Фестивалът на пясъчните скулптури 2022 отваря вратите си за посетители на 1 юли, от 18.00 часа. В първата вечер ще може да се влезе без входна такса.
Динозаврите ще бъдат във фокуса на това издание. По извайването на фигурите от пясък са работили 14 скулптори от България, като много от тях са бургазлии. Това са: Добрин Вътев, Огнян Петков, Калин Диловски, Радко Вълчев, Владимир Веселинов, Дамян Бумбалов, Владимир Дунгьов, Искрен Арабаджиев, Антонио Стефанов, Стефан Балтов, Филип Филипов, Ханко Седефчев, Васил Богданов, Евтим Войнов.
Проливните дъждове през изминалия месец забавиха откриването на Фестивала на пясъчните фигури, но той ще бъде готов до два или три дни. Толкова е нужно, за да бъдат завършени последните статуи, коментира за БНР-Бургас един от ваятелите Добрин Вътев, председател на Дружеството на художниците в Бургас. „Исках да започна по-рано. Преди две седмици направих най-горното ниво, но след това цяла седмица имаше дъжд и почти не можеше да се работи. Дъждът пречи на работата и може да разруши това, което е направено преди да го фиксираме. Форматът главно е насочен към по-младите зрители. Излезе нова серия на филма Джурасик парк. Това е едно от нещата, които са водещи за темата“, поясни той.
Скулпторите от страната вече са си тръгнали от Бургас, защото са напълно готови със своята работа.
Експозицията е разположена в парк „Езеро“, близо до Конната база, върху площ от 5 декара. За направата на скулптурите са използвани 5 600 тона пясък със специални примеси, за да е устойчив на дъжд.
Посетителите ще видят 12 триизмерни изображения на праисторическите животни, като освен динозаври, ще може да се види и мамут, гигантска костенурка и други.
Има ли съкровища в Сливенския край? В миналото много хайдути са бродили в района и много злато и оръжие има заровено. Най-известна е местността Злостен, котелско. За нея се носят какви ли не легенди - за Вълчан войвода и неговото несметно богатство, за монетарници и за хайдушки съкровища. Всичко това поражда и нуждата да бъде намерено. Много иманяри..
Родителите често се изправят пред дилемата как да изберат най-доброто за своите деца, особено когато става въпрос за облекло. Качествените детски дрехи не само изглеждат добре, но и осигуряват комфорт и издръжливост, важни за активния живот на малчуганите. Но как да разпознаем истински качествените стоки сред морето от опции на пазара? Нека..
Извънредният и пълномощен посланик на Унгария в България Миклош Борош през тази седмица специално посети Бургас, за да се включи в инициативата на Регионалния музей "Езикът на кухнята: дипломация, история, култура". Дипломатът е от една година в България. Той сподели, че любимият му сладкиш е с ванилов крем, като тестото му е доста подобно..
Първата коледна инициатива в страната тръгна от Бургас през 2007 година. Близо две десетилетия бургазлии обединиха усилия и настроение в украси на входове, блокове и общи пространства. Едномесечната кампания "Да украсим Бургас" е с краен срок 15 декември. Условието за участие е да се създаде атрактивна коледна украса и да се направи снимка или кратко..
След слабото начало на груповия лов на дива свиня в Странджа отчитат добър отстрел. За последните два излета ловците в ловното сдружение Малко Търново са повалили над 15 животни. В сдружението в граничния град членуват 14 ловни дружини. Както обикновено с откриването на сезона на 5 октомври ловците излизат в планината. Късметът им се..
С изложба и кулинарна демонстрация Унгария представи своята кухня и традиции в Етнографския музей в Бургас. Пълномощният й посланик Миклош Борош откри експозицията „Сладки посланици“. В посещението си той беше придружаван от директора на Институт Лист - Унгарският културен институт в София Сандра Мишкеди. Проявата е част от..
Една бъдеща звезда на модната индустрия представихме в предаването "Ева в неделя". Фатме Хасан е трети курс специалност "Мода" във филиала на НХА в Бургас. Наскоро тя се нареди сред победителите в международния конкурс "CROPS" на Feeric Hub. Тази година конкурсът събра 204 модни илюстрации на 34 студенти от 16 университета и 8 държави...