Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект помага на ученици да учат занаят в реална среда


Бургаската Професионална гимназия по транспорт участва по проекта „Ученически практики“ на Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Целта е учениците да получат практическо обучение в реална среда по професии с приоритетно значение за икономиката на страната. Проектът е насочен към ученици над 16 г. Тази програма им помага да надградят знанията си, които получават в гимназията, обясни директорът на учебното заведение Ирина Пенкова. „В първия етап включихме 30 ученици. Миналия месец стартирахме втора група, в която са включени 20 ученици“, поясни тя.

Пенкова допълни, че програмата е помогнала на гимназията да разшири партньорството с бизнеса. Петя Узунова е била наблюдаващия учител по време на практиките. Заедно с наставник от частния сектор, който се е грижел за обучението в реална среда, са направили подбора на учениците и тяхната програма. „Това е една от най-добрите за мен национални програми, защото придобиват трудови навици, а от друга страна имат и материален стимул, тъй като получават и стипендия за тези 240 часа“, обясни тя.


Тодор Колев работи на Пристанище Бургас като главен механик и е бил наставник 3 месеца по програмата на 5-ма ученици. Самият той също е бивш възпитаник на учебното заведение. „Работихме главно по двигателите, хидравличните системи, товаро-подемни механизми, показах им и компютърна диагностика на автомобили. За първи път правиха диагностика и им беше интересно. Видяха машини, които не могат да се видят навсякъде“, разказа той.

Дванайсетокласникът Атанас Джамбазов е бил част от програмата. Неговото обучение е преминало в автомобилен сервиз. „Научих се да сменям много части и най-вече да комуникирам с хората, да работя в екип. Имаше шок само в началото докато свикна с обстановката“, обясни той.  

След завършването си Атанас иска да продължи обучението си в сферата на автомобилизма. „Чудя се дали да запиша електроавтомобили –автомобили без двигатели, изцяло на ток. По принцип не ги харесвам, но спрямо това как се развива светът –всичко минава на ток, а по-нататък на водород, но дефакто в момента няма кой да ги прави тези автомобили, а те след време ще започнат да се чупят. Затова смятам да кандидатствам с електроавтомобили“, допълни ученикът.

Продължителността на проекта е 29 месеца със срок на изпълнение до 30 декември 2023 г. Общата стойност на проекта е над 10 550 000 лв.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Единадесетокласници посетиха Апелативния съд в Бургас

Разделението на властите според Конституцията, мястото и ролята на съдебната власт в Република България и структурата на съдебната система обсъди днес председателят на Апелативен съд – Бургас - съдия Пламен Синков с единадесетокласници от ППМГ „Акад. Никола Обрешков“. Учениците от XI „д“ клас с профил „софтуерни и хардуерни науки“ проведоха час на..

публикувано на 11.02.25 в 16:30

Тодор Тодоров: 40% от децата играят тото на матурата по математика след 7-и клас

Липсва национална стратегия за развитието на математическото образование в прогимназията. За това алармират от гражданска група "Математика за всички деца". Пред БНР Тодор Тодоров обясни: " Има единствено частична регионална стратегия , която е под шапката на Регионалните управления за образованието и тя засяга само математическите..

публикувано на 11.02.25 в 11:00

Търсят се доброволци за второто издание на Фестивала на роботиката FIRST LEGO League в Бургас

На 12 и 13 април Бургас отново ще бъде домакин на най-големия фестивал за LEGO роботика в света - FIRST® LEGO® League Challenge, който ще се проведе в Конгресния център и се организира от Център за творческо обучение и Община Бургас. Търси се енергична и вдъхновена група доброволци, с които събитието да стане незабравимо за всички участници и гости...

публикувано на 10.02.25 в 13:17

Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония

Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от  Националното космическо общество  в САЩ. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди ученици с над 1600 проекта от 11 държави. Проект на нашите..

публикувано на 10.02.25 в 08:48

Платформа на бургаски ученици помага при подготовката за матурите

Нова дигитална образователна платформа ще помага на бургаските ученици при подготовката им за пробни изпити и НВО по математика в 4 и 7 клас. Платформата –  www.izpita.com , е заредена с безплатни учебни материали и тестове за упражнение, които ще помогнат на децата да се подготвят по най-ефективния начин.  Izpita е създадена от възпитаниците на..

публикувано на 08.02.25 в 13:00

Отпадат „контактните бележки” за децата в детските градини и ясли

Отпадат контактните бележки за децата в детските градини и ясли. Досега документът се искаше от родителите, чиито деца са отсъствали повече от 10 дни, без причината за това да е била боледуване. Досега детските градини изискваха от родителите да предоставят „контактна бележка” при отсъствие на детето за повече от 10 дни, когато причината е била различна..

публикувано на 08.02.25 в 11:30
Красимир Вълчев

По-доброто качество на обучението във ВУЗ-овете – приоритет на Съвета на ректорите и МОН

Приоритет в системата на образованието е по-доброто качество на обучение в университетите чрез по-висока мотивация на студенти и преподаватели. Ще се завишават изискванията към тях при атестирането и академичното им развитие. По тези цели има съгласие между  Управителния съвет на Съвета на ректорите и министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 08.02.25 в 10:30