Интересът към нашия конкурс расте и може би за това допринася и разгарящата се все по-силно война в Украйна. Преди да започне войната, живеехме в едно усещане за безвремие и само споменът за една война заглъхваше в нас и нашето основно мото беше да помним, за да не се повтаря. Днес вече се оказа, че не е достатъчно само да помним, защото сме отново в такава ситуация. Днес трябва да действаме!".
Това каза пред БНР Алберта Алкалай, председател на Центъра за еврейско-българско сътрудничество "Алеф", който обяви десети международен ученически литературен конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена".
Центърът издаде сборник “Необикновени постъпки на обикновени хора” с отличените разкази в предишния конкурс, посветен на спасяването на българските евреи:
"Съвсем естествен е младежкият порив на участниците с активната си гражданска позиция и талант да потърсят такива примери на хуманизъм и жертвоготовност, с които да дадат своята оценка и да кажат не на войната. Освен разказите, които те създадоха в контекста на Холокоста и спасяването на евреите в България, те прокараха и една мислена връзка с актуалната обстановка и сравниха днешните спасители с онези спасители - преди 80 години. Това е нашата най-голяма награда - да покажем, че да си спасител е нещо, което е извън рамките на времето, извън територията, а е семенцето в душата на всеки".
Смисълът на този конкурс е да подхрани и да осигури бъдещите спасители, сподели тя.
"Всяко от тези деца, които са писали на тази тема, ще подадат ръка на всеки, който е в нужда - тогава е бил евреин, днес е украинец, утре може да бъде някой друг. Но те вече имат отворени сетива за съпричастност и за емпатия. ... Огромна смелост се изисква от тези млади хора да застаната пред белия лист, да отворят сърцата си и да стигнат прозрения за до корените на злото, до банализирането на злото и до това, че то стои у всеки от нас - наравно с доброто и кой е онзи повратен момент, когато човек решава какво да избере", каза още Алберта Алкалай.
Тя посочи, че Министерството на образованието признава сборника за учебно помагало, написано от младежи за младежи, в уроците за Холокоста и Втората световна война.
След интереса към курсовете по японски език и култура, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ ще доведе португалския език на бургаска земя. През лятото ще се проведе курс във филиала на висшето учебно заведение по португалски език и култура. Занятията ще се водят от екип на катедра „Португалистика и лузофонски изследвания“..
Утре ще бъде неучебен за всички ученици в община Карнобат, съобщи кметът Георги Димитров. Причината са влошените метеорологичните условия заради продължаващия снеговалеж. Очаква се температурите да паднат през нощта. Към този момент на територията на общината няма затворени пътища, каза Димитров. Ахмед Мехмед: Утре в община Руен е неучебен ден..
Технологична година очаква образованието в Бургас. Пилотна програма за изкуствен интелект, развиване на идеята за студентския кампус в морския град и актуализация на знанията в посока роботика, са сред водещите акценти, които са заложени за 2025 година. В Бургас се е заформило едно образователно общество, което трябва да продължи да се..
На 6 януари 2025 г. започва приемът на документи за кандидатстване в две магистърски програми в бургаския филиал на Софийския университет: „Аудио-визуален дизайн“ и „Аудиопродукция и мастеринг“. Обучението по тях е от летен семестър, с начало на лекциите през месец февруари. Програмите са насочени към хора, които имат интерес към създаването на..
Като „знакова“ в сферата на образованието в Бургас определя годината ресорният заместник- кмет Михаил Ненов. Конференции, състезания и проекти бележат 2024 година. Сред тях е и първата олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе през лятото в морския град. Освен множеството образователни събития, Михаил Ненов отчете и прираст на учениците..
Таксите за общежитието в Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас се увеличават със сто лева. Учениците ще плащат вече по 230 лева. В момента капацитетът е 40 души, уточни директорът Димитрина Тодорова: "За последните четири години таксите за общежитие не са увеличавани. Това, което ни се случи миналата..
Бургаската гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ е едно от петте учебни заведения, които ще получат средства по програмата „Обучение за ИТ умения и кариера“ на образователното министерство. 200 ученици могат да се обучават безплатно в Бургас по национална програма "Обучение за ИТ умения и кариера“ С решение на..
Утре ще бъде неучебен за всички ученици в община Карнобат, съобщи кметът Георги Димитров. Причината са влошените метеорологичните условия заради..
След интереса към курсовете по японски език и култура, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ ще доведе португалския език на бургаска земя...