Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Момчил Баев: Българският имунизационен календар изостава заради пандемията от COVID-19

д-р Момчил Баев и проф.Мира Кожухарова
Снимка: Свобода Атанасова



Здравни специалисти дискутират в Бургас  комуникацията между лекари и пациенти по проблемите на имунизациите. Сред темите са ваксинационният обхват на украинците, които търсят убежище у нас.и първите случаи на маймунска шарка в България. Инициативата  е част от национална програма. 

Какви рискове за общественото здраве крие забавеното здравно обслужване на бежанците от Украйна у нас, обсъждат водещи специалисти епидемиолози, клинични психиатри и студенти по медицина. Закъснява имунизационния ни календар в страната, сподели д-р Момчил Баев, председател на фондация „Астра Форум“ и водещ на дискусията:

„Ваксините са безопасни, те са достатъчно тествани. Щом стигат до хора е сигурно, че не крият рискове за популацията. Освен това поставяме тази тема в по-широк контекст - бежанците от Украйна. Знаете, че там по официални данни според техния имунизационен календар покритието е около 40%. В някои области на Украйна дори е и по-ниско. Имаме около100 хил. бежанци оттам  в България, което означава, че имаме реален риск от епидемични взривове от морбили, полиомиелит, които са тежки заболявания. Разбира се хепатити, туберкулова и други заболявания си вървят. Имаме много работа, която трябва да бъде свършена по отношение на имунизациите. 

Децата на бежанците от Украйна преди да тръгнат на детска градина у нас те трябва да покрият изискванията, които важат и за българските граждани по отношение на ваксините. 

Друга важна тема – маймунската шарка или вариола, която набира скорост в България, след като има вече два потвърдени случая, а пациентите се лекуват. Когато започнаха първите случаи да се появяват в Европа, в българското общество и медийно пространство това се интерпретира като сексуално предавано заболяване, а то не е. То се предава чрез физически контакт кожа в кожа, а не по сексуален път на предаване. 

По-възрастното население у нас има поставена ваксина за вариола.  Гражданите как могат да разберат дали имат такава поставена ваксина - тя се поставя на дясното рамо, а ваксината срещу туберкулоза БЦЖ се поставя на лявото рамо. Двата белега се различават един от друг. Този, от БЦЖ ваксината на лявото рамо е с лека издатина. Докато белегът оставен от ваксината срещу  вариолата е по-скоро вдлъбнат и набразден със заострени крайчета. 
Тази ваксина спира да се поставя след  80-те години в България, защото Световната здравна организация (СЗО) обяви това заболяване за окончателно  преборено и държавите спряха да прилагат ваксината. 

При необходимост тя може да бъде поставена“, допълни д-р Момчил Баев. Той уточни, че според него в момента в България няма риск от епидемичен взрив от маймунска шарка. 

В професионалния семинар участва и проф. Мира Кожухарова, един от големите български епидемиолози.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30