Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три болници в Бургас отказаха да приемат 13-годишно дете в тежко състояние

Снимка: УМБАЛ Бургас

Регионалната здравна инспекция в Бургас започна проверка на случай с 13–годишно момиче, което е освободено за домашно лечение след 3 лекарски прегледа, но на тръгване от последната болница внезапно колабира. В момента детето е настанено във Второ детско отделение на областната болница в Бургас. По информация на лекуващите го лекари то е стабилно, изследванията му са добри без данни за вирусна или друга инфекция и утре ще бъде изписано.

13 годишната Яница във влошено състояние, заедно с майка си и баба си тръгва да обикаля болниците в Бургас вчера. Какви симптоми е имало момичето обяснява, вуйчо ѝ Иван Иванов:

"Отпадналост, с гадене и е повръщала около 4-5 пъти. След това е започнала да ѝ изтръпват крайниците и лицето."

Първо от болницата в к-с “Меден рудник“ отказват да я приемат, защото нямат свободни места в детското отделение. Оттам в Спешния център са преценили, че случаят не е животозастрашаващ и изпращат момичето в неотложния кабинет. Пред кабинета, обаче, е имало много чакащи пациенти и семейството се насочва към близката частна болница. Там Дежурният лекар му изписва терапия и го изпраща за домашно лечение, но на излизане от болницата детето губи съзнание, разказва Иван Иванов:

"Накрая падна на земята без да диша, без да мърда, цялото ледено и посиняло."

След проверка по случая слушаме и какво обясни управителят на частната болница д-р Александър Маджуров:

"При напускане на лечебното заведение детето колабира. Възстановяват съзнание, възстановяват дишане, намират венозен път, започва вливане на инфузия. Викат бърза помощ, викат линейка и го откарва в УМБАЛ."

Утре 13-годишната Яница трябва да бъде изписана от болницата, но нейните близки са притеснени. 

От УМБАЛ Бургас разпространиха позиция по случая:

След като са върнати от други лечебни заведения, родителите са пристигнали в болницата с оплакване, че на детето са му "студени ръцете". В Спешно отделение са преценили, че случаят не е спешен и детето не е за хоспитализация. Насочено е за преглед към неотложен кабинет, тъй като в този момент в Спешно отделение е обработвано дете с опасност за живота след поглъщане на чуждо тяло.

В неотложния кабинет също е имало пациент, както и други чакащи, родителите са отказали да изчакат специалистът да се освободи и си тръгнали.

Отишли са на преглед в частно лечебно заведение, където специалистът също е преценил, че детето не е за прием в болница и е изписал терапия. При излизането от частното лечебно заведение, те са се обадили на телефон 112 и са извикали линейка, която е докарала детето в УМБАЛ Бургас. Съгласно действащите разпоредби пациент, пристигнал с линейка, се хоспитализира.

Детето е прието в детско отделение. Състоянието му е стабилно, изследванията са добри, няма температура, няма данни за вирусна или друга инфекция, няма и оплаквания.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на прокуратурата в Сливен

Според прокуратурата танцуващите акушерки не са извършили престъпление

По случая с танцуващите с новородени бебета акушерки в отделението по Неонатология на МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ Сливен не са открити данни за извършено престъпление и е постановен отказ от досъдебно производство. Това е крайното становище на Районната прокуратура след извършена едномесечна проверка по случая.  Д-р Таня Праматарова:..

публикувано на 14.02.25 в 16:37

Откровено за полово предаваните болести: Млади лекари в Бургас се срещат с ученици

Сдружението на младите лекари в Бургас ще проведе здравно-информационна кампания за превенция на полово предавани болести. Предвидена е среща с ученици от Руската гимназия, целта е насърчаване на информираността и повишаване на здравната култура на подрастващите. Един от участниците в инициативата д-р Вержиния Георгиева коментира: „Искаме да..

публикувано на 14.02.25 в 08:10

Физиотерапията помага, но при какви състояния

Най-много пациенти постъпват в отделението по физикална и рехабилитационна медицина на УМБАЛ-Бургас след смяна на става или други ортопедични операции. Отделението работи по 5 клинични пътеки за рехабилитация и физиотерапия като извън болницата, това е възможно само в базите на бившите санаториуми. Най-често пациентите влизат в отделението..

публикувано на 13.02.25 в 12:15
Снимката е илюстративна

Областният управител застава зад исканията на семейните лекари за превенция на детското здраве

Областният управител проф. Мария Нейкова подкрепи пред Министерство на здравеопазването искането на „Сдружение на семейните лекари“ в Бургас за включване на децата в програмата за ваксинация срещу сезонния грип, изготвена от Национално сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Темата за необходимостта от превенция сред подрастващите лекарите..

публикувано на 12.02.25 в 16:19

В аптеките липсва лекарство за диабетици

За липсващо лекарство за диабетици в аптечната мрежа  в Бургас сигнализираха слушатели на общественото радио. Не може да се намери „Метсиглетик“, който е с дозова комбинация 50 мг. на 1000 мг. За някои от лекарствата няма внос, имат изтекла регистрация, нарушена логистика или има производствени проблеми. Това каза за БНР Бургас Любима Бургазлиева,..

публикувано на 12.02.25 в 08:00

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37

От сряда отпадат противоепидемичните мерки в Сливенска област

От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб.  Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..

публикувано на 10.02.25 в 15:11