Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Модерният музей и СПА център "Акве калиде" отвори врати

Новият музеен и СПА център в туристически комплекс „Акве Калиде“ отвори врати днес. Модерната виртуална експозиция отвежда туристите в една разходка през векове назад, когато чудодейните свойства на топлите минерални извори са били причина за създаването на селища край тях.

Тук са се лекували траки и гърци, римски императори, византийци, османци.


Кметът на Бургас Димитър Николов сподели при откриването, че с позволение на Национални исторически музей и Регионалния в Бургас, всички артефакти, които се открият при археологическите разкопки на място, да се експонират именно в този музей.

"Това е едно от малкото места в България, където имаме щастието да присъстват шест културни пласта. Това е една възможност "Акве каледи" да бъде освен лятна туристическа дестинация, но и целогодишна с възможността за използване на минералната вода, както и всички предмети, които намираме."


През тази година е разкрит римски канал и започва проучването на римската баня, която е съществувала там, обясни Димчо Момчилов, който е ръководител на археологическите проучвания.

В другата част от центъра, всеки ще има възможност да се наслади на лечебните свойства на минералната вода. 


В басейна се поддържа температура от 36 градуса. Там може да се използва парна баня и сауна, студен, както и детски басейн.

Водата повлиява добре при проблеми с опорно-двигателната система, централната и периферната-нервна система и за укрепване на имунитета.


Проектът се реализира по Проект "Силата на водата", финансиран от Оперативна програма "Региони в растеж".

Във финалната фаза ще се изгради и кампус, в който студенти от цял свят ще имат възможност да се докоснат до вековните археологически открития, които се разкриват край "Акве калиде". Няколко световни университета са заявили желание техните студенти по археология да провеждат практиките си именно в Бургас. 

До момента Германия, Франция, Англия и САЩ са потвърдили участието си в бъдещи летни лагери по археология.

Кампусът ще разполага с екологични бунгала. Ще има зони за хранене, в които ще се презентира начинът на хранене на нашите предци на база на събраните научни факти. Ще има школи по древна астрономия и древна медицина.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зам.-министърът по туризъм Ирена Георгиева

Ирена Георгиева: Туризъм без свързаност е нещо немислимо

Туризъм без свързаност е нещо немислимо, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева на четвъртия международен форум "Авио/транспортна свързаност и туризъм", който се провежда в Бургас.  Теми за морската свързаност и развитието на авиацията в региона бяха обсъдени на събитието. Присъстваха кметове и заместник-кметове на черноморски..

публикувано на 22.02.25 в 15:35

Кметът Киров: Задача номер едно пред държавата, за да има туризъм, е основен ремонт на пътя Бургас-Созопол-Приморско-Царево

Кметът на Царево Марин Киров участва днес във форума “Хоризонт 2030 - Международен форум за авио/транспортна свързаност и туризъм” в Бургас. Той се включи в едни от панелите, където бяха дискутирани проблемите пред общините и развитието на туризма.Според него з адача номер едно пред държавата е основен ремонт на пътя Бургас-Созопол-Приморско-Царево...

публикувано на 22.02.25 в 19:00

Екскурзоводите настояват за санкции за работещите без правоспособност

Министърът на туризма Мирослав Боршош и зам.-министър Павлин Петров се срещнаха с представители на Югоизточен съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“, Съюз на екскурзоводите в България и Асоциация на екскурзоводите в България. Обсъдени бяха предизвикателствата пред сектора и необходимите мерки за развитие на качеството на екскурзоводските услуги у нас...

публикувано на 22.02.25 в 13:20

Приемат се заявления за подпомагане опазването на биологичното разнообразие и горските територии

Министерство на земеделието и храните стартира прием на заявления за подпомагане по интервенция „Намаляване загубата на биологично разнообразие, опазване на горските местообитания и намаляване на незаконните дейности в горските територии“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони на 2023-2027 г., с бюджет в размер на 6 млн...

публикувано на 22.02.25 в 11:30

Бургас отново ще бъде домакин на Международния форум за авио/транспортна свързаност и туризъм

Форум за авио/свързаност и туризъм у нас и в Европа ще се проведе днес в Бургас. Събитието ще е факт за четвърта година и този път е с международно участие. Организатор е Асоциация „Рафаел- инфо, култура и туризъм“.   "Хоризонт – 2030 – България и Югоизточна Европа" е темата този път, като акцентите са: вътрешна свързаност -..

обновено на 22.02.25 в 09:28

Призив за трети бойкот на големите търговски вериги у нас на 27 февруари

Организаторите на бойкота срещу големите търговски хранителни вериги насрочиха трета протестна акция, която ще се проведе на 27 февруари. Заедно с нея ще бъде обявен и бойкот на банките заради високите банкови такси, обясни Мая Манолова: "Бойкот на банковите такси с искане за налагане от страна на парламента на таван на банковите такси. За миналата..

публикувано на 21.02.25 в 16:48

До юни – промени в Кодекса на труда, гарантиращи адекватни минимални работни заплати

До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма.  Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става ясно от..

публикувано на 21.02.25 в 16:41