Бургас, морето и неговите трудови хора живеят и в жаргона. Освен атмосферата на нашето ежедневие, той е и живата ни връзка с миналото.
„Жаргонът след 1989 година много се промени, но не и свързания с морската и рибарската тематика“, казва авторът на книгата „Бургаският жаргон до 1989 г.“ Митко Иванов и добавя: „Бургазлията говори с голяма любов за своите места, а една лингвистична особеност е, че за него те са просто Морската, а не Морската градина, моста, вълнолома, залива.“
Особено богат е жаргонът, когато говорим за голямата вода. Бургазлии я изследват, усещат всяка нейна промяна и резултат от тази им изначална свързаност са хрумвания, които оцветяват езика. Събира ги Митко Иванов: „„Морето е тава“, „морето е паркет“. Има един разточителен израз: „Мравките вода пият“-няколко от моите информатори го употребяват. Идеята е, че то е толкова спокойно, че на брега я няма и онази мъничка вълничка, която създава къдравината на пясъка и мравката може спокойно да отиде да пие вода. Друг е въпросът, че тя не пие морска вода!“
Морските професии в Бургас изчезват, но жаргонът, свързан с тях остава. Параходчия и тираджия са двете основни професии, познати на няколко поколения, свързани с морето и мащабната търговия, тръгваща оттук. Изследователят обаче се натъква на следния факт:
„Сведение от първата половина на 20 век засяга една много специфична професия, свързана с морето, лодкостроенето и подготовката за предстоящия риболовен сезон. Това е калафатенето на лодките. Те са се строели изключително от дървен материал, жив материал, който се разсъхва извън рибния сезон. Затова е необходимо преди пускането на вода тези процепи да бъдат запълнени. Това е ставало с калчища, с трески от тръстика и подходяща смола, най-често катран. Занаятът се е наричал „калафатене“, а човекът, който го практикува „калафатчия“. През първата четвърт на XX век именно в Бургас са били най-добрите специалисти калафатчии.“
Огромно е разнообразието в жаргона, когато става дума за риба. Един думи са станали нарицателни за размера на рибата като „циганка“, други са се превърнали в нарицателно за човек като акулка-умалителното се използва за сексуално агресивна млада жена, „цаца“ е наричан дребен мъж, а „чироз“ слаб човек. Митко Иванов добавя:
„Един пример „царската риба“ мнозина свързан с паламуда, определян като царя на морето, но по-често тук се отнася за барбуна. Според местната градска легенда именно това е рибата, която е била любима на цар Борис III при едно от няколкото му посещения в града. Много често икономията на езика ражда съкращения-„карида“ е скарида. „Бабакит“ пък е чернокоп. Думата се използва само и единствено в Поморие. Затова и не е включена в това издание на книгата.“
Влизаме вече в сезона на „паламудената треска“-най-щастливият за рибарите период в края на октомври, когато морето е дало изобилен улов. Думата дума отваря и ни води към следващия важен израз от морския жаргон-„Рибарите на брега все радостни песни пеят“-моментът, когато е редно отличният улов да бъде полят в приятелски кръг.
Книгата на Митко Иванов с успех бе представена в Бургас. Предстои и нейната столична премиера. На 29 септември авторът определя среща на бургазлии, отдавна напуснали града, но никога не загубили връзката си с него, както и на всички, за които изследването ще е любопитно проучването. София ще говори на бургаски жаргон на 29 септември от 18 часа в книжарницата на "Витошка" и "Патриарх Евтимий".
Повече чуйте в звуковия файл.
Десислава Христова е красива, упорита и силна жена. Тя умее да сбъдва мечтите си, прави го с много труд, упоритост и ентусиазъм, въпреки трудностите в живота си. Т я е една от малкото жени пчелари в България, учила е пчеларство в Тракийския университет и се занимава с производството на мед и пчелни продукти. Майка е на дете с увреждане –..
С все по-голямата популярност на работата от дома, ефективното обособяване на офис пространство у дома става приоритет за мнозина. Създаването на удобна и продуктивна работна среда може да подобри ефективността, да намали стреса и да осигури комфорт в ежедневието. В тази статия ще разгледаме шест практични идеи за оптимално организиране на домашния..
Любов, брак, деца…но какво, ако искрата угасне?! Инициативата „Седмица на брака“ цели именно да възвърне и заздрави връзката на двама влюбени. Събития, предизвикателства, семинари и дори конкурс за двойки са част от едноседмичното приключение за семейни и несемейни. Тя започва днес и ще продължи до 14 февруари. Инициативата е стартирала..
Екстериорът на дома е не само първото, което хората забелязват, но и елементът, който ежедневно ви посреща и изпраща. Той създава първото впечатление, определя атмосферата на пространството и представя вашия вкус и личен стил. Добрият екстериор не е красива визия – той трябва да бъде функционален, издръжлив и съобразен с предизвикателствата на..
Фондация „Майки за донорството“, чрез благотворителен онлайн базар , набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Тя е неправителствена организация, учредена преди 10 години от жени станали донори на репродуктивен материал. Целта й е да се информира обществото за необходимостта от даряване на яйцеклетки и сперматозоиди...
Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..
Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на Китайската лунна нова година. Фестивалът на пролетта започна от обяд и продължава до 16 часа. В работилницата хората можеха да си направят хартиен китайски фенер, да си изтеглят специално..
Десислава Христова е красива, упорита и силна жена. Тя умее да сбъдва мечтите си, прави го с много труд, упоритост и ентусиазъм, въпреки трудностите в..