Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

МОН: Нови девет специалности да влязат в Списъка на защитените от държавата специалности от професии

Снимка: МОН

Нови девет специалности да влязат в Списъка на защитените от държавата специалности от професии за 2023/2024 учебна година, предлага Министерството на образованието и науката. 

Седем от специалностите са от професионално направление „Строителство“ - „Строително дърводелство“, „Строително тенекеджийство“, „Вътрешни облицовки“, „Покриви“, „Метални конструкции“, „Сухо строителство“ и „Строител на релсови пътища и съоръжения към тях“. Останалите две са „Класически инструменти“ за професия „Лютиер“ от професионално направление „Приложни изкуства и занаяти“ и „Конструиране, моделиране и технология на кожено-галантерийни изделия“ от професионално направление „Производствени технологии – текстил, облекло, обувки и кожи“. С тях за защитените от държавата специалности от професии ще станат общо 60. Това са специалности, които са уникални като съдържание и всяка от тях се преподава в не повече от четири училища в страната. Обучението по тях се извършва по осъществен държавен прием в паралелка с най-малко 9 ученици.

От списъка се изважда една специалност - „Дограма и стъклопоставяне“, тъй като вече не отговаря на критерия за уникалност по териториален признак.

С шест нови да се актуализира и Списъкът със специалности с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда за учебната 2023/2024 година, предлага още МОН. Две специалности са от професионално направление „Горско стопанство“ - „Дърводобив“ и „Механизация на горското стопанство“. Други две са от професионално направление „Строителство“ - „Основни и довършителни работи“ и „Строителство и архитектура“, а останалите са „Програмно осигуряване“ от професионално направление „Компютърни науки“ и „Логистика на товари и услуги“ от професионално направление „Транспортни услуги“.

Така специалностите с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда ще станат общо 84. Обучението по тях се извършва по осъществен държавен прием в паралелка с най-малко 12 ученици.

Списъците са актуализирани с предложения от национално представителните работодателски организации и министерствата. Предвижда се да се прилагат от учебната 2023/2024 година за учениците, приети в VIII клас по държавния прием.



По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Михаил Ненов: Студентският кампус е водещ проект в Бургас за тази година

Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..

публикувано на 06.01.25 в 08:20

Бургаският филиал на СУ обяви прием по две магистърски програми

На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..

публикувано на 31.12.24 в 13:40
Михаил Ненов - зам.-кмет по Образование в община Бургас

Михаил Ненов: Изпращаме една знакова година за образованието в Бургас

Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..

публикувано на 23.12.24 в 08:32

Увеличават се таксите за общежитието в компютърната гимназия в Бургас

Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации  в Бургас се увеличават със сто лева.  Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..

публикувано на 22.12.24 в 12:05

Отпуснаха средства за IT обучения на ученици по национална програма на МОН

Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство.  200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..

публикувано на 18.12.24 в 16:30

С коледен базар ОУ „Елин Пелин“ помага на домове за възрастни и сираци

Благотворителен базар „Сладка Коледа“ се провежда в ОУ „ Елин Пелин“ за поредна година в навечерието на коледните и новогодишни празници. Той бе открит с празничен концерт от изпълнения на учениците от втори и трети клас и ще продължи до 19 декември.  С празнично настроение и много усмивки децата поздравиха гостите с песни и стихове, посветени на..

публикувано на 17.12.24 в 13:24

Мода сред децата - предпочитат вейпове и снус пред цигарите

Деца трети-четвърти клас правят първи опити да пушат, възрастовата граница е паднала много, обясни Росица Димова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества в Бургас. Тя гостува в предаването " Булевард Демокрация" по повод започнали срещи с родители . Първата вече се проведе в бургаската библиотека, ще има такива ежемесечни на теми, които..

публикувано на 13.12.24 в 18:27