Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас почита Христо Фотев на 27 юли с поредица от събития

| обновено на 27.07.22 в 08:41
Христо Фотев
Снимка: Ани Петрова

Бургас почита Христо Фотев на 27 юли с поредица от събития, съобщават от Общината. Инициативата е наречена „20 години без Христо, но с поезията му завинаги”.

С личен кът „Насаме с Христо”, фотографска изложба, рецитал пред паметника на поета в Морската градина и филми с участието на Фотев, Бургас ще отбележи 20 – годишнината от физическата раздяла с големия български творец. Роденият през 1934 година в Истанбул поет ни напуска завинаги на датата 27 юли, но остава завинаги в историята на българската литература със стиховете си, вдъхновени от Бургас, морето и любовта.

Лични вещи на Фотев, сред които любимите му стол и пепелник, пишещата машина от времето, когато е бил главен редактор на списание „Море”, интересни ръкописи от сценарии, рецензии на книги и любопитни фотографии ще бъдат достъпни за бургазлии и гости на града.

Всеки, който желае да се докосне до света на бохема - явление в българската литература, ще може да го направи в Дружеството на бургаските писатели, ул. „Вола” №1, от 10.00 до 17.00 часа. Там ще бъде разположена и интересна фотографска изложба на Вяра Стефанова. Тя е запечатала поета на лични и обществени събития.

Акцент в програмата са и четири филма с участието на Христо Фотев. Те ще бъдат излъчени в Центъра за съвременно изкуство и Библиотека на 27 юли. Прожекциите са с начален час 16.30:

* 16.30 часа - „100 години Окръжна библиотека „Пейо К. Яворов” – Бургас” и „60 години БХГ „Петко Задгорски - Бургас”;

* 18.00 ч. - „Поетът” - документален филм за Христо Фотев на Росен Петров;

* 19.00 ч. - „Озарение”: документален филм, дело на Христо Димитров - Хиндо и Христо Симеонов, 45 мин.;

* „Провинциалисти” - Документален филм от Елена Владова, 1974 г.

От 18.30 часа бургаските писатели ще почетат паметта на Фотев пред паметника му в Морската градина. Тогава ще прозвучат любими стихове и посвещения към поета.


По публикацията работи: Петя Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тече кастингът за новия конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“

Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“.  В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..

публикувано на 17.02.25 в 12:00

„Работилничка за мартеници“ отваря врати в Етнографския музей в Бургас

„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари  в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..

публикувано на 17.02.25 в 11:30

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.” разказва за Апостола на свободата

Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски.  Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..

публикувано на 17.02.25 в 09:30

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06

Кукерски групи играят в Долно Езерово

Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване".  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна..

публикувано на 15.02.25 в 09:30

В Болярово отбелязаха Трифон Зарезан

Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..

публикувано на 14.02.25 в 15:39