка в България. Инициативата е част от национална програма.
Какви рискове за общественото здраве крие забавеното здравно обслужване на бежанците от Украйна у нас, обсъждат водещи специалисти епидемиолози, клинични психиатри и студенти по медицина. Закъснява имунизационния ни календар в страната, сподели д-р Момчил Баев, председател на фондация „Астра Форум“ и водещ на дискусията:
„Ваксините са безопасни, те са достатъчно тествани. Щом стигат до хора е сигурно, че не крият рискове за популацията. Освен това поставяме тази тема в по-широк контекст - бежанците от Украйна. Знаете, че там по официални данни според техния имунизационен календар покритието е около 40%. В някои области на Украйна дори е и по-ниско. Имаме около100 хил. бежанци оттам в България, което означава, че имаме реален риск от епидемични взривове от морбили, полиомиелит, които са тежки заболявания. Разбира се хепатити, туберкулова и други заболявания си вървят. Имаме много работа, която трябва да бъде свършена по отношение на имунизациите.
Децата на бежанците от Украйна преди да тръгнат на детска градина у нас те трябва да покрият изискванията, които важат и за българските граждани по отношение на ваксините.
Друга важна тема – маймунската шарка или вариола, която набира скорост в България, след като има вече два потвърдени случая, а пациентите се лекуват. Когато започнаха първите случаи да се появяват в Европа, в българското общество и медийно пространство това се интерпретира като сексуално предавано заболяване, а то не е. То се предава чрез физически контакт кожа в кожа, а не по сексуален път на предаване.
По-възрастното население у нас има поставена ваксина за вариола. Гражданите как могат да разберат дали имат такава поставена ваксина - тя се поставя на дясното рамо, а ваксината срещу туберкулоза БЦЖ се поставя на лявото рамо. Двата белега се различават един от друг. Този, от БЦЖ ваксината на лявото рамо е с лека издатина. Докато белегът оставен от ваксината срещу вариолата е по-скоро вдлъбнат и набразден със заострени крайчета.
Тази ваксина спира да се поставя след 80-те години в България, защото Световната здравна организация (СЗО) обяви това заболяване за окончателно преборено и държавите спряха да прилагат ваксината.
При необходимост тя може да бъде поставена“, допълни д-р Момчил Баев. Той уточни, че според него в момента в България няма риск от епидемичен взрив от маймунска шарка.
В професионалния семинар участва и проф. Мира Кожухарова, един от големите български епидемиолози.
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..
Бургас се присъединява към националната кампания за отбелязване на Световния ден в подкрепа на деца с онкохематологични заболявания – 15 февруари. В знак на съпричастност в 18.30 часа мостът ще бъде осветен в златист цвят. Целта на кампанията е да бъде показана подкрепа към децата болни от рак и техните семейства. Всяка година в България..
По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая. Д-р Таня Праматарова:..
Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..
Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..
Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..
За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..
Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не..