Филм за едно от знаковите имена в българското изкуство от втората половина на ХХ век, художникът Генко Генков, ще бъде показан в Бургас.
Днес 25 октомври от 18.00 часа в градска художествена галерия „Петко Задгорски” всички ценители на изкуството в Бургас са поканени на филмовата премиера, посветена на големия майстор.
18-минутната лента е част от поредицата „Прочутите непознати”. Снимките са направени в Бургас, София и Сливен. Зад проекта стои бургаският режисьор Тодор Тодоров, а като събеседници във филма ще видим актрисата и режисьор Боряна Пунчева, художникът и директор на Бургаска художествена галерия ‘Петко Задгорски” Георги Динев, изкуствоведът и уредник на Софийска художествена галерия Красимир Илиев и художникът Илиан Урумов.
Събитието е финансирано от Община Бургас по фонд „Култура”, а входът е свободен. На място ще бъдат изложени и шестте картини на Генко Генков, част от фонда на галерия „Петко Задгорски”.
„От големите майстори мога да съпоставя творчеството на Генко Генков към това на Ван Гог. Неговата живопис е експресивна, силна, с дълбоки сложни цветове. Той хвърля емоцията върху платното, затова е труден за имитации, защото малцина са дарени с този заряд”, разказва директорът на галерия „Петко Задгорски” - Георги Динев.
Генко Генко е роден на 1 февруари през 1923 година в село Чоба, Брезовско. Израства в Бургас, където завършва Полукласическата гимназия. През 1948 г. завършва Националната художествена академия при проф. Дечко Узунов. Непримирим характер и дух, Гено Генков често говори срещу народната власт, заради което прекарва две години в затвора в Белене. След като и това не го спира, през 1956 г. го затварят в лудница. Първата му самостоятелна изложба е през 1965 година От 1972 г. е носител на орден "Св. св. Кирил и Методий" ІІІ степен.
Генко създава предимно пейзажи, които се отличават с характерен авторски почерк, ярък колорит и релефни повърхности. През годините художникът експериментира с различни похвати и техники на работа. През 70-те години разработва възможностите на различните материали, третира маслената боя като акварел, обработва повърхността с пясък или замества четката с нож. През 90-те години използва пигменти, напомнящи керамична глазура.
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване". За поредна година бургаската кукерска група ,,Каваклии" попадна..
Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...
В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур. Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..
Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии..