Отново говорим за петролопровода Бургас-Александруполис, но този път ще бъдем получаващата страна. Това означава, че ще правим нефтопровод за нефтената рафинерия в Бургас. Фокусът върху този проект ще бъде изключително икономически, предвид ситуацията в момента. Като всеки един енергиен проект и този крие рискове. Така коментира за БНР Бургас идеята за възраждането на този проект общинският съветник Даниела Божинова:
„Ще бъдем получаващата страна, а не транзитиращата, доколкото разбирам. И то за кого получаваме, за „Лукойл“. Не знам петролната ни индустрия какви други консуматори има, производството е основно „Лукойл“. Това е всъщност, което ме притеснява.
Това е и въпрос на начин на изграждане, ако се стигне въобще до него. Предишният проект имаше доста големи екологични рискове. Този проект може да бъде измислен с минимални рискове.
По-скоро фокусът ще бъде върху икономическата страна, но само ако не застрашава екологично нищо и в Гърция, и в България.
Като популяризатор на идеята за пряко вземане на решения по важните въпроси на политиката - местната и националната, ми е много близка темата за местните референдуми, те бяха три. Имаше през февруари 2008 година в Бургас, след това и двата в Поморие и Созопол. Главното притеснение беше точно за екологичния риск и Черно море, както и за туристическия бранш.
Предвид обратната посока на движение на петрола, Бургас ще бъде крайната точка на тръбата.
Въпреки това един енергиен проект си остава рисков. Затова съм затруднена за видя кой друг ще обслужва освен „Лукойл“
Доставката на петрол и продуктите, които се произвеждат от него са и въпрос на национална сигурност. Вероятно затова президентът се занимава с това, винаги българските президенти се занимават с енергийните проекти и с Бургас-Александруполис или с Александруполис-Бургас.
Опасенията са, че като се използват държавни пари, държавата не си право добре сметката, каза още Даниела Божинова, доктор по политически науки и правозащитник. Тя посочи пример и с предходния проект, където дружеството „Проектна компания нефтопровод Бургас – Александруполис БГ“ ЕАД продължи да съществува и да трупа разходи през годините, включително и за заплати.
Компанията бе обявена в ликвидация едва през 2020 година.
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Пътят Бургас – Варна е част от републиканската пътна мрежа, като с разширението му километри преди Поморие до Слънчев бряг и с изграждането на Северния обход бяха улеснени пътуващите на север. Малък участък, който остана, от т. н Тромпет до Военния дом на Сарафово, не е ремонтиран от години и е в крайно лошо състояние. През него преминава целият..
Реални мерки срещу сивия сектор в туризма очакват от бранша преди новия сезон. Това коментира пред БНР-Бургас Евелина Пулева, заместник-председател на Бургаската регионална туристическа камара: "Виждате какво става-нелегални екскурзоводи, постоянно слушаме истории на пострадали от нелегални туроператори. Отделно апартаментното отдаване на..
Обявеният за Ден без пазаруване в големите търговски вериги не опразни магазините в Ямбол. Клиентите са значително по- малко, а охранителните служители видимо изнервени. В предобедните часове във веригите пазаруват предимно пенсионери. Повечето от тях знаят за обявеният бойкот на хипермаркетите, но не виждат смисъл от него. "С каква цел е този..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви..