Богатата фауна на Черно море наброява близо 2000 вида. Край брега му обаче ще срещнем само част от тях - природата на едните позволява да им се полюбуваме отблизо, други обаче не обичат да бъдат безпокоени.
Медузата, която често плаши не само туристи, но и местни, се среща в два вида - ушатата, която е по-малка и която върху тялото си има 4 кръга, и белодробната, която е по-голяма и има висящи пипала от камбанката си. Д-р Светла Далакчиева, главен уредник в Природонаучния музей в Бургас, даде както интересни факти за тях, така и лесен начин за справяне с парливата им природа.
"Медузите са едни от първите многоклетъчни животни. Те са стари, древни и имат доста примитивно устройство. По ръба на камбанката им има специализирани клетки, които са парливи. В тях има специално устроена нишка, която завършва с нещо като игла - тя е куха. И всъщност това представлява една примитивна спринцовка. Опареното място се зачервява. Ако нямаме изявена реакция, няма никаква заплаха за живота ни. Чувала съм, че, ако мястото се промие с оцет или лимон, това неутрализира паренето", обясни уредникът.
Отровните риби в родното море не са много, но си приличат по устройството си и по местата, които обитават. Това са морският дракон, скорпидът и морската котка. Всички те са дънни. Специалистите побързаха да успокоят - няма да срещнем тези видове в непосредствена близост до брега, където хората плажуват.
"При морския дракон горната перка, се дели на две части. Малката е къса и се състои от шипове. Те са кухи в основата си са свързани с отровна жлеза и когато на нея се убоде човек или животно, през тях преминава отровата в тялото. Болката е много силна, може да се получи порализа на крайник. Получава се и възпаление. Трябва да се бие противоотова, но смъртни случаи няма. Подобна е биологията на скорпида, но той е малко по-малък е като размер и неговата отрова е малко по-слаба. Също се крие между скалите и по пясъчното дъно", обясни Божана Рибарова, уредник в музея.
От безобидните морски обитатели често срещани са любимците на децата - морското конче и мидата анадара, която често превръщат в морски накит.
"Това е преобладаващият вид мида по Южното Черноморие. Тя обаче не е типичен представител на Черно море. Установена е през 1981 година, а след това се размножава бързо - има данни, че на един квадратен метър има 20 000 екземпляра. Анадара обаче се явява конкурент на нашите местни видове", посочи Светла Далакчиева.
"Малко хора знаят, че морското конче е риба. То може да плува, но вертикално и е лош плувец. Среща се в крайбрежната зона - там, където има богата растителност. През повечето време прекарва захванато с опашка за някое растение", добави уредникът.
Християнско братство “Александър Георгиев - Коджакафалията“ подготвя нова дарителска акция за Възкресение Христово. През изминалата 2024г. беше поставено успешното начало на христолюбивото и милосърдно начинание наречено християнско братство „Александър Георгиев - Коджакахалията“ с. Зидарово с благословията и подкрепата на Сливенския Митрополит..
В Сливен бе отбелязана една година от кончината на митрополит Йоаникий със заупокойна света литургия отслужена от Сливенския митрополит Арсений, заедно със Старозагорския митрополит Киприян и Агатополския епископ Йеротей в храм "Св. Димитър Солунски“ в Сливен. Възпоменателната служба събра свещеници от Сливенска епархия, монаси и монахини, представители..
Кадри с опасни каскади на покрива на бургаски блок се появиха във Фейсбук страница. Авторът им ги предостави на БНР-Бургас. Кадрите са от покрива на блок 57 в комплекс „Братя Миладинови“. На тях се вижда как две фигури, за които не може да се прецени дали са пълнолетни или не, излизат от таванско помещение и започват да скачат на покрива в..
Подкастрянето на големите чинари по улица "Александровска" в Бургас започна в сряда, в отсечката между улиците "Пробуда" и "Македония". Именно оттам има най-много жалби в общината. Дърветата по т.нар. стара част на "Александровска" от дълго време създават предпоставки за инциденти при всеки по-силен вятър. Това разказаха пред БНР-Бургас работещи и..
Временно движението по пътя Карнобат – Айтос в района на разклона за Пирне се осъществява двупосочно в едната лента, съобщават от АПИ. Причината е катастрофа в една лента. Движението се регулира от екип на "Пътна полиция".
Депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за вероизповеданията – на ГЕРБ-СДС, на "Възраждане" и на "БСП-Обединена левица", с които се утвърждава, че Българската православна църква е единственият представител на източното православие в България. Законопроектът, внесен от Костадин Костадинов и група народни представители..
Част от ул. „Ивайло“ ще бъде затворена за движение в участъка от ул. „Македония“ до ул. „Цар Самуил“. До 14.02.2025 г. този район се затваря за движението на автомобили. Причината е ремонтно-възстановителни дейности на битово-фекална канализация. Там е въведена временна организация на движението и ще се използват обходни маршрути.
"Семействата на загиналите в България деца мигранти от Египет се лутат между тотален шок и дълбока тъга, много плачат. На моменти изразяват много..
Кадри с опасни каскади на покрива на бургаски блок се появиха във Фейсбук страница. Авторът им ги предостави на БНР-Бургас. Кадрите са от покрива на..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на 70-тата..