„Киберсигурност в образованието“ е темата на предстоящия осми хакатон, който ще се проведе в университета „Проф. д-р Асен Златаров“. От няколко месеца продължават кибератаки върху сайтове на различни институции, коментира заместник-ректора Сотир Сотиров. В предаването „Влез в час“, той поясни, че темата е избрана заради нейната актуалност:
„Ние, всички, като едни потребители на Интернет и изобщо – на електронни услуги, много лесно виждаме, всъщност, нещата от потребителската гледна точка. Много бързо свикваме да ползваме тези услуги и понякога не се замисляме как те могат да се поддържат, как задължително трябва да се направи механизъм, по който да се предотвратят тези атаки, независимо от какъв тип са. Има доста добри колеги, които са при нас, в университета, които работят в тази област“, коментира той.
Идеята е да заострим вниманието на хората, че електронните услуги, с които сме свикнали, трябва да са защитени от подобни атаки, посочи проф. Сотиров. Младите хора предлагат доста добри практически неща, които предлагат в такива случаи, добави той.
Киберсигурността в различни аспекти, се изучава в някои дисциплини в университета „Проф. д-р Асен Златаров“, поясни проф. Сотир Сотиров. Изучаването ѝ е в дисциплини, които са свързани с компютърните мрежи, посочи той:
„При нас, специално, има още една дисциплина, която е избираема, вече към края на бакалавърския курс, която е свързана точно с криптиране. Защото там математиката е доста тежка и намирането на отделни хакерски пароли, пробиването на защитите и т.н. е доста сложно като математика. Теорията на простите числа, как се комбинират, за да може да се направят различните типове защити, отделните протоколи…“, добави той.
Развиването на знания за информационните и комуникационните технологии трябва да се засили, посочи проф. Сотир Сотиров.
Надпреварата започва днес (4 ноември 2022 г.)
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
Достъпът до качествено образование е един от най-острите проблеми в малките и погранични общини, подчерта служебният просветен министър проф. Галин Цоков в Елхово, където участва в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера в общините с отрицателен демографски прираст. Достъпът до качествено образование в малките населени места е..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..