Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Перспективите на винения туризъм:

Винени шата правят хотелска част и турове, малките изби участват във фестивали

| обновено на 05.01.23 в 14:29
5
Виненият туризъм е добре развит в Бургаска област, посочва Ирина Генова



Виненият туризъм е добре развит в Бургаска област. Оценката в предаването „Виа понтика“ на БНР-Бургас направи организаторът на винени фестивали Ирина Генова. Повод за коментара е вписването на винопроизводството като елемент на нематериалното културно наследство. Според Министерството на туризма освен, че това затвърждава България на световната винена карта, отваря нови хоризонти за развитието на винения туризъм. От ведомството обещават и поставянето на подходящи информационни табели. 

Виненият туризъм се развива в два аспекта, отбелязва Ирина Генова:

"Самите винарни са си направили малки шата с хотелски части. Правят дегустации, винени турове, малки обучителни курсове. Запознават туристите със самото производство. Има шата, които се виждат от магистрала "Тракия", също така в поморийско има няколко. В Странджа има няколко съвсем малки винарни. Втората част са винените фестивали, в които участват и големите производители, но те са шанс за малките изби да представят своят продукция." 

Фестивалът

Ирина Генова е организирала 10 издания на винени фестивали-4 в Бургас и 6 в Царево. Царевският "Дионисиеви дни" се реализира съвместно с общината, посочва тя:

"Срещнахме много добър партньор в лицето на общината, искаме да развиваме винения туризъм по морското крайбрежие, да е летен, да има туристи от всички краища на страната и чужбина. Тук се събират малки бутикови винарни, производители на био вино и еко храни." 

Желанието и на общината в Царево е да развива виненият туризъм

Страната е разделена на 12 винено-кулинарни дестинации в интерактивна карта на сайта на Министерството на туризма. Тя посочва и туристическите забележителности по маршрута. Регионът е част от дестинация „Южно Черноморие“ и е представен със Стария Несебър, гробницата в Поморие, Морската  градина на Бургас, археологическия резерват Деултум Дебелт, Стария Созопол, Тракийското светилище Беглик таш  и резерватът Ропотамо. 


Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Брокер: Бургас изпреварва Пловдив по цени на недвижимите имоти

И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти.  С..

обновено на 14.01.25 в 12:51

Според КНСБ от 2021 г. досега хлябът е поскъпнал с над 43%

Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..

публикувано на 13.01.25 в 16:05
Симеон Дянков

Симеон Дянков: Шефовете на "Лукойл" са сред санкционираните от САЩ физически лица

САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...

публикувано на 12.01.25 в 08:32
снимката е илюстративна

През 2023 област Бургас е на трето място по преки чуждестранни инвестиции

Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това  е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...

публикувано на 10.01.25 в 11:47

КНСБ предупредиха за вълна от протести, ако не се приеме Бюджет 2025

КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..

публикувано на 09.01.25 в 17:00

Обществено обсъждане за платеното паркиране в Поморие

Обществено обсъждане на промените в Наредба №23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране в Поморие ще се състои днес от 18.00 часа в залата на читалище „Просвета 1888“. Поводът е отменената със съдебно решение част, която се отнася до преференциалните места за паркиране. Целта на обсъждането е наредбата да бъде актуализирана за..

обновено на 09.01.25 в 15:47
Васил Велев

Работодателите искат ускорено приемане на компенсациите за тока

Работодателите приканват управляващите да ускорят приемането на програмата за компенсация на свръхвисоките цени на електроенергията и предупредиха за протест на 15 януари пред сградите на Народното събрание и Министерския съвет. Напрежението сред бизнеса расте заради скока на цените през последната година и кризата, пред която е изправена българската..

публикувано на 09.01.25 в 14:08