Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хищниците и инфлацията са предизвикателствата пред ловците този сезон

Снимка: БГНЕС


От 1 октомври започва  груповия лов на дива свиня и хищници, както и лова на водоплаващ дивеч. Завишената популация на хищници, както и инфлацията са предизвикателствата пред ловците. 

Невен Каравасилев, секретар на ловно-рибарско сдружение "Лебед" Бургас е умерен оптимист относно сезона. Той не очаква да е изключително добър предвид щетите, които нанесе африканската чума.

"Популацията на хищници е завишена. Те са проблем в последните няколко години във влажните зони около Бургас. Полезния дивеч също намалява - люпила на яребици, фазани, зайци. Причината е основно заради земеделските политики за изплащане на субсидии – почистване на пасища, монокултури, които се сеят в района на Бургас, а те намалят възможностите за укриване на дивеча", каза Каравасилев.

Инфлацията оказва влияние и на лова. Увеличават се цените на консумативи и патрони.Възможно е догодина дивеча, който традиционно разселва сдружението да е много по-малко отколкото тази година. 



По публикацията работи: Калина Енчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна асфалтиране на пътя за село Бродилово

Започна полагането на първи пласт асфалтова настилка на пътя за царевското село Бродилово, като част от проекта за основния му ремонт.  Отсечката се изгражда по технология студено рециклиране, ще бъде положен и втори пласт асфалт, посочват от общината. Ще бъдат изградени също канавки, отводнители, водостоци, мантинели, пътни знаци, маркировка, полага се..

публикувано на 05.02.25 в 16:25
снимката е илюстративна

Бургас ще почете с поредица от събития своето освобождение

Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..

публикувано на 05.02.25 в 15:30

С какво да бъде заменен фонтанът на "Демокрация"

Основен ремонт на фонтана и градинката на бургаския булевард "Демокрация" срещу Трета полоклиника предвижда общината.  На сайта на администрацията върви анкета с оценка на състоянието на терена и предложения за трансформацията му. Направена бе и среща с живеещи в района.     Пространството е ключово, защото през него преминава пешеходният поток..

публикувано на 05.02.25 в 15:18
Стефан Радев

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационен заем

Община Сливен договори намаляване на лихвата по облигационния заем. От пет процента лихвата е намалена на под три процента, което според общината е показател за устойчива финансова политика и добър кредитен рейтинг.  С близо 250 хиляди лева на година се намалява лихвата по този заем.  Намаляването на лихвения процент е взето на общо събрание на..

публикувано на 05.02.25 в 14:40

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас

Изложба, посветена на паметта за Васил Левски откриват в Бургас.  На 18 февруари (вторник) в 17:00 часа в Културен център „Морско казино“ ще бъде открита „Места на памет. 1873-1937 г.” Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и..

публикувано на 05.02.25 в 14:20

Около половин милион лева е получила община Карнобат по Националната програма

Община Карнобат е финансово стабилна и започна годината със солиден финансов остатък, налични са около 20% от годишния ни бюджет, каза кметът Георги Димитров. Но на практика общината не работи. По Националната инвестиционна програма държавата е одобрила проекти за 14 млн. лв., а е изплатила под половин милион до момента.  "При нас има замразени..

публикувано на 05.02.25 в 13:30

В Ямбол започва кампанията „Да четем за България“

Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания  „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март.  Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни  Даниела Христова от..

публикувано на 05.02.25 в 08:40