На 92-годишна възраст почина бележитият български писател и общественик академик Антон Дончев. Това потвърди за БНР издателят Иван Гранитски
Той е прекарал последните си дни в реанимацията на ВМА, като от лечебното заведение съобщили за bTV, че е починал след сърдечно боледуване.
Съболезнования към близките изказа кметът на Бургас Димитър Николов.
„Приемете моите и на съгражданите ми най-искрени съболезнования по повод кончината на големия български писател и почетен гражданин на Бургас – акад. Антон Дончев. Присъединявам се към мъката Ви и скърбя заедно с Вас за тежката загуба на писателя и на човека, прославил името на България по всички краища на света. Акад. Дончев бе едно от най-големите имена в българската литература, с огромен принос за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание. Бургас загуби най-видния си гражданин, а България – един истински космополит в българската и световна литература!
Няма да забравим заветът, който ни остави преди 12 години: „Ние от Бургас, родени край морето, трябва да занесем по света и да носим навсякъде песента на вълните“."
Академикът е мъдрец и хуманист, който цени силата на детайлите, долавя вълненията на своя народ, обича красивото и се прекланя пред духовното.
Първият му роман "Сказание за времето на Самуила" е публикуван през 1961 г. Става световноизвестен с романа си "Време разделно", написан за 41 дни и преведен на 30 езика, с над 2 млн. тираж. Романът е екранизиран през 1987 г. от режисьора Людмил Стайков.
"Всички книги, които съм написал, са изпети", казва човекът, който търси светлина за хората и за когото историческите извори са най-достоверният път за преоткриване на далечното минало.
Сравняват го с Джойс, Томас Ман, Иво Андрич и Никос Казандзакис. Предлаган е 3 пъти за Нобелова награда. Носител е на всички възможни държавни награди у нас заради приноса му за съхраняване на историческата памет и националното самосъзнание.
Антон Дончев е роден на 14 септември през 1930 година в Бургас. От 2000 година е почетен гражданин и носител на литературна награда „Златен Пегас” за цялостното си творчество. Именитият писател бе и част от инициативата "Завръщане в Бургас", а морският град още помни опашката от желаещи да получат автографи и да си поговорят с него, която се изви в близост до Часовника. Преди дни го очаквахме за откриването на Есенните литературни празници.
Сред близките му хора в родния град е поетесата и общественик Елка Василева:
"Трудно ми е да говоря за него в минало време. Запознах се с него преди доста години. Много респектираше с това, което е като писател и човек. Бях много изненадана, че като човек е много топъл, като всички нас. Имахме възможността да си поговорим като баща и дъщеря-аз така го усетих. Говорихме за житейски неща, ходихме заедно до мястото, където е била родната му къща, говорихме за неговото детство, за това как е свързан с Бургас. Разединението на обществото, това бездуховие, много му тежеше и ми се струва, че пишеше по тази тема. Младото поколение се отдалечава от българското, родното, патриотизмът им е чужд като че ли и мисля, че от това най-много го болеше!"Поклон пред таланта и светлата му памет!
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии..