Платени са част от задълженията за подземния паркинг в района на площад „Св. св. Кирил и Методий“. От 2019 г. концесионерът - дружеството „Глобъл технолоджи къмпани“ беше спрял да плаща задължителните вноски към Община Бургас и да трупа лихви и неустойки. Към 31 май 2022 г. цялата дължима сума беше в размер на около 954 000 лв. Впоследствие Общинският съвет в Бургас даде срок да бъдат внесени част от задълженията, които дружеството беше посочило, че може да изплати в размер на около 229 500 лв.
Към днешната дата „Глобъл технолоджи къмпани“ вече има нов едноличен собственик на капитала, нов съвет на директорите и представител. Смяната е регистрирана в Търговския регистър на 23 ноември. Представителят на дружеството обаче е променен два пъти в рамките на месец.
През ноември и декември миналата година, концесионерът е превел по сметки на Община Бургас общо 411 000 лв. Тази сума включва банковата гаранция в размер на 75 000 лв., местни данъци - 77 380 лв., концесионна такса – около 77 590 лв., както и сумата от 181 000 лв., равняващи се на размера на концесионна такса за 2022 г.
От Община Бургас посочиха, че задълженията от 2007 г. до 2018 г. са погасени изцяло, а за 2019 г. има извършени частични плащания. Непогасени остават задълженията за 2020 г., 2021 г. и 2022 г.
Важно е да се отбележи, че според Закона, общата погасителна давност е 5-годишна, а за лихвите и периодичните плащания е 3-годишна. Това означава, че ако старите задължения не бъдат погасени, то съществува опасност те да не бъдат събрани или заплатени изобщо.
Все още от Общинския съвет няма приети решения по отправените предложения за разсрочване на задълженията на дружеството, посочват от Общината. Поради тази причина продължават да се начисляват лихви и неустойки.
Оказва се, че към момента не се обмисля идея за прекратяване на концесията. Общински съветници бяха посочили, че това няма да е изгодно, тъй като ще доведе след себе си поредица от дълги дела. От Общината допълват, че не може да се направи съпоставка с други подобни съоръжения като подземния паркинг на Операта, тъй като този под „Св. Св. Кирил и Методий“ е изграден от концесионер за негова сметка. „В случай, че той не претендира средствата, инвестирани в изграждането на паркинга, за Общината би било изгодно да стопанисва обекта чрез общинско предприятие“, допълват от местната администрация.
Към края на миналата година задълженията на дружеството към Общината са общо 1 202 740 лв., включващи концесионните вноски, местни данъци и такси, лихви и неустойки.
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди Ковид..
Две нови подзони на платеното паркиране ще се въведат в к-с"Възраждане" в Бургас. Така целият ще стане синя зона, каза управителят на общинското предприятие "Транспорт" Пламен Димитров. Постъпили са много сигнали и молби до местната администрация, в които се настоява платените места да се увеличат, уточни той. В момента предложенията за разширението..
Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе среща с представители на Националния борд по туризъм, на която обсъдиха предстоящите законодателни промени в Закона за туризма, маркетинговите и рекламните стратегии, развитието на отделните видове туризъм, както и необходимостта от дигитална трансформация в сектора. Туристическият бранш обсъжда..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на..