Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Костадинов, СРС "Подкрепа": Увеличението на минималната работна заплата е стъпка в правилната посока

Снимка: архив



Минималната работна заплата в страната да бъде поне 50% от средната, реши парламентарната социална комисия. Помощите вече ще зависят от линията на бедност, а не от така наречения гарантиран минимален доход, както е сега. Промените в правилната посока се случват много бавно, за разлика от инфлацията, която продължава. Това каза за БНР Бургас Иван Костадинов, председател на синдикалния регионален съюз „Подкрепа“. 
Трябва да бъде приета единна методика при инфлация заплатите да се индексират автоматично, а не да има всяка година постоянни спорове по темата в парламента. Той коментира промените в положителна посока от последният протест на КТ „Подкрепа“ от 11 ноември, заседанието на Социалната комисия в НС и на вчерашния протест на КНСБ:

„Не съм и очаквал нещата да се случат толкова бързо, но все пак има една стъпка в правилната посока по отношение на минималната работна заплата. Вече тя е минала на коментар в социалната комисия. Надявам се това предложение за размера на минималната заплата да бъде прието.

Другото, което ме притеснява е, че депутатите ще продължат действието на Бюджет 2022 и в следващата. Това означава, че тази инфлация, която е в момента в страната няма как да бъде покрита, защото този държавен бюджет е правен при други параметри, въпреки актуализациите.  

Нещата се случват бавно, затова и ние излязохме на площада на 11 ноември. Затова и колегите (от КНСБ, бел.ред) излязоха вчера на протест,  те напомниха на депутатите, че нас ни има и както бяхме ноемвир на площата, така можем да бъдем през декември, януари и ако трябва постоянно. 

Ако има редовно правителство, което не съм сигурен, че ще се случи, най-вероятно ще предложат промени в бюджета за 2023 година, защото със сегашния не могат да се посрещнат увеличението на работната заплата, социални придобивки, а всичко е свързано с този държавен бюджет.

Дори и сме спрели преговорите за Колективен трудов договор в Община Бургас, защото общинските бюджети са свързани с републиканския бюджет. Нищо не можем да предприемем в тази посока, докато няма яснота.

Надявам се, че голяма част от исканията ни ще бъдат изпълнени - повишение на минималната работна заплата, но говорим и по принцип за увеличение на работните заплати, защото имаше време, в което в държавните институции получаваха заплати на база държавен бюджет и бяха на по-високо ниво в сравнение с частния сектор. 
В момента държавният сектор изостава значително, защото месечните заплати са едни от най-ниските в страната“, посочи още председателят на синдикалната структура на КТ Подкрепа в Бургас Иван Костадинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отменя се факелното шествие в Бургас в памет на Васил Левски

Заради лошите метеорологични условия се отменя факелното шествие в памет на Васил Левски. По традиция на 18 февруари ученици от бургаските училища се включват в организираното от Община Бургас шествие, с което се почита паметта на Апостола на Свободата. Тази година участие във факелното шествие бяха заявили близо 30 учебни заведения от Бургас...

обновено на 18.02.25 в 09:43

Част от бургаския комплекс "Братя Миладинов" остава без вода днес

Без водоподаване остава  част от бургаския комплекс "Братя Миладинов".  Там щ е се извършват строително-монтажни работи.  От 10:00 до 17:00 часа без вода ще са абонатите  между улиците: "Места", "Камчия", "Струма", "Вардар", "Странджа" и "Стара Планина". 

публикувано на 18.02.25 в 09:00

С урок по родолюбие и факелно шествие в Сливен ще отбележат Деня на Левски

Община Сливен ще отбележи 152 години от гибелта на Апостола на свободата - Васил Левски. По традиция на 18 февруари в 11 часа представители на „Мати Болгария“ и ученици от Профилирана природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов“ ще проведат „Урок по родолюбие” - Спомен и цвете за Михаил Икономов, Михаил Греков, Сава Геренов, Атанас Узунов и Пенчо..

публикувано на 18.02.25 в 08:40

Всички пътища в Ямболска област са проходими при зимни условия

Продължава снеговалежът в Ямболска област, за която и днес е обявен жълт код. Всички републикански пътища на територията на областта са проходими при зимни условия, към момента няма информация за населени места без ток, съобщи директорът на областното пътно управление в Ямбол Галин Костов: „Нямаме затворени пътни участъци, автомагистрала Тракия, на..

публикувано на 18.02.25 в 07:30

Пътят Слънчев бряг - Обзор остава затворен

Приморски проход остава затворен за движение на автомобили заради силен снеговалеж, съобщиха от областното пътно управление в Бургас. Отсечката Слънчев бряг – Обзор беше блокирана още от снощи. В момента 4 машини работят по разчистването на снега там и се опитват да освободят заседналите в снега десетина коли. За сега няма изгледи пътят да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 07:02

Жълт код в областите Бургас, Сливен и Ямбол за силен снеговалеж и обилен дъжд

Жълт код за снегонавявания и за обилни дъждове е обявен от НИМХ.  По Черноморието днес ще бъде облачно с валежи от дъжд, по северното крайбрежие от дъжд и сняг. Ще духа умерен североизточен вятър. Максималните температури ще бъдат между 2 и 6°. Температурата на морската вода е около 6°. Вълнението на морето ще е 3-4 бала.

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Затварят пътя Слънчев бряг - Обзор до сутринта

Движението за всички превозни средства се ограничава до сутринта по пътя Слънчев бряг - Обзор, съобщават от Областната администрация. Настилката се обработва и почиства.  Там има силен снеговалеж и силен вятър, уточняват от АПИ.  Издърпват се закъсалите товарни автомобили. Обходният път е през Айтоски проход.

обновено на 17.02.25 в 19:09