Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект помага на ученици да учат занаят в реална среда


Бургаската Професионална гимназия по транспорт участва по проекта „Ученически практики“ на Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Целта е учениците да получат практическо обучение в реална среда по професии с приоритетно значение за икономиката на страната. Проектът е насочен към ученици над 16 г. Тази програма им помага да надградят знанията си, които получават в гимназията, обясни директорът на учебното заведение Ирина Пенкова. „В първия етап включихме 30 ученици. Миналия месец стартирахме втора група, в която са включени 20 ученици“, поясни тя.

Пенкова допълни, че програмата е помогнала на гимназията да разшири партньорството с бизнеса. Петя Узунова е била наблюдаващия учител по време на практиките. Заедно с наставник от частния сектор, който се е грижел за обучението в реална среда, са направили подбора на учениците и тяхната програма. „Това е една от най-добрите за мен национални програми, защото придобиват трудови навици, а от друга страна имат и материален стимул, тъй като получават и стипендия за тези 240 часа“, обясни тя.


Тодор Колев работи на Пристанище Бургас като главен механик и е бил наставник 3 месеца по програмата на 5-ма ученици. Самият той също е бивш възпитаник на учебното заведение. „Работихме главно по двигателите, хидравличните системи, товаро-подемни механизми, показах им и компютърна диагностика на автомобили. За първи път правиха диагностика и им беше интересно. Видяха машини, които не могат да се видят навсякъде“, разказа той.

Дванайсетокласникът Атанас Джамбазов е бил част от програмата. Неговото обучение е преминало в автомобилен сервиз. „Научих се да сменям много части и най-вече да комуникирам с хората, да работя в екип. Имаше шок само в началото докато свикна с обстановката“, обясни той.  

След завършването си Атанас иска да продължи обучението си в сферата на автомобилизма. „Чудя се дали да запиша електроавтомобили –автомобили без двигатели, изцяло на ток. По принцип не ги харесвам, но спрямо това как се развива светът –всичко минава на ток, а по-нататък на водород, но дефакто в момента няма кой да ги прави тези автомобили, а те след време ще започнат да се чупят. Затова смятам да кандидатствам с електроавтомобили“, допълни ученикът.

Продължителността на проекта е 29 месеца със срок на изпълнение до 30 декември 2023 г. Общата стойност на проекта е над 10 550 000 лв.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 6000 зрелостници на поправителна матура по БЕЛ

Над 6000 зрелостници ще се явят на поправителна матура по български език и литература. Изпитът започва в 8:30 часа. 6 396 зрелостници ще се явят в 620 зали на 230 училища в страната. На матура може да се явят неуспелите от първия път, както и зрелостниците, които се нуждаят от по-висока оценка за кандидатстване във ВУЗ по предмет, по който вече са..

публикувано на 22.08.24 в 07:31
Зам.-кметът по образование в Бургас Михаил Ненов

Новият корпус на училището в "Сарафово" отваря за 16-ти септември

Новият корпус на ОУ „Христо Ботев“ ще е готов за 16-ти септември. По план продължава изграждането и на новата сграда на Природоматематическата гимназия. Ремонти дейности  по въвеждането на мерки за енергийна ефективност текат и в много други учебни заведения на територията на община Бургас. 12 нови паралелки ще има в училището в кв. "Сарафово",..

публикувано на 19.08.24 в 12:38

Закриват две училища в община Руен

Две училища в община Руен няма да отворят врати на 15 септември. Предстои тяхното закриване с решение на заседание на общинския съвет, насрочено за 22 август. Училищата са основни - "Алеко Константинов" в село Добромир и "Иван Вазов" в село Струя. Закриването им е поискано от кмета на Руен Ахмед Мехмед. От 2007 година досега в община Руен са..

публикувано на 18.08.24 в 15:58

Злато за България от Първата олимпиада по изкуствен интелект в Бургас (снимки и видео)

Със злато и два бронза се окичиха двата отбора на България на Първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе в Бургас. Голямото отличие е в категорията с практическите задачи и се поделя между Полша, Австралия и САЩ.  Бронзовите медали за нашите отбори са в научния кръг. В него отборите, съставени максимално от четирима души, решават..

публикувано на 14.08.24 в 20:06

Олимпиадата по изкуствен интелект завършва официално днес

Първата Международна олимпиада по изкуствен интелект, чиито домакин е Бургас, ще завърши с официална церемония по награждаване на най-добрите участници и голямо българско хоро днес от 16:00 часа в Конгресния център. Откриха първата международна олимпиада по изкуствен интелект Преди това всички над 300 състезатели, ръководители на отбори и..

публикувано на 14.08.24 в 08:50
Проф. д-р Тодор Седларски, директор на Бургаския филиал на Софийския университет.

Бургаският филиал на СУ увеличи магистърските си програми от 10 на 22

Бургаският филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ увеличи предлаганите от него магистърски програми от 10 на 22 в рамките на година. Кандидатстването за тях за предстоящата академична 2024-2025 година тече, а документи може да се подават до края на септември – съобщи директорът на филиала проф. д-р Теодор Седларски в интервю за..

публикувано на 12.08.24 в 16:00

Откриха първата международна олимпиада по изкуствен интелект

В Бургас бе открита първата международна олимпиада по изкуствен интелект. До сградата на театър"Адриана Будевска" над 200 участници и гости преминаха по червен килим и под съпровода на Бургаския духов оркестър. Всички заедно отброиха секундите до началото на Олимпиадата, която започна с визуален пърформанс. България за трети път е създател..

публикувано на 10.08.24 в 16:47