"Маргинализирани етнически групи", "уязвимо социално положение", "ромско интегриране"-все клишета, на които сме се наслушали през последните 30 години. Има ли резултат от действията в тази посока, облечени в планове и стратегии и подплатени с финансиране? Въпросът излиза на дневен ред с приемането на нов Общински план за равенство, приобщаване и участие на ромите за периода до 2023г., който местният парламент трябва да одобри.
Планът е по Националната стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите до 2030, според която следва да се осъществи областно планиране и съответно общинско. Общинското предвижда работата в няколко приоритетни направления като акцент за "образование" и "здравеопазване". Заместник-кметът Йорданка Ананиева посочва: "Имаме много политики в тази област. Например, свързаната с достъпа до предучилищно образование в някой квартали, където няма детски градини, като квартал "Победа" и ползването на услугата на друго място."
От общината анонсираха и предстоящата кампания за пропуснати ваксинации. А съветниците повдигат логичния въпрос желано ли е приобщаването:
"Правим някакви усилия да разработим всичко това. Има ли интерес от тяхна страна, срещаме ли съдействие? Има ли масовост, има ли смисъл?"
Йорданка Ананиева отговори: "Няма как да кажа, че 100% правим интеграция и осигуряваме равни възможности, но се опитваме те да бъдат съобразени със спецификата на общността. Като цяло процесът на приобщаване при малките в училищна среда е на 100% с малки изключения, които се опитваме да овладеем. Трудности срещаме при учениците, които завършват основни образование. Насочвахме ги към професионалните гимназии, но срещнахме съпротива по отношение на пътуването в града, в друго училище и затова тръгнахме по пътя да им предложим обединени училища до 10 клас да придобият професия. Такива са училищата "Васил Левски" в Горно Езерово и "Климент Охридски" в Рудник."
Заместник-кметът признава, че е процесът е труден и с променлив успех, на всичко си струва заради история като тази:
"Когато започнахме да извозваме децата от квартал "Победа" в една от детските градини трябваше да има медиатор, който да ги придружава. Тогава взехме едно младо момиче като детегледачка. Тя се мотивира, завърши предучилищна педагогика и сега е учител, което пък дърпа от тяхната общност като възможност да израстване професионално."
Затова с ромската общност работят медиатори, хора от техните среди, които са имали смелостта да разширят хоризонта си и да подплатят това с образование. А след това от първо лице да говорят за ползите. Такива медиатори има в кварталите "Победа", "Горно Езерово" и квартал „Рудник“.
Повече чуйте в звуковия файл.Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и студенти, които учат педагогика. Работи съвместно с университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Базовото училище е първото еко училище в Централна и Източна Европа. В кратката си история, до този момент,..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. Днес от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да научат нови думи и да..
С близо 2,5 млн. лева ще бъде преобразено единственото средно училище на община Болярово. Вече е поставена топлоизолация на покривното пространство, подменени са част от стъклопакетите, изградена е климатична инсталация за отопление и охлаждане. „По проекта ще се подмени и оборудването в училище "Д-р Петър Берон" . Включително ще се..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
Начално базово училище „Михаил Лъкатник“ в Бургас чества 45 години от своето основаване. Образователната институция предоставя връзка между учители и..