Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Перспективите на винения туризъм:

Винени шата правят хотелска част и турове, малките изби участват във фестивали

| обновено на 05.01.23 в 14:29
5
Виненият туризъм е добре развит в Бургаска област, посочва Ирина Генова



Виненият туризъм е добре развит в Бургаска област. Оценката в предаването „Виа понтика“ на БНР-Бургас направи организаторът на винени фестивали Ирина Генова. Повод за коментара е вписването на винопроизводството като елемент на нематериалното културно наследство. Според Министерството на туризма освен, че това затвърждава България на световната винена карта, отваря нови хоризонти за развитието на винения туризъм. От ведомството обещават и поставянето на подходящи информационни табели. 

Виненият туризъм се развива в два аспекта, отбелязва Ирина Генова:

"Самите винарни са си направили малки шата с хотелски части. Правят дегустации, винени турове, малки обучителни курсове. Запознават туристите със самото производство. Има шата, които се виждат от магистрала "Тракия", също така в поморийско има няколко. В Странджа има няколко съвсем малки винарни. Втората част са винените фестивали, в които участват и големите производители, но те са шанс за малките изби да представят своят продукция." 

Фестивалът

Ирина Генова е организирала 10 издания на винени фестивали-4 в Бургас и 6 в Царево. Царевският "Дионисиеви дни" се реализира съвместно с общината, посочва тя:

"Срещнахме много добър партньор в лицето на общината, искаме да развиваме винения туризъм по морското крайбрежие, да е летен, да има туристи от всички краища на страната и чужбина. Тук се събират малки бутикови винарни, производители на био вино и еко храни." 

Желанието и на общината в Царево е да развива виненият туризъм

Страната е разделена на 12 винено-кулинарни дестинации в интерактивна карта на сайта на Министерството на туризма. Тя посочва и туристическите забележителности по маршрута. Регионът е част от дестинация „Южно Черноморие“ и е представен със Стария Несебър, гробницата в Поморие, Морската  градина на Бургас, археологическия резерват Деултум Дебелт, Стария Созопол, Тракийското светилище Беглик таш  и резерватът Ропотамо. 


Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28
снимката е илюстративна

За проблем с намирането на кадри, сигнализират и екскурзоводите

За поредна година екскурзоводите сигнализират за проблем с кадрите. Не са много младите хора, които искат да упражняват тази професия.  Това обясни Кристалина Пирева, председател на Югоизточния съюз на екскурзоводите „Ваня Райкова“ - Бургас, в която членуват 120 души. "Основният проблем е, че това е сезонна работа. При нас сезонът е 4-5 месеца. А..

публикувано на 05.07.24 в 13:18

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59