Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

платена публикация
Видове соларни панели за фотоволтаични системи

Постоянно чуваме за независимо електроснабдяване, зелена енергия и автономия на дома от електрическата мрежа. Факт е, че все повече домакинства инвестират в изграждането на собствена фотоволтаична система, която се базира на соларни панели. Именно на PV модулите ще обърнем специално внимание в следващите редове: какво представляват, как работят и от какво зависи тяхната ефективност?

  • Принцип на работа на фотоволтаичния панел

Соларната система представлява поредица от фотоволтаични модули, които преобразуват слънчевата енергия в електричество и с помощта на електроди я предават по-нататък към други преобразувателни устройства - инвертори. Инверторът е необходим, за да трансформира постоянния ток в променлив, който домакинските електрически уреди могат да използват.

Постоянният ток се получава, когато слънчевата енергия се абсорбира от фотоклетките и фотонната енергия се преобразува в електрически ток. От количеството фотони, които попадат върху фотоелемента зависи колко енергия ще произведе соларният панел. Поради тази причина работата на соларната система се влияе не само от материала на фотоклетките, но и от броя на слънчевите дни в годината, ъгъла на падане на слънчевата светлина върху модула и други фактори извън човешкия контрол.

  • Видове соларни модули

В зависимост от тяхната мощност, соларните панели биват: маломощни, за зареждане на телефони и друга малогабаритна техника; универсални и по-мощни, комбинирани в комплекти електроцентрали за преобразуване на слънчевата енергия в електричество.

В промишлеността и бита се използват както слънчеви панели, така и соларни колектори. Това са отоплителни инсталации, работещи при ниски температури, чиято задача е да осигурят гореща вода на къщи и промишлени помещения. Мощността на колектора зависи от неговата полезна площ. Колкото по-голям е колекторът, толкова по-мощна е инсталацията.

Всички соларни панели работят на принципа на преобразувателя. Този принцип е много прост: в качеството на основен елемент се използва полупроводник, който преобразува слънчевата енергия в електричество. Когато няколко конвертора са свързани помежду си, се получава батерия.

Силицият е най-често използваният материал за производство на соларни панели. В качеството му на полупроводник той е евтин, износоустойчив материал с добра производителност. Съществуват три подвида фото панели: монокристални, поликристални и аморфни. Монокристалните модули са направени от силиций, който е преминал специално пречистване. Следователно такъв модул струва повече от другите видове на същата основа.

Външно панелът изглежда като силиконова пчелна пита, металът е сплескан в клетките до състояние на най-тънките плочи. По време на работа монокристалният панел показва отличен коефициент от 20%. В допълнение, той е в състояние да улавя добре слънчевата светлина, което означава, че е ефективен в облачно време.

В основата на поликристалните соларни панели стои силиконова сплав, която в последствие се формира в поликристални клетки. Производствената технология е по-евтина от тази, използвана за производството на монокристалните модули, но и ефективността тук е по-ниска – около 18%.

Аморфните соларни панели за фотоволтаични системи се класифицират като силициеви и тънкослойни. Произвеждат се от силициев водород, който по време на изпаряване се нанася върху тънък субстрат, а отгоре се поставя защитно покритие. Аморфният панел има редица предимства: цена, лекота на използване, достъпност и др.

Технологията за производство на аморфни панели е проста и сравнително евтина: полупроводникови съединения се напръскват върху тънък полимерен субстрат. Повърхността им трябва да бъде покрита със защитен слой. Ефективността на тънкослойните панели е около 5%, но те компенсират ниската производителност с непретенциозността си по време на употреба.
По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Миризма на нефт в Бургас заради претоварване от един на друг танкер

Извършена е процедура по претоварване на нефт на рейда на пристанище Бургас, това е причината  за осезаема миризма на нефтопродукти в ранния следобед в града. Десетки са били сигналите на гражданите, съобщи във фейсбук профила си кметът Димитър Николов. След разговори с Морска администрация и РИОСВ, е установено, че се касае за разрешена от Морска..

публикувано на 15.07.24 в 17:54

Да помогнем на малкия Алекс в тежката му битка с рака

Малкият Алекс се нуждае от помощ, за да пребори раково заболяване. Детето е диагностицирано с тумор в мозъка. Майката е учител в бургаското училище СУ „Петко Росен“ и колегите й се обръщат към всеки, който има възможност да помогне в тежката битка, която им предстои. Алекс се нуждае от операция в Турция, а необходимите средства за нея са..

публикувано на 15.07.24 в 17:01

Обновиха местността „Краставото кладенче“ край Стефан Караджово

Община Болярово и кметство Стефан Караджово обновиха местността „Краставото кладенче“.  Там са поставени нови пейки и маси. Има обособен кът за децата. Чешмите, от които тече лечебната вода срещу кожни заболявания, са почистени.  Съществува легенда, че водите извират от античен нимфеум. Красивото кътче в боляровската община се посещава почти ежедневно,..

публикувано на 15.07.24 в 16:41
ГКПП Малко Търново

Възстановяват дезинфекцията на граничните пунктове с Турция

Заради влошаване на епизоотичната обстановка от днес Агенцията по храните (БАБХ) възстановява профилактичната дезинфекция на граничните пунктове с Турция.  Дезинфекцията на превозните средства, влизащи в страната от Турция, беше спряна в началото на миналата година след поредица от скандали и след преценка, че няма риск от влизане на заразни..

публикувано на 15.07.24 в 16:37
Сухи треви горят до Твърдица

Сухи треви горят до Твърдица и широколистна гора край село Габър

В ранния следобед е получен сигнал за пожар малко преди село Твърдица, посочи старши комисар Николай Николаев, началник Областната служба Пожарна безопасност. Горят сухи треви и храсти, има опасност за селскостопанска постройка и конюшни, но не и за населеното място. Три екипа работят на място, очаква се и водоноска от Бургас. Горски пожар..

публикувано на 15.07.24 в 16:07
снимката е илюстративна

Все още не е изцяло ликвидиран пожарът между ямболските села

Все още не е изцяло ликвидиран пожарът между ямболските села Мелница и Гранитово, който избухна на 12 юли. Засегнати от огъня са около 8 000 декара, от които 2500 широколистна гора.  Два противопожарни екипа са разположени до селата, като се следи за възпламеняване на загасени огнища. В целия регион рискът от възникване на пожари е екстремен-..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Бургас отбеляза 111 години от кончината на Коджакафалията

Бургас отбеляза 111 години от кончината на най-големия дарител на морския град Александър Георгиев – Коджакафалията. Той е роден в село Зидарово през 1830 година. В знак на признателност към делото му, граждани и представители на общината поднесоха цветя пред паметника му на ул. „Цар Симеон I”.  Сред гостите на събитието бе и родственицата..

публикувано на 15.07.24 в 14:10