Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Гласът на младите“ ще помага за по-бързата интеграция на украинските бежанци по Южното Черноморие

Виртуален „Хайд парк“ озаглавен „Гласът на младите“ ще помогне за по-бързата интеграция на украинските бежанци по Южното Черноморие. Проектът е на сдружение „Хоризонти“ и се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия. Целта е да бъдат обучени 11 медиатори от украинската общност, които да бъдат посредници и да помогнат за решаването на проблемите на украинските бежанци.

Украинските бежанци се намират в безпрецедентна ситуация. Те са на непознато място, сред непознати хора, в непозната среда и без ясна перспектива за бъдещето. Проектът на сдружение „Хоризонти“ е насочен към младите украинци, които искат да се интегрират и да помогнат на общността да се социализира към живота в страната ни. Какви са целите и възможностите, които дава проекта, обяснява неговият ръководител Евгения Джорджева.

"Младите хора пребивават предимно в интернет пространството. По тази причина и целият ни проект ще се развива там. За да помогнем на тези хора първо трябва да разберем ккави са проблемите им. ще проведем 6 сесии на нашата страница във Фейсбук. Надяваме се да се включат украински бежанци, които да ни споделят вижданията и желанията си, както и пробелмите, с които ес сблъскват в нашето общество". 

36 годишната Мария, която е от Мариупол е настанена в базата на Министерския съвет в Слънчев бряг. Там условията са добри, като на украинските граждани е предоставено безплатно настаняване и изхранване, разказва тя. Сега тя ще се обучава за медиатор. Какво знае тя за проекта и какво очаква от него.

"Искам да разбера какви парва и задължения имам в България, както и как да разреша проблемите си, които могат да възмникнат в бъдеще, свързани със защитата и търсенето на работа".

Работила е в кметството на  Мариупол. Тук е готова да извършва всяккава работа.   

Татяна е съдебен медиатор. Тя помага на украинските бежанци, защото познава българското законодателство 

"Най-често се търси помощ при камуникацията с държавни инстанции".

 Тя очаква да придобие от проекта повече знания и практика относно българското заканадателство. 

Основната цел на проекта е стимулирането на гражданска активност сред украинските бежанци. След фиксирането на проблемите им, медиатори и наставници ще станат посредници между украинците и представителите на различни институции в страната. 

Заключителния етап от проекта предвижда групите, наставлявани  от своите ментори,  да изработят един подкаст от 9 серии. те бъдат по опредлени теми.


По публикацията работи: Нина Рангелова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес е Андреевден

Православната църква почита днес  Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи.  В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..

публикувано на 30.11.24 в 08:21

Засаждат 2 000 фиданки край Българово днес

2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква  да участват.  Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..

обновено на 30.11.24 в 08:11

Изследват за чума и шарка овцете в шест села в Ямболска област

В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол.  Започва евтаназия на..

публикувано на 29.11.24 в 16:29

Четири декара в двора на училището в Черноморец стават младежко пространство

Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..

публикувано на 29.11.24 в 15:53

Снежина Динева: 32,4% е запълненият обем на 19-те комплексни и значими язовири

Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села.  Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..

публикувано на 29.11.24 в 15:17

Демографските процеси в пограничните райони бяха обсъдени в Република Турция

Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..

публикувано на 29.11.24 в 10:05

БЧК - Ямбол предостави хранителни пакети на деца в риск от община Болярово

Хранителни пакети на деца в риск предостави БЧК - Ямбол в съответствие със Стратегията на Български Червен кръст за подкрепа на най-уязвимите групи от населението на територията на община Болярово. Коледни пакети получиха деца в детските градини на пограничната община и от учебните заведения в село Стефан Караджово и Болярово. „Това е поредната помощ..

публикувано на 29.11.24 в 08:12