Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кал и прашни улици заради ВиК проект в "Лозово"


Прах и кал – това е ежедневието на жителите от бургаския квартал „Лозово“. Причината е реконструкция на ВиК мрежата. По проект дейностите започнаха от юни миналата година и се очаква да приключат до края на тази. Проблемът обаче е, че улиците не се копаят поетапно, а едновременно. През ноември миналата година жителите на квартала организираха протест с искане за нормална инфраструктура. След това последва и среща с представители на Община Бургас и ВиК, на която бяха обсъдени част от проблемите на хората.

Дейностите в квартал „Лозово“ са част от мащабния „Интегриран воден проект за област Бургас“ на стойност над 21 млн. лв. Възложител е ВиК – Бургас, а изпълнителите са няколко фирми, обединени в Дружество по закона за задълженията и договорите „Алфа-Вод-Про 2020“. По време на срещата с представителите на институциите в края на миналата година, жителите сигнализират, че се използва некачествена фракция.

„От ВиК обещаха да направят проверка на фракцията, с която се засипват дупките. Не съм компетентна да разбирам от това, но всички виждаме, че първоначално фракцията, с която се засипваха дупките съдържаше много дребни частици и след като завали дъжд, това се превръща в кал. Направиха проверка и смениха фракцията и дупките започнаха да се запълват с по-едра фракция“, обясни Ваня Иванова, която живее в „Лозово“.

Според Николай Георгиев, който също живее в бургаския квартал, ситуацията не се е променила особено, тъй като за 70 % от улиците е използвана старата фракция. „Те обещаха, че ако установят при проверката, че фракцията е негодна за жилищни райони, ще я изгребат и ще постелят нова. Те не направиха това. Просто засипаха старата с новата и като завали цялата кал излиза пак“, поясни той.  

Ситуацията в момента значително затруднява ежедневието на хората, особено на децата и на възрастните. „Кое е по-хубаво – калта или праха? Калта само я газим, а праха го дишаме. Преди да отида на работа, минавам през автомивката да си измия колата и така тръгва ежедневието“, посочи Николай Георгиев.

„Главната улица цялата е разкопана. Отделно като вали дъжд и има кал, автобусите с право карат по-бавно, но ние изпускаме връзката с Терминала с другите автобуси. Така закъсняваме за работа. Поне да запълнят дупките, за да идва автобусът навреме“, разказа друга жена от „Лозово“.

При срещата с хората, от Общината са ги уверили, че преди ремонта, улиците им са били заснети и ще бъдат възстановени в предишното им състояние. 

След започване на ремонтните дейности, в района на улица „Ружа“ се оказва, че новият проект не е предвидил, че там има подземна река. 

„На срещата се установи, че в самия проект на ремонта, не е предвидено да се запази вече съществуващата канализация, изградена точно заради тази подземна река. Доколкото знаем, проектът сега ще се промени, за да може да се запази“, разказа Ваня Иванова.

„Преди две години Общината промени изцяло улицата и канализацията, защото имахме проблеми и се наводняваше квартала, особено при хората, които живеят там. Сложиха канализация, която да поема цялата вода, защото в „Лозово“ канализация за дъждовна вода няма. В момента също не се изгражда. Изгражда се само за чиста и мръсна канализация. „Лозово“ е във формата на V и улица „Ружа“ е точно в средата. Всичкият дъжд и  вода отиват там – от нивите, квартала, отвсякъде. Оказва се, че тази канализация, която Общината изгради в момента се разрушава част от нея и се зауства в много по-малка. Хората, които живеят там в долната част, сега пак имат проблеми и се наводняват. Казаха, че ще се промени, но не знаем дали нещо е направено“, допълни Николай Георгиев.

В сравнение с миналата година, авариите намаляха, но продължават да са част от нашето ежедневие, допълниха хората. Главният специалист, който отговаря за кв. „Лозово“ Недка Стайкова обясни, че сега се копае, затова улиците са в това състояние и хората трябва да изчакат да приключи ремонта.

Опитахме се да се свържем и с другите компетентни институции и очакваме тяхната позиция. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Арменската общност в Бургас отбеляза 109 години от геноцида

Бургас почете 109-ата годишнина от геноцида над арменците, извършен в пределите на Османската империя през 1915 година. Присъстваха десетки граждани и общественици.  Пред църквата „Сурп Хач“ в центъра на Бургас прозвучаха химнът на Република България и този на Република Армения. Слово произнесе общинският съветник Мадлен Мутафян: "На този ден е..

обновено на 24.04.24 в 18:37

Планова техническа профилактика на предавател на БНР Бургас

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре (25 април) за района на Малко Търново.  Причината е редовната годишна профилактика на предавателя на честота 98,9 MHz.  Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно в споменатия район днес от 9:00 до 17:00 часа.  Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта..

публикувано на 24.04.24 в 17:27

Питат в анкета жителите на „Възраждане“ искат ли етажни паркинги

Община Бургас предлага на жителите на „Възраждане“ идеи за изграждането на етажни паркинги на 5  възможни свободни терена. Това са: Локация 1: между ул. „Дебелт“ и ул. „Цар Калоян“, ул. „Любен Каравелов“ и ул. „Васил Левски“; Локация 2: между ул. „Дебелт“ и ул. „Цар Калоян“, ул. „Ал. Стамболийски“ и ул. „Сливница“; Локация 3: между ул...

публикувано на 24.04.24 в 14:29

Искат църковен съд за двама свещеници

Свещеници от Сливенска епархия с писмо до Светия синод, в което искат църковен съд спрямо двама свещеници, единият от които е и епархийски избирател. В писмото са описани всички нарушения, които двамата са извършили, плюс участието им във фирми и дружества в нарушение на Устава на Българската православна църква. В писмото се..

публикувано на 24.04.24 в 14:17

Рибари протестираха срещу забраната за улов на бяла мида

Безпрецедентна забрана за улов на бяла мида променена от един на три месеца предизвика недоволството на рибари и рибопреработвателни предприятия по Южното Черноморие. Забраната влиза в сила от 1-ви май. Днес близо 100 представители на бранша от Южното Черноморие протестираха пред сградата на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури в Бургас..

публикувано на 24.04.24 в 13:58

Община Созопол търси 60 младежи за участие в „Созопол на младите“

Община Созопол обявява старта на нова инициатива - изграждането на Младежка стратегия. Целта е да превърне нашите градове и села в още по-привлекателни места за живот за младите хора. Стратегията е насочена към създаването на устойчиви и динамични общности, където младите могат да намират възможности за развитие и реализация. В този процес, Общината..

публикувано на 24.04.24 в 11:44

Изплащането на великденските добавки започва от петък

От петък ще започне изплащането на великденските добавки от 100 лева за пенсионерите с пенсии до линията на бедност от 526 лева, съобщават от Националния осигурителен институт (НОИ). Парите ще са налични на 26 април както по банковите сметки на пенсионерите, така и по преводите към пощенските станции. Право на празничните суми имат около 534 000 души...

публикувано на 24.04.24 в 10:23