Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диабетната ретинопатия е лечима, но трябва да е установена навреме

Около 30% от диабетно-болните развиват диабетна ретинопатия. Това каза в предаването „Без направление“ офталмологът Свилен Мерсинков от МЦ „Оксиком“. Обичайно, ретинопатията, се развива след 5-ата, 10-ата година от заболяването, добави той и поясни:

„Като цяло е сериозен проблем в днешно време, поради това, че голяма част от болните, дори и с установена диабетна ретинопатия, успяват трудно да поддържат терапията, която е необходимо да им бъде провеждана. Терапията на този проблем не се изрязява, примерно, само в лазерно лечение или вземане на някакво хапче. Проблемите са дълбоки и се коренят в, преди всичко, лошия контрол на диабета, от който пациентът страда“, посочи медикът.

Това се случва, след като дълго време пациентите са били в добро здраве и не са контролирали нивата на кръвна захар, добави д-р Свилен Мерсинков. В ранните стадии, ретинопатията може и да не даде ясни признаци за заболяването.

При нейното откриване, диагностицирането на вида ѝ, се определя и лечебен план.

„Стандартното лечение включва лазерна коагулация. Тя, от 50 години сигурно, е златен стандарт за лечение на неусложнените форми на диабетна ретинопатия. Прави се на много места. Когато се установи, че има и диабетен макулен едем, това е едно съпътстващо заболяване, заедно и с диабетната ретинопатия. Може и самостоятолно да го има, но може и да е успоредно с диабетните проблеми. Тогава лечението не е лазер, ами е с помощта на медикаменти, които се поставят с инжекция в окото – антирастежни терапии", поясни той. 

Диабетната ретинопатия е лечимо заболяване, но болните от диабет трябва да следят кръвната си захар и да спазват режима си и веднъж годишно да се преглеждат, посочи д-р Мерсинков.

Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това..

публикувано на 08.07.24 в 11:48

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56

300 деца от Бургас бяха прегледани по програма "Детско здраве" на "Пирогов"

Близо 300 деца от гр. Бургас преминаха безплатни профилактични прегледи при специалистите от Програма "Детско здраве". Кампанията, организирана от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Столична Колегия на БЛС посети морския град с цел проследяване на състоянието на децата, които вече са прегледани и достъп на непрегледани при предходното посещение. Прегледите се..

публикувано на 04.07.24 в 14:27

УНГ специалисти: Слуховият скрининг на новородените трябва да е задължителен

Едно от всеки хиляда деца се ражда глухо, а три на всеки хиляда новородени имат нарушения на слуха в различна степен. Това означава, че от общо 51 197 бебета, родени в България през изминалата 2023 г., между 50 и 60 имат или пълна, или частична загуба на слуха. За съжаление, това не се открива веднага, а би следвало, казва доц. д-р Даниел Петков,..

публикувано на 04.07.24 в 11:17

Фармацевти и собственици на аптеки протестираха и в Ямбол

Фармацевти и собственици на аптеки в Ямбол затвориха обектите и се събраха пред сградата на Регионалната здравна каса в знак на протест срещу предложеното изменение на Наредба 4 за условията и реда на предписване на отпускане на лекарствени продукти. Между 14 и 16 часа в града останаха отворени само аптеките на големите вериги, пред всички..

публикувано на 03.07.24 в 15:54