Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

През това лято:

Археолози проучиха укрепен проход с кула – кладенец край Русокастро

Подобни съоръжения са открити при Царевец във Велико Търново и при средновековния Червен


Приключиха проучванията за тази година на средновековния град Русокастро. В продължение на повече от месец бургаските археолози проучваха единствен по рода си в България, поне досега, архитектурен паметник – укрепен проход, завършващ с монументална кула-кладенец.

Подобни са открити при царската столица Царевец във Велико Търново и при средновековния Червен, но при Русокастро в средата на прохода е изградена допълнителна бойна кула, което го прави съвсем различен от останалите подобни съоръжения, съобщи ръководителят на проучванията Милен Николов, който е и директор на РИМ - Бургас: 

"Проходът е дълъг близо 90 м. и широк от 3 до 7 м. Той е разположен между две крепостни стени, широки по 2.2 м. Западната стена е запазена на височина до 4 м., но източната е много зле съхранена – върху част от нея са излети бетонни основи за каменотрошачка, която е добивала чакъла за пистите на военното летище в Равнец през 60-те години на ХХ в. За тази каменотрошачка е взривяван и скалния хълм, върху който е построен средновековния град, така че и част от северната крепостна стена на града също е взривена.



В средата на прохода е изградена голяма бойна кула с правоъгълен план, дълга 4 и широка 2.5 м. От тази кула на юг проходът се стеснява до 3 м. ширина. Стените му свършват в равнинната част до Русокастренска река, с огромна кула-кладенец. Стените й са широки по 3 м. Самата кула е триъгълна, с издаден остър ръб, опиращ в шосето с. Русокастро – с. Желязово. Вътре в нея е иззидан голям кладенец, проучен на дълбочина до 4 м. Стените му са от огромни квадри, достигащи 1.2 м. дължина. Стъпалата към кладенеца са от цели каменни блокове, и са 8 на брой."

Категорично е установено, че проходът с кулата-кладенец е изградена през втората четвърт на XIII в., по времето на българския цар Иван Асен II и неговите първи наследници. Към края на века западната стена на прохода е ремонтирана в един къс участък.

Стените на прохода прерязват неизвестна досега сграда от VI в.

Предвид блестящите резултати от проучването, се планира проектиране на консервационно-реставрационни работи от страна на Община Камено.

Разкопките на средновековния град Русокастро са финансирани от Община Камено и Министерството на културата на Република България, и се изпълняват от Регионален исторически музей – Бургас.

повече може да чуете в интервюто в звуковия файл:
По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Как да съчетаем стил и практичност в екстериора на дома си?

Екстериорът на дома е не само първото, което хората забелязват, но и елементът, който ежедневно ви посреща и изпраща. Той създава първото впечатление, определя атмосферата на пространството и представя вашия вкус и личен стил. Добрият екстериор не е красива визия – той трябва да бъде функционален, издръжлив и съобразен с предизвикателствата на..

публикувано на 04.02.25 в 13:00

"Майки за донорството" с онлайн базар в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми

Фондация „Майки за донорството“, чрез благотворителен онлайн базар , набира средства в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. Тя е неправителствена организация, учредена преди 10 години от жени станали донори на репродуктивен материал. Целта й е да се информира обществото за необходимостта от даряване на яйцеклетки и сперматозоиди...

публикувано на 02.02.25 в 17:00

Група "Черно Фередже" гостуват тази събота в Бургас

Музикален разказ за весела компания предлагат на своите почитатели група "Черно Фередже". Те ще гостуват тази събота в „Модерен театър“ в Бургас. Музикантите, заедно с Фънки обещават да покажат най-нестандартното от себе си и да накарат публиката да пее заедно с тях, песни познати на голяма част от аудиторията още от детството. Е дин от..

обновено на 01.02.25 в 16:33

Бургазлии отбелязаха Китайската нова година с фестивал на пролетта

Много бургазлии се събраха, въпреки мрачното и прохладно време, пред сградата на Културен дом НХК, за да участват в работилницата, посветена на Китайската лунна нова година. Фестивалът на пролетта започна от обяд и продължава до 16 часа. В работилницата хората можеха да си направят хартиен китайски фенер, да си изтеглят специално..

публикувано на 01.02.25 в 14:32

Визуализация на мечтите в творческа работилница в Бургас

В най-романтичния месец на любовта, виното и мечтите Етно кафене и музей ще изненада жители и гости на града с едно различно събитие, съобщават от Община Бургас.  На 1 февруари от 14:00 часа всеки желаещ може да се присъедини към специална творческа работилница, която е насочена към визуално представяне на целите и мечтите за 2025 година.  Организатор..

обновено на 01.02.25 в 12:35

Каваклии с поредна награда от фестивала за маскарадни игри "Сурва"

Кукерската група „Каваклии“ от Долно Езерово получиха специалната награда на областния управител на Перник от фестивала „Сурва 2025“. Това беше 31 – то му издание в което участваха над 12 хиляди души и 22 чуждестранни групи от Гърция, Испания, Република Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Словакия, Словения и Италия. Каваклии са..

публикувано на 01.02.25 в 10:30

Кукерите от Камено с отличие за най - атрактивна група от фестивала "Сурва 2025" (СНИМКИ)

Кукерската група "Каменовски традиции'', към община Камено спечелиха златен медал на  Международния фестивал на маскарадните игри "Сурва 2025".  Отличието е в категорията  „най-атрактивна група“, съобщи ръководителят й Атанас Статев: „ Нашите персонажи са бабата, дядото, мечката, мечкадарина, имаме си и дявол! Пресъздаваме..

публикувано на 30.01.25 в 10:00