Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Активни потребители": Сиренето скъпо и с много вода

Според теста им 36 от 48 проби не отговарят нито на традициите в производството, нито на законодателството

Снимка: БГНЕС

Над 70% съдържание на вода в сирена, предлагани на българския пазар, е установило ново проучване на асоциация „Активни потребители“. Изследвани са 48 марки краве сирене като пробите са закупени от различни търговски обекти през месеците септември и октомври.

36 от 48 проби не отговарят нито на традициите в производството на сирене, нито на законодателството. Основните нарушения посочва авторът на изследването д-р Сергей Иванов:

„Освен наличието на палма, основното нарушение е, че се продават продукти с водно съдържание между 60 и 70%, в повечето случаи това са т.нар. бързозрейки. Продават се непакетирани и необозначени, което също е нарушение на законодателството. Продават се и продукти с водно съдържание над 70%. Такъв е всеки 4-ти продукт на пазара като рекордьорът е с 87%. Това всъщност изобщо не е сирене, защото правеното по технологията за саламурено сирене не може да има такова водно съдържание. Това са изкуствено сглобени продукти от химикали, вода и може би малко мляко.“

Оводнените сирена все още могат да се предлагат на пазара, но когато водното съдържания надхвърля 60% на етикета се изписва "саламурено сирене с повишено водно съдържание", гласи наредбата за млечните продукти.

Д-р Сергей Иванов

Проблемното сирене не може да бъде разпознато на око, донякъде ориентир  е цената, уточнява д-р Иванов:

По-скъпите сирена-15,16 лева за килограм и нагоре, при тях нередности има в малко под 50% от пробите, а при тези, които са под 14 лева този процент е почти два пъти по-висок. Сирене под 10 лева 100% е фалшификат.

През 2020 година „Активни потребители“ правят подобно изследване, сходни са и изводите. Тогава е проведена кампания за разясняване на вредите от консумирането на оводнено „сирене“. Беше организирана дискусия и в Народното събрание. Министерство на Земеделието и Храните промени законодателството и обнародва нова Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти. Наредбата е в сила от 4 ноември 2021, а през май 2022 изтече и гратисния период даден на производителите за привеждане към новите изисквания. Въпреки настояването на НПО-сектора за забрана на оводнените сирена, е предприет по-смекчен подход. Освен колко е разрешено да се влага вода, сред съществените промени в изискванията са забрана за използването на влагозадържащи агенти в сиренето; забранява се добавянето в млечни продукти на мазнини и протеини с немлечен произход с изключение на желатин при специфични цели. На етикетите, на лицевата страна, задължително трябва да се посочва процентът на сухото вещество, съответно водното съдържание. Продуктите с повишено водно съдържание се предлагат в магазините задължително  в оригинална опаковка на производителя, която не може да бъде отстранена от търговеца.

Резултатите от теста може да видите тук.

Наредба има, от БАБХ се изисква единствено да контролират за изпълнението й, добавят от „Активни потребители“. 

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Габриела Руменова: Намаляването на количеството в опаковките заблуждава потребителите

Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..

публикувано на 16.02.25 в 08:16
Теменужка Петкова

Петкова: 28.8% е бил спадът в оборотите на големите вериги в деня на бойкота

С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..

публикувано на 15.02.25 в 12:56
Министър-председателят Росен Желязков

Извънредно съвещание на правителството заради цените на хранителните стоки (ОБНОВЕНА)

Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..

обновено на 15.02.25 в 12:36

Бургазлии: Между съмнения за картел и скептицизъм относно бойкота на големите вериги

Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни.  Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..

публикувано на 13.02.25 в 17:20

Общинските съветници от ГЕРБ в Бургас настояват за ремонт на част от пътя Бургас-Варна

Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до  Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..

публикувано на 13.02.25 в 14:00

Туристическият бранш очаква реални мерки срещу сивия сектор

Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..

публикувано на 13.02.25 в 13:30

Денят без пазаруване не опразни магазините в Ямбол

Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени.  В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на  хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..

публикувано на 13.02.25 в 12:30