Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Модерният музей и СПА център "Акве калиде" отвори врати

Новият музеен и СПА център в туристически комплекс „Акве Калиде“ отвори врати днес. Модерната виртуална експозиция отвежда туристите в една разходка през векове назад, когато чудодейните свойства на топлите минерални извори са били причина за създаването на селища край тях.

Тук са се лекували траки и гърци, римски императори, византийци, османци.


Кметът на Бургас Димитър Николов сподели при откриването, че с позволение на Национални исторически музей и Регионалния в Бургас, всички артефакти, които се открият при археологическите разкопки на място, да се експонират именно в този музей.

"Това е едно от малкото места в България, където имаме щастието да присъстват шест културни пласта. Това е една възможност "Акве каледи" да бъде освен лятна туристическа дестинация, но и целогодишна с възможността за използване на минералната вода, както и всички предмети, които намираме."


През тази година е разкрит римски канал и започва проучването на римската баня, която е съществувала там, обясни Димчо Момчилов, който е ръководител на археологическите проучвания.

В другата част от центъра, всеки ще има възможност да се наслади на лечебните свойства на минералната вода. 


В басейна се поддържа температура от 36 градуса. Там може да се използва парна баня и сауна, студен, както и детски басейн.

Водата повлиява добре при проблеми с опорно-двигателната система, централната и периферната-нервна система и за укрепване на имунитета.


Проектът се реализира по Проект "Силата на водата", финансиран от Оперативна програма "Региони в растеж".

Във финалната фаза ще се изгради и кампус, в който студенти от цял свят ще имат възможност да се докоснат до вековните археологически открития, които се разкриват край "Акве калиде". Няколко световни университета са заявили желание техните студенти по археология да провеждат практиките си именно в Бургас. 

До момента Германия, Франция, Англия и САЩ са потвърдили участието си в бъдещи летни лагери по археология.

Кампусът ще разполага с екологични бунгала. Ще има зони за хранене, в които ще се презентира начинът на хранене на нашите предци на база на събраните научни факти. Ще има школи по древна астрономия и древна медицина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28