Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се възобнови ли проектът Бургас-Александруполис



Министерският съвет извади от „нафталина“ темата за нефтопровода Бургас-Александруполис. Този път със сменена посока - от гръцкото пристанище, до района на Бургас. За тази цел се работи и по проучване на възможностите за реализиране на проекта за пренос на суров петрол от не-руски източници.

Така се връщаме повече от 15 години назад, когато имаше протести на представители от туристическия бранш и на еколози. А гражданите в морските общини имаха възможност да гласуват тогава чрез референдум дали българо-гръцкият  проект да бъде реализиран. Новото този път е самата ситуация и  кризата с руския петрол. 

Горещите теми, свързани с опазването на природата са в непрекъснат затворен цикъл. Причината е, че никога не знаеш в ксй момент ще се появи поредният горещ случай, като темата, която е отново на дневен ред с изграждането на нефтопровода  „Александруполис-Бургас“. Това коментира за БНР Бургас екологът Радостина Ценова от БФБ:  

„Горещите случаи, които имаме никога не изчезват. Те могат да бъдат замразени, но в някакъв момент отново излизат, а моментът винаги е неочакван, но пък е много ключов и критичен. Случаят с нефтопровода е много интересен и датира от много години. В Бургас все още си спомняме какво се случи в далечната 2007 година, референдумите, които последваха в Бургас, също и в други градове.

Целият казус имаше много интересна съдба през годините с междуправителствени спогодби, със създаването на международната фирма, а по-късно и отказването на България и спирането на проекта.

Сега действителността е по-различна.  

Енергийните проекти в момента са с изключителен приоритет, не само за България, Европа, но и света. Кризата в момента, която засяга всеки един от нас предполага взимането на  едни бързи и понякога много спорни решения.
Опазването на някакви ценни места, на ценни видове остава на по-заден план, когато става дума за проект от национално или международно значение.  Опасенията са ни, че може да се претупат най-точно казано нещата, а трябва да се направят задълбочени оценки и анализи. Изключително много дебати имаше за начина, по който ще се разтоварва горивото, че има ли риск за замърсяване на бреговете и на сушата пред голямата територия от българска страна. 

Ако този проект се превърне в приоритетен, то тогава вероятността да се случат нещата бързо е много голяма. 

Кметовете на крайморските общини положиха подписите си през 2008 година под Харта за съпричастност към опазване и бъдещето на Черно море“, припомни още Радостина Ценова. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Череши

Късните череши - дребни, с цени между 3 и 4 лева за килограм

Пазарни цени между 3 и 4 лева за килограм за късните череши очакват производители от Айтоско. Изкупните цени са двойно по-ниски. В района отчитат слаба реколта, с дребен плод.  Основната причина, според Панайот Которов от земеделска кооперация „Единство“, е сушата. По-късните дъждове не са помогнали съществено, дори при ранните череши са нанесли..

обновено на 21.05.24 в 13:17

Област Бургас е на 12-о място по заплати в България

Заплатите в Бургас нареждат областта на 12-о място от общо 28-те в България, показват предварителни данни на Националния статистически институт за първото тримесечие на годината. Средното брутно възнаграждение там е малко над 1700 лева при средно за страната от близо 2 200 лева. Номер едно по заплати у нас остава столицата, където средната..

публикувано на 21.05.24 в 12:32

С нов туристически център и множество атракции Ахелой посреща летовници

С откриването на Туристически информационен център и множество нови атракции Ахелой ще посрещне своите туристи това лято. В курортното селище очакват предимно българи, но традиционни гости са им също германци, украинци, румънци и англичани.  Преди старта на курортния сезон Ахелой мобилизира голяма част от местните жители в двудневна..

публикувано на 21.05.24 в 09:10

Да се игради достъпна среда за хора с увреждания в басейна в "Меден Рудник"

Община Бургас иска да кандидатства за финансиране за изграждането на достъпна среда за хора с увреждания в плувния басейн в комплекс „Меден рудник“. Докладната записка е внесена в местния парламент от зам.-кметът Манол Тодоров.  От декември 2020 г. закритият плувен басейн в „Меден Рудник“ се стопанисва и управлява от ОП „Общински имоти“...

публикувано на 19.05.24 в 13:20

В Несебър президентът даде старт на Лято 2024

В Несебър пред дипломати, служебни министри от кабинет, кметове и представители на държавни институции президентът Румен Радев откри официално летния туристически сезон. Инициативата е под патронажа на държавния глава и се прави за първи път.  В словото си Румен Радев апелира държавата да вложи сили и средства, за да отвоювапрестижно място на страната ни..

публикувано на 17.05.24 в 19:57

Прогноза: Летният туристически сезон ще е по-добър от миналогодишния

Първите туристи у нас за летния сезон пристигнаха на 2 май и са от Великобритания. Днес ще се състои официално откриване на летния сезон в Несебър. Прогнозите са този сезон да бъде по-добър от миналогодишния.  Председателят на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм Иван Грошев апелира към всички в туристическия бизнес да бъдат готови за началото..

публикувано на 17.05.24 в 12:07

Румен Радев открива сезона в Старинен Несебър

Днес ще бъде официално отрит летния туристически сезон. Церемонията е под патронажа на президента Румен Радев и ще се проведе пред портите на Старинен град Несебър. Ще присъства и ресорният служебен министър Евтим Милошев, както и представители на българските институции и на дипломатическия корпус у нас.

публикувано на 17.05.24 в 08:29