За незаконно поставени чадъри и шезлонги на плажната ивица под Южния парк в Несебър сигнализират жителите на общината. Тя обаче не е регистрирана официално като такава, защото е започнала да се образува в близките години. Поставените съоръжения там обаче не само заемат по-голямата част от ивицата, но и хората са притеснени, че скоро ще станат платени.
„Плажът започна да се образува преди 7-8 години, започна да вади пясък там и за всяка следваща година започна да става все по-голям и реално в последните 2-3 години заприлича на същински плаж, който някои наричат „Руския“, други „Нишана“, трети му казват „Малкия“ и т.н.“, обясни Кръстю Пеев, председател на гражданската организация „Обществен съвет – Несебър“. Той поясни, че сигналите за поставянето на съоръженията са от вчера. „На въпрос кой го прави и защо ни бе отговорено, че са собственост на хотела, който се намира над плажа и те разполагат тези шезлонги и чадъри, които са подарък за Несебър и неговите гости и могат да се ползват от всички. След това ние ги попитахме кой им е дал разрешение да ги разполагат там и отговорът от управителя на хотела беше, че имат разрешение от Общинския съвет в Несебър и от Община Несебър и всичко е в реда на закона. Само че аз тогава им казах, че няма как да имат разрешение при положение, че плажовете са изключителна държавна собственост и разрешение може да дойде само от Министерството на туризма“, допълни Пеев.
Плажът няма как да бъде регистриран в кадастъра като такъв, тъй като пясъчната ивица се променя непрекъснато. Най-голямото недоволство на хората е, че поставените съоръжения заемат голяма част от пространството. „Плажът събираше над 100 души. В момента с това разположение на шезлонгите, капацитетът рязко спада на 40 колкото е и броят им. Те вече са започнали да редят и втори ред чадъри и шезлонги, буквално до морето“, посочи Пеев. Друго притеснение на хората е, че в един момент ивицата ще се превърне в частен плаж и ще трябва да се плаща за нея. Пеев допълни, че никой не е питал жителите на Несебър дали искат тези съоръжения да бъдат поставени там. Очаква се утре на ивицата да се съберат хора, които да изразят своето недоволство.
Собственикът на хотела, който е поставил чадърите и шезлонгите Радостин Дачев обясни, че целта е била да бъде направен добър жест към гостите и жителите на Несебър. „След като видяхме, че ивицата се ползва, решихме да я облагородим, почистихме я и сложихме шезлонги и чадъри, които са безплатни за всички гости и жители на града. Обявили сме, че сме само спонсори, по никакъв начин нямаме разпоредител, обявихме, че са безплатни, така че да се ползват от всеки и по всякакъв начин. Ние считаме, че това е една много добра практика в туризма“, обясни Дачев. Според него има негативна кампания срещу действията им, защото предстоят избори. „Разбрахме, че инициаторът на този сигнал е кандидат за кмет на Несебър и се опитва да въвлече общественото мнение в негова ползва“, допълни той. Дачев посочи, че Община Несебър няма касателство по случая, защото границата на общинската собственост е извън тази територия. Дачев посочи, че не е опълномощавал служителите си да коментират кой е дал разрешение за поставянето на плажните принадлежности. Той допълни, че няма да се взимат пари за този плаж и хората трябва да са спокойни. Чадърите и шезлонгите ще останат на ивицата още един месец.
От Община Несебър също посочват, че не са давали съгласие или разрешение за поставянето на плажните принадлежности. От там допълват и че ще бъдат предприети съответните законови процедури за санкциониране на нарушителите.
Сигнал по случая е подаден и до Областната администрация в Бургас.Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане...
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното..