Вдъхновяващият учител, историк и изследовател от Свиленград Димитър Гилев спечели вота на публиката в националната обществена кампания на БНР "Будител на годината 2022". Резултатите от гласуването бяха обявени на тържествена церемония на празничния 1 ноември, излъчена в дигиталните платформи на БНР, dir.bg и actualno.com. Събитието ще може да бъде видяно и тази вечер в 23.30 часа в ефира на bTV.
Победителят в "Будител на годината", Димитър Гилев, призова всички българи да се пробудим и осъзнаем, че сме древен народ с история. Настоя да спрем да говорим за България като за държава, а да осъзнаем, че тя е отечеството ни.
Затова и често влиза в клас с костюм от миналото, за да преподава автентично, а в своята интернет платформа "Древна България" Гилев качва клипове, статии и публикации, с които цели пробуждането на българския народ. Материалите вече са над 1500.
"Преподавам историята с чувство, за нея не се говори сухо, защото така се получава едно нареждане на факти по никакъв начин не може да провокира интерес в децата…", сподели той на тържествената церемония.
29-годишният учител допълни, че иска да научи учениците си на чест, морал, дълг, родобюлие, отечественознание: "Отечеството символизира духовното единение на един народ, затова моята мисия е да възпитам в децата да градят бъдещето на България. Историята не е само нашата памет, та е и гръбнакът на народа, а без гръбнак не можем да стоим изправени".
Димитър Гилев беше един от десетте финалисти в деветото издание на кампанията „Будител на годината“, избрани от журито (проф. Огнян Герджиков, д-р Румен Манов, Светослав Иванов, Даниел Ненчев, Елеонора Гаджева, Добрина Чешмеджиева и Ива Дойчинова) сред стотици предложения от слушателите на БНР.
Наградата "Аз, буки, веди – Знание" на скулптура Александър Пройнов връчи генералният директор на обществената медия Милен Митев с думите:
“Във време на все по-ожесточено противопоставяне, тази кампания продължава да ни обединява. Именно това нарастващо разделение в обществото прави нуждата от будителите днес все по-голяма.
В епохата на Българското възраждане будители са били онези, които са работили за просвещението и запазването на националното ни самосъзнание като българи. Днес будител може да е всеки от нас – аз, вие, човекът до вас с личния си пример за доброто, което правим, с каузите, зад които заставаме, развиваме и отстояваме.
"Богатий с парите, сюрмахът с труда, момите с иглата, учений с ума" – така описва Иван Вазов хората около един свят народен будител – и това важи за днешните кампании-финалисти в "Будител на годината 2022". Те са много различни, но всички имат способността да ни обединяват".
Специалната награда на Българското национално радио получи проф. Мартин Вечев, визионерът на бъдещето от INSAIT, който успя да постави България в центъра на света със заряда, хъса и енергията си. Наградата връчи Димитър Димитров, член на УС на БНР.
Специалната награда на bTV Media Group получиха двама души с огромни сърца - Силвена Христова и Красимир Ламбов, основателите на Фондация "Живот със Синдром на Даун", които преобърнаха представите на българите за слънчевите деца, и които показаха на всички, че това състояние далеч не е присъда, а предизвикателство. Наградата връчи главният оперативен директор и изпълнителен директор на bTV Media Group Господин Йовчев.
По време на церемонията публиката в Pirotska 5 Event Center аплодира и още едни будители и тяхната вдъхновяваща музика – група "Остава" които тази година отбелязват 30 години на сцената. Историята на "Остава" е вплетена в живота на поколения българи благодарение на песни като "Ще дойдеш ли с мен", "Мъничко човече", "Шоколад", "Бесен", "Океан". Характерният стил на формацията, специфичният и чувствен вокал на Свилен, текстовете, които ни карат да се замислим, са сред причините "Остава" не само да "остане" 30 години на музикалната сцена, но и да е следвана от хиляди почитатели.
Националната кампания "Будител на годината 2022" се осъществява с финансовата подкрепа на "Дънди Прешъс Металс Челопеч" ЕАД и Национален дарителски фонд "13 века България".
Гледайте цялата церемония по награждаването тук!
Днес отбелязваме Световния ден на радиото, който тази година е под мотото "Радиото и климатичните промени". Според Николай Петков, автор в Климатека и експерт и координатор в сдружение „За Земята“ , съвременните аномалии са силно повлияни от климатичните промени. "Виждаме, че самите учени са изненадани от януари, който бе рекордно топъл. Предполага се..
В Бургас се организират поредица от събития, с които градът ще се включи във втория етап на националната АНТИСПИН кампания в Деня на влюбените - 14 февруари. Превантивната кампания тази година ще премине под мотото „Предай нататък – любовта, не вируса!“. В планираните дейности на общинско ниво партньори на Община Бургас са: Регионална здравна..
Съвместно предложение за изготвяне на общински „капан“ за задържане на безстопанствени животни трябва да изготвят общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица, разпореди областния управител Чавдар Божурски по време на заседанието на Областната епизоотична комисия. Поводът за това е писмо на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на..
Четирима са допуснатите до събеседване кандидати за избор на обществен посредник на Бургас. Те са посочени от временна комисия в Общинския съвет, с председател Иво Баев, и това са Калина Чавдарова-Едрева, Тодор Стамболиев, Румяна Райчева и Теодора Петрова-Николова. Те ще се явят за провеждане на интервю на 14 февруари в малката заседателна..
Продължава строителството на Дома за възрастни в Елхово. Изграждането на комплекса е за близо 1 млн. и 400 хил. лева, като средствата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. В новоизградения комплекс ще бъдат настанени обитателите дома, който в момента се намира в село Чернозем, обясни заместник-кметът на община Елхово Живка..
Днес и утре заради изграждането на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас. Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“. Спазвайте временната организация, която ще бъде въведена в..
За бойкот на търговските вериги призовават днес 4 организации. Това са Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи“ и "Системата ни убива“. В последните седмици се наблюдава драстично увеличаване цените на стоки от първа необходимост. Това е ценови удар, както за 800..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Четирима са допуснатите до събеседване кандидати за избор на обществен посредник на Бургас. Те са посочени от временна комисия в Общинския съвет, с..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..