От макулна дегенерация страдат все повече и все по-млади хора. Заболяването засяга зрението и може да доведе до загубата му.
Макулната дегенерация е заболяване, което се появява все по-често и при по-млади пациенти. Това каза в предаването „Без направление“ офталмологът от МЦ „Оксиком“ Свилен Мерсинков. Преди години се смяташе, че от него страдат 10-15% от населението, сега се смята, че честотата е по-голяма, посочи той:
„Има две форми – суха и влажна форма. Със суха форма са много повече. С влажна са 15-20% от всички, а пък тя е тежка. Тя е агресивна форма и от нея се губи зрение, ако не се открие навреме. Това е мултифакторно заболяване. Там наистина може да се говори за теории, които водят до появата – генетични фактори… Начинът на живот кой знае колко няма значение“, коментира лекарят.
Заболяват и хора на 50 години вече, посочи д-р Мерсинков. За да се овладее навреме заболяването, с нужни прегледи с разширяване на зеницата, подчерта той:
„При макулната дегенерация има симптоматика. Започва влошаване на зрението. А при влажната форма има разкривяване на образите. Тоест – гледат се едни прави черти, почва да се „накъдря“, лицата на хората се деформират“
Радикално лечение няма, но има поддържаща терапия, която е ефективна, но трябва да се открие на ранен стадий.
Цялото интервю с него можете да чуете в прикачения файл.В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на епидемичните нива и за това мерките..
Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция. Заболяемостта е..
110 са работещите медицинските сестри в училищата и детските градини на територията на община Бургас. "Няма свободни места в училищата и детските градини конкретно за медицински специалисти", съобщи Даниел Борисов, директор на дирекция „Здравеопазване, превенции и социални дейности“. Над 20 са липсващите медицински сестри в..
КОЦ-Бургас е готов с проекта за новата си сграда, която ще обедини всички корпуси и клиники, каза директорът му проф. Христо Бозов. Новият онкодиспансер ще се намира в съседство на наказателния паркинг на ул. "Гурко" и ще е на 9 етажа, очаква се финансиране да се осигури. "Работим активно в тази посока като заделяме и средства. Миналата година..
107 са медицинските сестри в училищата в Бургаско. Те не достигат за запълване на местата във всички учебни заведения на територията на областта, които наброяват повече от 130. Този проблем се среща както в цялата страна, така и в Европейския съюз, посочи председателят на Управителния съвет на Съюза на парамедиците в България Ива Пехливанска:..
Община Сливен ще обяви за неучебни 3 и 4-ти февруари, като превантивна мярка срещу разпространението на грип и остри респираторни заболявания. Все още грипната вълна не е достигнала епидемични размери, но от РЗИ отчетоха повишаване на респираторните заболявания най-вече при децата до 14-годишна възраст. Общо пет ще бъдат почивните дни за учениците..
Общинските съветници подкрепиха предложението за изготвяне на нов проект за почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги и телемедицина за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни самотни хора. С него Община Бургас ще кандидатства за финансиране на максималната индикативна стойност за брой потребители – 312 лица с увреждания и възрастни хора..
Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен..
В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция..