Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Консултантският екип от консорциум IDOM обсъди следващите стъпки по реализирането на детска болница в Бургас

След обявената от Община Бургас в края на септември обществена поръчка за проектиране и строителство на Многопрофилна болница за активно лечение на детски болести „Св. Анастасия“, разработена от избрания от Европейската инвестиционна банка мултинационален консорциум IDOM, днес експертният екип обсъди следващите стъпки за създаването на болницата.

Освен международните експерти, на срещата присъстваха още кметът на Бургас Димитър Николов и заместник-кметовете по строителство и здравеопазване инж. Чанка Коралска и Йорданка Ананиева.

Експертите представиха проект на Стратегията за изпълнение на проекта за изграждане на детската болница, която определя етапите и съответните действия в процеса на проектиране, строителство и оборудване на сградата, както и усилията, които трябва да бъдат предприети, за да се изградят устойчива структура и екип на бъдещото лечебно заведение.


Анализирани бяха и всички останали аспекти, които следва да бъдат отчитани в процеса на реализиране на проекта – спецификата на апаратурата за лечение на деца, затрудненията и забавянията на доставките, породени от външни обстоятелства, както и необходимостта от строга координация между участниците в различните етапи и дейности, които да гарантират успешно реализиране на проекта.

Мястото за изграждане на бъдещата болница се намира в непосредствена близост до УМБАЛ Бургас в ж.к. „Зорница“, а проектът предвижда строеж на 8-етажна сграда с обща площ над 24 000 кв. м. В болницата ще има 133 легла, от които 10 за интензивно лечение, 27 консултативни и 9 амбулаторни кабинети, стационар за краткосрочен престой с 10 легла, дневен психиатричен стационар, отделение за спешна помощ, 3 операционни зали, лабораторен блок и образна диагностика.

Основната цел на проекта е създаване на нов тип лечебно заведение, фокусирано върху грижата за детето и неговото лечение с активното участие на родителите или близките му. Тази философия се отразява върху цялостната концепция за осъществяване на проекта – от проучването и дефинирането на параметрите за дейността на болницата, през определяне на принципите на работата й и до цялостния екстериорен и интериорен дизайн на сградата, подходящото оборудване и съпътстващата инфраструктура. Лечебното заведение ще бъде съобразена с околната среда и ще разполага с максимална енергийна ефективност и използване на екологично чисти продукти и технологии.

Бъдещата Специализирана болница ще обслужва не само Бургас, а цяла югоизточна България.


По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52

На плаж до 12.00 ч., след това е опасно горещо

Възрастните хора и децата да не излизат между 12.00 ч. и 15.00 ч. по обед, когато слънцето е най-силно, защото те са най-застрашената група. Това съветва Даниел Страхов, специалист по бедствия и водно спасяване към БЧК в Бургас. Летовниците на плажа също трябва да използват по-ранните часове за своите морски бани, допълни Страхов...

публикувано на 11.07.24 в 11:55

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това..

публикувано на 08.07.24 в 11:48

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56

300 деца от Бургас бяха прегледани по програма "Детско здраве" на "Пирогов"

Близо 300 деца от гр. Бургас преминаха безплатни профилактични прегледи при специалистите от Програма "Детско здраве". Кампанията, организирана от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Столична Колегия на БЛС посети морския град с цел проследяване на състоянието на децата, които вече са прегледани и достъп на непрегледани при предходното посещение. Прегледите се..

публикувано на 04.07.24 в 14:27