Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отчита нарастване на смъртността от онкологични заболявания

Една четвърт от българите са провеждали профилактичен преглед или изследване, свързано с превенцията на онкологично заболяване. Закономерно профилактиката се увеличава с покачване на възрастта, когато човек започва да се интересува в по-голяма степен от здравето си. Прави впечатление, че при жителите на столицата, която предлага сравнително по-добър достъп до здравни услуги и по-висок жизнен стандарт, нивото на превенция не е по-високо, а дори малко по-ниско от средното за страната. Това доказва, че незадоволителното ниво на профилактика не се дължи на труден достъп, а по-скоро на недостатъчно високата здравна култура на българина. Това показват данните от проведеното националнопредставително проучване на нагласите на българите към рака, проведено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Данните бяха представени в рамките на събитие, посветено на 4 февруари – Световния ден за борба с рака.

 Едва 3% от българите смятат, че рака е напълно лечим, показват данните на проучването. 62% смятат, че рака се лекува по-добре в други държави, като водещи за това са държавите Турция (72%), Израел и Германия. 71% от българите биха си направили безплатен профилактичен преглед за рак, показват още данните от проучването.

България е единствената държава, която отчита тенденции на нарастване на смъртността от онкологични заболявания както при мъжете, така и при жените през последните 10 години, показват данните от изследването „Профили на държавите по отношение на рака 2023“ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие заедно с Европейската комисия, което бе представено по време на форума. Според профила за страната ни смъртността у нас все пак е по-ниска от средната за ЕС, но този извод се поставя под съмнение, тъй като е отбелязано, че съществуват проблеми с данните за регистрацията на раковите заболявания в България.

От изследването става ясно още, че борбата с рака у нас е белязана от парадокси, които не позволяват ранно разкриване на заболяването и ефективна грижа за пациентите. Страната ни например разполага с високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкозаболяванията, но в 13 области няма нито един онкологичен център, а в 11 - има само по един. Така населението в отдалечените и селските райони на страната остава без възможност за ефективен скрининг и без достъп до лечение. Липсва и достатъчно медицински персонал, който да се грижи за пациентите.

Сравнително бързо на пазара у нас навлизат и новите медикаменти, но тъй като онкологични грижи и услуги се покриват само от Националната здравноосигурителна каса, здравнонеосигурените остават без достъп до тях. 




По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

В петък представят втория медицински хеликоптер

Вторият медицински хеликоптер ще бъде другата седмица в България. Това каза министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов в ефира на Българската национална телевизия.  По думите на Кирилов всички проверки на апаратурата са направени, като до 28 февруари хеликоптерът трябва да е в базата до Сливен. Следващият трябва да пристигне до края на март,..

публикувано на 23.02.25 в 14:44

Министерството на здравеопазването с мерки срещу недостига на онко лекарства

Министерството на здравеопазването, съвместно с Национална здравноосигурителна каса - НЗОК  и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти, предприе конкретни действия срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия, които са както първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии,..

публикувано на 21.02.25 в 16:43
Снимката е илюстративна

Безплатни очни скрининги в Бургас в Световната седмица на глаукомата

Кампания с безплатен скрининг за глаукома организират в Бургас, от 10-и до 14-и март. Поводът е Световната седмица за борба с глаукомата, която се провежда всяка година по инициатива на Световната глаукомна асоциация (WGA) и на Световната глаукомна пациентска асоциация (WGPA). Скринингите ще се извършват в МЦ „Оксиком“ с напълно автоматичната..

публикувано на 21.02.25 в 10:30

Откриха нов ангиографски център към УМБАЛ-Бургас

Малко над 2 млн. лева струва новия ангиографски сектор към УМБАЛ-Бургас, който бе тържествено открит днес. По-голямата част от парите са от Министерството на здравеопазването, а 300 хил. лева е съфинансирането от страна на болницата. През новия сектор са преминали 150 пациенти. Апаратурата е от съвсем ново поколение, подчерта директорът на..

публикувано на 20.02.25 в 16:48
снимката е илюстративна

За денонощие 37 души са минали през ортопедията на УМБАЛ Бургас

37 души са преминали за последното денонощие през ортопедичния кабинет на областната болница в Бургас. Това каза говорителят на лечебното заведение Юлия Андреева. 14-ет от пострадалите са със счупени долни крайници, останалите  23 на горните крайници. В сравнение с дните, в които нямаше снеговалеж случаите са нараснали почти тройно, отчитат от..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Проектобюджетът на НЗОК: 65 млн. лева по-малко за разходи

С 65 милиона лева по-малко за разходи са заложени в новия проект за бюджет на Здравната каса за тази година, подготвен от кабинета "Желязков".  Проектът с намалени приходи и разходи, в сравнение с изготвения от служебното правителство, ще бъде разгледан на извънредно заседание на Надзорния съвет на Касата. Над 9 452 000 000 лева като приходи и разходи..

публикувано на 19.02.25 в 10:00

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини

Родители с петиция против забраната на внасяне на шишета в детските градини. Повече от 640 са се подписали срещу наредбата на РЗИ, която оказва се съвсем не е от сега. Според Павлина Иванова, чието дете е 4-та група в детска градина в Айтос на практика децата там трябва да пият вода от чешмата. "Тази наредба за нас не е приложима, тъй като заради..

публикувано на 18.02.25 в 09:40