Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Очакват се фалити в млекопроизводството

Снимката е илюстративна.
Снимка: Ани Петрова

Очакват се фалити на ферми в сектора на млекопроизводството. Заради кризата с ковид пандемията и войната в Украйна, значително са се повишили цените на фуражите. С поскъпването и на другите разходи, секторът търпи големи загуби. В Северозападна България вече сигнализират за недостиг на овче мляко и продажба на животни.

В област Бургас разходите в сектора са се повишили с около 30% в сравнение с миналата година.

„До два месеца изкупните цени бяха на старите нива. Едва от два месеца има едно покачване на цената. Забелязва се увеличение, което ще кореспондира с разходите и ще създаде добри условия за бизнес в млечните ферми. От 0.75 лв. в момента цената достига 1 лв. за кравето мляко, овчето надхвърля 2 лв. От 1.20 лв. миналата година, то повиши цената си и това се дължи на търсенето“, посочи Михаил Михайлов, който отглежда животни и произвежда млечни продукти в средецкото село Драчево.

Причината е, че овцете са намалели, съответно и млекодобивът.

„Сега това се случва и с кравето мляко. След като животновъдството попадне в лоша среда на развитие, започва намаляване на животните и на стадата. Например през септември тази година в община Средец ще бъдат ликвидирани две ферми – едната на 100 %, която има 300 крави, а другата на 80 %. Това е вследствие на лошия бизнес климат, който съществува. Това ще доведе до търсене на сурово мляко“, поясни Михайлов.

Той допълни, че не очаква проблем с неговата ферма, тъй като е затворил кръга на производството.

„Мандрите дълго време даваха ниска цена, а и не плащаха редовно. Това доведе до отдръпване на хората от този бизнес. Те преминават в месодайно говедовъдство или пък работят земя и се отказват изцяло от този труден сектор в селското стопанство“, посочи Михайлов.

Според него ако не се вземат мерки или пазарът ще регулира сектора, или държавата ще трябва да се намеси активно, за да не позволи да изчезне от пазара суровото мляко.

„Освен моята ферма, в Странджа ще останат още 2-3 в Горно Ябълково и Факия. От 25-30 ферми преди 30 години, остават толкова. И те са на път да преминат към месодайно говедовъдство. В Бургас стопанството „Христо Ботев“ миналата година ликвидира на 100% животните. Тенденцията е да намаляват животните. Остават големите ферми, които успяват да се справят, защото най-вероятно инвестират от друг сектор на икономиката. Самото производство във вида, в който съществува в момента е губещо“, допълни Михайлов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да отпадне 15% таван на надценката на хляба

15% таван на надценката на хляба трябва да отпадне, тя е въведена от предишния Парламент в ущърб на конкуренцията, смятат от сдружение "Модерна търговия". Ако реално тази седмица депутатите не ревизират решението на предшествениците си, мярката ще влезе в сила от 1 юли, а целият  бизнес е обединен против и се надява тя да отпадна. От сдружението..

публикувано на 25.06.24 в 14:24

Ямболски производители протестират срещу освобождаване на длъжностно лице от дирекция "Земеделие"

Земеделски производители в област Ямбол протестират по повод поредното освобождаване на длъжностно лице в Областна дирекция „Земеделие“. Последният директор е освободен от длъжност само 8 месеца след назначаването му. Според земеделците честите промени в ръководния състав създават нестабилност и затрудняват нормалното функциониране на местната..

публикувано на 24.06.24 в 12:59

И в Ахтопол очакват силен сезон

И в Ахтопол очакват силно лято като повечето туристи традиционно избират тази дестинация през юли и август. Тони Димитрова е акцентът в културната програма на Ахтопол, допълни кметът Станислав Димитров. "На гости ще ни бъдат най-силните мъже на 10 август, отново ще имаме галерия на открито с тема "Море докоснато от Странджа". Много са мероприятията..

публикувано на 24.06.24 в 11:05

Възобновяват безплатните туристически обиколки в Бургас

Отново започват безплатните туристически обиколки в Бургас. Началото е от днес.   Доброволци - ученици и студенти, на възраст между 16 и 25 години ще показват и разказват за красотата и забележителностите в града.  Туровете са на български, английски и немски и преминават през 13 стоп-места. До 1 юли обиколките ще се провеждат само в събота и..

публикувано на 22.06.24 в 13:29

Фестивалът "Биле фест" ще е три дни на остров "Света Анастасия"

Тридневен „Биле Фест“ ще се проведе на остров „Света Анастасия“ тази седмицата. Началото му е в събота /22 юни/ и ще продължи до 24 юни – Еньовден.   Традицията и фолклора ще са в основата на събитията във вълшебния фестивал на билките. Ще има и базар и миди на тенекия, разказа управителят на туристическия комплекс Павлин Димитров:..

обновено на 22.06.24 в 09:25

Община Созопол подписа споразумение за ремонт на общински път

Кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев подписа с министъра на МРРБ Виолета Коритарова-Касабова споразумение за изпълнение на общински проект, който е свързан с рехабилитацията на общински път BGS 1213 /III 7908, Присад-Димчево, в участък от село Зидарово до с. Вършило, общ. Созопол. Финансирането е осигурено от държавния бюджет, като обектът е..

публикувано на 21.06.24 в 15:05

Променят програмата"Моят град, моят квартал, моята улица"в Бургас

Програмата "Моят град, моят квартал,  моята улица" преобрази много междублокови и градски пространства в Бургас. Тази година в проектобюджета на общината бяха заложени повече средства за продължение на благоустрояването. В момента се подготвят промени, които бяха обсъдени на заседания на общинските комисии.Предстои тя да се надгради и вече ще се..

публикувано на 21.06.24 в 13:57