Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Срокове и документи - капан в новата програма за саниране?

Сроковете и времето за подготовка на документите по новата програма за обновяване на многофомилните жилищни сгради притесняват гражданите. Темата беше обсъдена на форума „Новият подход в регионалното и трансграничното развитие 2021-2027 г“., който се проведе в Бургас. Средствата за цялата страна са европейско финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост и ще са в размер на 1 176 960 000 лв. Хората обаче са притеснени дали ще успеят да подготвят документите си навреме, тъй като според новите условия се предвижда кандидатите да са готови за съфинансиране, както и да са направили техническото и енергийното обследване на сградите.

Извършените обследвания трябва да гарантират не по-малко от 30 % постигане на енергийна ефективност в жилищните сгради, посочват експертите.

Кандидатстването по програмата за обновяване на многофамилните жилищни сгради се предвижда да протече на два етапа. „До март 2023 г. 100 % от обновителните дейности ще бъдат с безвъзмездно финансиране. Собствениците в жилищните сгради ще заплатят за техническото и енергийно обследване. Всички останали дейности по обновяването, ще бъдат поети от безвъзмездното финансиране. След март 2023 г. от дейностите извън енергийния и технически одит, 80 % ще бъде безвъзмездното финансиране, останалата част също ще бъде платена от гражданите“, обясни експертът от регионалното министерство Румен Джаров.

Зам.-кметът в Община Бургас Чанка Коралска посочи, че хората са притеснени, защото първият срок за кандидатстване е твърде кратък. Хората трябва да подготвят паспортите на сградите, техническото и енергийното обследване. Не е ясно и дали фирмите, които извършавт тези дейностите ще могат да се справят с всички поръчки, които в един момент се очаква да бъдат повече от обичайното. Румен Джаров допълни, че не съветва да се бърза с техническото обследване. „Когато излязат насоките ще има точна схема по какъв начин този първи етап на техническо и енергийно обследване ще бъде извършен. До два месеца трябва да започне кандидатстването“, поясни той.

Проблем ще се окаже обаче ако България не успее да организира кандидатстването по първия етап. „Изпусне ли България март 2023 г., влиза втория етап от март до декември за 80 % безвъзмездно финансиране, с 20 % самоучастие. До тогава държавата може да е успяла да разработи за тези 20 % евентуално бюджетен механизъм за субсидиране или финансова инструмент“, обясни Ангелина Бонева от регионалното министерство.

По време на обсъждането, част от хората посочиха, че е възможно програмата да допусне дискриминация към уязвимите групи от обществото. „Ресурсът е досат голям, а времето е доста малко. В една многофамилна жилищна сграда има осезаем процент от хора, които се дефинират като „енергийно бедни“. Те едва могат да покрият собствените си нужди, камо ли да отделят финансов ресурс да изготвят технически паспорти, плюс проект и заснемане на сградата. Да не говорим, ако влязат в периода с 20 % съфинансиране. Това би изключило цели групи от хора и цели многофамилни жилищни сгради“, коментираха хората.

Тяхното мнение подкрепи и зам.-кметът Чанка Коралска. „Основен извод, който следва да се направи е, че тази програма по Плана за възстановяване и устойчивост по енергийна ефективност всъщност няма да помогне на най-нуждаещите се, защото те са с най-старите сгради, с най-възрастните хора и хората, които нямат финансовата възможност да си заплатят документите, с които трябва да кандидатстват. Това е големият проблем“, посочи тя.

Ангелина Бонева допълни, че предстои обсъждането на социалната част на програмата. Това трябва да се случи, след като законодателно се направи дефиницията за „социална бедност“. По време на форума бяха поставени и други въпроси. Все още не е уточнено дали ще има условие за възрастта на сградите, които могат да са част от програмата. От Община Бургас допълниха, че ще бъде създаден „енергиен офис“, чрез който ще съдействат на гражданите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Още доброволци се включват да помагат в опожареното село Воден (ОБНОВЕНА)

И днес в опожареното село Воден пристигат доброволци от цялата страна. Една част от тях ще бъдат включени в разчистването на опожарените къщи, други ще бъдат в гасителните действия.   Младежите са от различни градове на страната. Тони Ангелов от Бургас и неговия приятел Атанас донесоха с личния си автомобил храни, дрехи и вода. Идеята им е след това..

обновено на 21.07.24 в 11:57

Почти 6000 лв са дарени до момента на пострадалата крайгранична община Болярово

Вълна от съпричастност към пострадалата крайгранична община Болярово.  Само за часове в обявената дарителска сметка за пострадалите жители  на общината са събрани почти 6000 лв. Освен това са дарени стотици литри вода, храна и пакетирани хранителни стоки. От Общината изказват своята благодарност към дарителите: “БЛАГОДИМ ВИ за съпричастността!..

публикувано на 21.07.24 в 08:16

Допълнителни автобуси през уикенда за фестивала в бургаските “Минерални бани”

Допълнителни курсове на автобусите по линия №3 ще има в късните часове в събота и неделя. Освен с редовния курс в 22.35 часа от кв. "Банево", ще има и извънредни автобуси, информират от ОП "Бургасбус". Причината е провеждащия се фестивал  Metalhead Beer Fest в бургаския парк “Минерални бани”.  Общо 19 пивоварни от България, Германия,..

обновено на 20.07.24 в 12:14

За село Еркеч разказват в Етнографския музей на Бургас

В двора на Етнографския музей на Бургас на улица „Славянска“ №69 ще бъде представена книгата „Година – живот – история“. Това е второто издание на труда на етномузиколога проф. д-р Горица Найденова. Книгата е резултат от единадесетгодишно задълбочено изследване  на традиционната култура на село Еркеч.  В него музиката присъства в контекста на..

обновено на 20.07.24 в 12:13

Приключи ремонтът на две улици в Айтос

Приключи ремонтът на две улици в Айтос. Финансирането е осигурено от Програмата за развитие на селските райони за периода. Градът вече има и нов Плувен комплекс.  1906 кв.м. улични и 899 кв.м. - тротоарни настилки са изградени по общинския проект „Реконструкция на ул. „Даме Груев“ и ул. „Зюмбюл“. Общата стойност на дейностите е в размер на 214..

публикувано на 20.07.24 в 12:00

Локализиран е пожарът, обхванал село Воден

Големият пожар, обхванал село Воден, е локализиран, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Ситуацията остава изключително тежка. Много от жителите на селото останаха без покрив, след като огнената стихия погълна къщите им. Радев в Болярово: Все още е време за действия! Има време за доклади и за анализи "В момента има нужда от много..

публикувано на 20.07.24 в 10:52
Една от изгорелите къщи в село Воден.

Събират дрехи и чакат помощ за ремонт на къщите за хората без дом във Воден

Кампания в помощ на хората с опожарени домове в село Воден поде Калина Калчева от Ямбол, израстнала във Воден.  Нейният пост в социалните мрежи достигна до хиляди хора в цялата страна. Тя призова строителни фирми, които имат възможност да подкрепят възстановяването на домовете на пострадалите, защото по думите й те "в момента най-много имат нужда от..

публикувано на 20.07.24 в 09:05