Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украинци напускат хотелите в Слънчев бряг

Архив
Снимка: БГНЕС

Украински граждани започнаха да се изнасят от хотелите в Слънчев бряг, докато се чака решение на Националния оперативен щаб дали програмата за хуманитарното им подпомагане ще бъде удължена. Част от украинците заминават за Румъния. Междувременно комисия от Икономическа полиция, служители на РПУ в Несебър, НАП и Агенцията за закрила на детето продължава проверките по хотелите за установяването на броя на украинските бежанци.

По непотвърдена информация при проверките в част от хотелите в Слънчев бряг, в които са настанени украински граждани са установени съществени разминавания. Проверките продължават. В хотела на Виолета Галева в Слънчев бряг комисията е извършила преброяване вчера:

"Държавата има право да си направо своите проверки, защото казват, че има големи разминавания. Нека да се проверят всички хотели. Обаче 11 човека влизат, икономическа полиция и част от гостите се заключиха и не смеят да отворят, защото мислят, че насилствено ги извеждат. Единственото нещо, което искаме, е държавата ясно да каже тези хора утре ги изведете с куфарите, ще ги откараме в лагери или ще ги изгоним през границата или каквото въобще мислят да ги направят".

Междувременно украински граждани започнаха да се изнасят от хотелите.

"Ние отиваме в Румъния, в град Констанца, защото там програмата за подкрепа на украинските граждани е надеждна до юни. Аз съм с дете и мога да се видя там с мои роднини", каза украинката Лена.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30

30% по-високи цени на нощувките през лятото

С 30% по-високи са цените на нощувките за предстоящия летен туристически сезон. Това стана ясно след среща на туристическия бранш по Южното Черноморие с министъра на туризма Мирослав Боршош, която се проведе в Бургас. Пред бранша министър Боршош отново подчерта, че създаването на Туристически гаранционен фонд е сред промените в Закона за туризма, които..

публикувано на 04.02.25 в 16:42

След съвета на управляващите: Няма да се вдигат данъци и осигуровки

Правителството няма да увеличава осигурителната тежест и да променя данъци при изготвянето на бюджета за тази година. Това съобщи след края на заседанието на Съвета за съвместно управление министър-председателят Росен Желязков.  Той обаче не уточни какви ограничения ще се наложат на разходите, за да се запази 3-процентният дефицит: "Обсъждахме..

публикувано на 04.02.25 в 16:27

Министър Станков: Предвижда се петкратно увеличение на санкциите за ЕРП-тата

В новия законопроект ще бъдат детайлно описани задълженията на електроразпределителните дружества. В него се предвижда петкратно увеличение на имуществените санкции. Тогава те могат да достигнат до 50 000 лева, в случай на неизпълнение на задълженията им към българските потребители. Това каза министърът на енергетиката Жечо Станков на среща с..

публикувано на 04.02.25 в 16:19

Министърът на туризма подкрепи Бургас за Европейска столица на културата

Кметът на Бургас Димитър Николов и министърът на туризма Мирослав Боршош проведоха работна среща с представители на туристическия бранш от региона.  „Една от причините за посещението ми е кандидатурата на Бургас за европейска столица на културата. Това е изключително изпитание за всеки град, независимо че го превръща в значим за Европа. Аз съм много..

публикувано на 04.02.25 в 15:33

Връщат в съда делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково

Делото за градските стадиони на Поморие и Каблешково ще бъде върнато на Окръжния съд в Бургас за разглеждане и решаване на открито съдебно заседание. Това реши Апелативният съд. Така е уважена жалбата на Община Поморие и е взет под внимание представения оздравителен план. Преди 17 години двете спортни бази са апортирани в дружеството „Спорт пропърти..

публикувано на 04.02.25 в 12:59

Информационна кампания за иновативните грантове за малки и средни предприятия (ОБНОВЕНА)

Министерството на иновациите започва информационна кампания за процедурата „Малки иновативни грантове за микро и средни предприятия“ от Програмата за интелигентна трансформация. Мярката е с бюджет 25 млн. лв. От нея могат да се възползват университети, научни организации, центрове за компетентност и за върхови постижения, информират от..

обновено на 03.02.25 в 17:43