Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Ирена Марковска: Сами създадохме графен, разработихме и модел на суперкондензатор (ОБНОВЕНА)

| обновено на 28.11.22 в 13:04
проф.Ирена Марковска, зам.-ректор на университет „Проф.д-р Асен Златаров“ - Бургас
Снимка: Свобода Атанасова

Бургаският университет  „Проф.д-р Асен Златаров“ е част от научен консорциум, в който влизат 16 институции, сред тях и БАН.  Висшето училище е част от националната програма „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“. Те представиха свои патентовани изобретения, като суперкондензатор, който захранва електромобилите, обясни зам.-ректорът проф. Ирена Марковска. 


„Програмата включва три компонента - съхранение и преобразуване на възобновяема енергия. Вторият е електрически превозни средства и водородна мобилност. Третият е ефективни методи за улавяне и оползотворяване на въглероден диоксид. 

По принцип патентоването е сложен процес, защото отнема много време. Преди да излезе научна публикация е хубаво ти да направиш усилие да си защитиш интелектуалната собственост. Имам вече 10-ина патента, които са излезли. Сега по последната програма сме защитили три патента в рамките на 3 години. Това е сравнително по-бързо. 

Работата на нашия екип беше свързана със създаването на суперкондензатор. Предполагам знаете, че суперкондензаторите намират в последно време приложение в електромобилостроенето. Там се използват батерии и суперкондензатори. Допълват се взаимно, защото батериите издържат по-дълго време, а суперкондензаторите се зареждат за много кратко време. задържат статически заряд.

 Учените са успели да нанесат графеново покритие върху металните електроди. Какво представлява графенът:



„Графенът е един много интересен и иновативен материал. Той на практика представлява една равнинна мрежа от решетката на графита. Със сзздаването на такива материали навлизаме в света на нанотехнологиите. 

Получаването на графен е доста трудна задача и наистина е огромно предизвикателство, само ще кажа, че в света има създадени научни институти  за графен, а ние сами го създадохме. 

В момента именно това е предизвикателството за няколко университета в България. Знам, че колегите от СУ и Химикотехнологичен и металургичен университет (ХТМУ) и БАН също работят.  Използвайки сравнително безотровни технологии успяхме чрез комбинирано действие на електролиза и ултразвук да получим графен. 

Другите ни усилия бяха насочени към създаването на електропроводима паста, а третата е създаване на диелектрик с много висока проницаемост. В крайна сметка на базата на всички тези елементи, които ние създадохме успяхме да разработим суперкондензатор в наши лабораторни условия. 
От бургаския университет „Проф.д-р Асен Златаров“ бяхме два екипа, сравнително малки, но с доста добри резултати. 

Вторият екип работи върху нова генерация  биогоривни клетки, за генериране на електрическа енергия и биоремедиация.  Събраха седиментни проби от защитена местност „Пода“, които се характеризират с условия за наличие на желаната метаболитна активност, т.е. без кислородно дишане.“


И още от научните открития и нанотехнологиите с бургаски акцент. Докато в началото компютрите са заемали площ на цяла стая, сега те са в джобни размери, но това се дължи на нанотехнологиите и иновациите, сподели заместник-ректорът Ирена Марковска. Пак за тях продължава разговора ни сега.  По думите ѝ предстои да се използва иновативен начин за  оцветяване на различните видове плоки, новост,  върху която работят учените:


„Друго върху което се работи са възобновяемите източници. Очакваме нови предизвикателства.

Нашият екип работи и върху получаване на керамични пигменти, които са много важни в силикатната промишленост, защото така се оцветяват плочките. Идеята е да ги направим по-евтини, използвайки наши продукти, суровините да бъдат на достъпни цени, както и 
стабилността на цвета“, уточни още професор Ирена Марковска. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският държавен университет участва в образователно изложение в Лондон

Преподаватели от Бургаския държавен университет взеха участие в 40 -тото образователно изложение БЕТТ (British Education Training and Technology Show) в Лондон. В неговите рамки се представят технологични иновации в образованието на всички нива. На българския щанд бургаският ВУЗ представя дейността на своята Педагогическа лаборатория по линия..

публикувано на 23.01.25 в 16:50

Най-голямата детска градина в Несебър с нов физкултурен салон

ДГ „Яна Лъскова“ в Несебър вече има модерен и многофункционален физкултурен салон, съобщават от общината. Кметът Николай Димитров се увери на място и инспектира новата зала. „Изключително съм щастлив, че за по-малко от две години това е второто голяма преобразяване на пространство в най-голямата ни детска градина. Заедно с приказния двор отвън,..

публикувано на 23.01.25 в 15:34

Премиера на книгата „Приобщаващо образование“ в Бургас

В Бургас ще се състои премиерата на сборника „Приобщаващо образование“.  Книгата ще бъде представена от проф. Милен Замфиров, декан на Факултетът по науки за образованието и изкуствата (ФНОИ), днес (23 януари 2025 г.) от 17:00 ч. в книжарницата на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в Регионална библиотека "Пейо Яворов". Книгата..

публикувано на 23.01.25 в 08:30

В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“ ще обучават ренгенови лаборанти

От септември тази година Медицинският колеж на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Бургас започва прием в специалност „Рентгенов лаборант“. Това съобщи на фейсбук страницата си кметът Димитър Николов.  „Започваме с прием на първите 20 студенти, които ще стартират обучение в една от най-дефицитните специалности и това е чудесна новина за Бургас, за..

публикувано на 22.01.25 в 07:35

Бургаски ученици с медали от олимпиадата по роботика в Южна Корея

Трето място и две специални награди спечелиха отборите на Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас и ОУ "А. Г.  Коджакафалията". Те представиха за първи път България на Международната олимпиада по роботика IRO 2024/2025 в Бусан, Южна Корея. Нашите състезатели се изправиха пред конкуренция от над 3000 състезатели в..

публикувано на 21.01.25 в 12:06

Въвеждането на оценка за дисциплина не е решение, трябва да се облекчи сега действащия механизъм

Въвеждането на оценка за дисциплина на ученика не е правилно решение, смята Константин Янков, председател на бургаската структура на Синдиката на българските учители. Според него трябва да се търсят начини, за да се облекчи сега действащия механизъм за налагане на санкции. „Самата система е така измислена, че налагането на наказание да е..

публикувано на 20.01.25 в 09:35

АЕГ „Гео Милев“- Бургас отбеляза своята 54-та годишнина, отчитайки успехите си

През изминалата седмица АЕГ „Гео Милев“ – Бургас отбеляза за 54-ти път своя патронен празник и отчете постигнатото за изминалата 2024 г. За поредна година възпитаниците на половинвековното училище показаха високо ниво на знания и умения, организирайки активности в училищна среда и извън нея. Дейностите, които продължиха през целия ден, бяха разделени..

публикувано на 19.01.25 в 18:30