Информационна кампания, насочена към подкрепа на хора с епилепсия започна тази седмица. Целта е да се разясни как и къде пациенти със заболяването и техни семейства могат да потърсят съдействие при различни проблеми.
Много и различни са проблемите на хората с епилепсия, посочва Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия, която е организатор на разяснителната кампания.
„Едно от основните лекарства отсъства от България. Най-страшното е, че водещи специалисти казват заменете го с друго, но това може да е свързано с психологически проблеми, със странични ефекти за хората“
Нужно е създаването на банка от всички лекарства, важни за лечението на заболяването, казва Събева и посочва друга нерешена задача пред болните – пожизнения ТЕЛК.
„Не би трябвало да има отказ в тази посока. Някои от лекарите са добре разбиращи и казващи, че наистина епилепсията трябва да бъде с пожизнен срок, като тежките случаи трябва да са с придружител“
Приобщаващото образование е факт, но не и за хората с епилепсия, казват още от асоциацията. От там отбелязват и че много рядко хора с епилепсия се наемат на работа. "Така те живеят с чувството, че са непълноценни", казва още Веска Събева.
На страницата на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия има телефони, на които хората със заболяването могат да потърсят подкрепа. Асоциацията може да насочи нуждаещите се към лекар, разполага също с психолози, които дават онлайн консултации. На разположение са и социални работници в случай на нужда от изготвянето на социална оценка.
Информационната кампания продължава до края на август.
Повече чуйте в звуковия файл:
В Ямболска област противогрипни ваксини са си поставили почти всички възрастни над 65-годишна възраст, обхванати от националната програма на здравното министерство, но и тази година не се отчита ръст на ваксинираните срещу белодробните инфекции. Над 7000 възрастни са се ваксинирали срещу грип в Ямболска област до момента, като кампаниите през..
След близо два месеца борба за живот, от УМБАЛ Бургас е изписан пациент, паднал с камион в пропаст между две скали. Инцидентът е от началото на м. октомври на пътя между Попския плаж и къмпинг Арапя в Община Царево. Катастрофата се случва при заден ход на камиона, който пропада и се заклещва в скалите. Подходът е невъзможен по суша и за да извади..
С общите усилия и финанси на дарители се ремонтира Второ детско отделение в областната болница в Бургас. Инициативата е на Радостин Колев, чието дете е било пациент там. Той е строителен предприемач, а към кампанията са се включили и негови приятели. Събрани са около 6 хиляди лева, с които постепенно ще бъдат обновени всички стаи в..
„Седмица на отворените врати“ за туберкулоза започва в белодробната болница в Бургас. До 13 декември в поликлиниката към лечебното заведение ще се извършва безплатен скрининг за риска от туберкулоза чрез анкета и консултации. При съмнителните за туберкулоза пациенти ще се правят прегледи и допълнителни изследвания. Скрининът ще се..
Общински съветници за втора поредна година се отзоваха на призива на колегата си д-р Светослав Тодоров и дариха кръв за празника на Бургас. Заместник-председателят на местния парламент и заместник-директор на УМБАЛ Бургас постави началото на инициативата миналата година. Целта е да бъде осигурена достатъчно кръв за предстоящите празници и като жест на..
Нов вид пейсмейкъри имплантират в Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас. Те имат различен принцип на действие и се прилагат съвсем отскоро в България и от няколко години в Европа. Кардиостимулаторите за физиологично стимулиране на проводната система на сърцето се свързват с по-добра прогноза за тези пациенти. За разлика от предишните поколения..
Министерският съвет на Република България прие проект на Постановление, с който се одобрява допълнителен трансфер в размер на 5 506 596 лева по бюджета на община Бургас за изграждането на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести "Св. Анастасия" в града. Необходимите средства ще се осигурят за сметка на капиталовите разходи по..