Една четвърт от българите са провеждали профилактичен преглед или изследване, свързано с превенцията на онкологично заболяване. Закономерно профилактиката се увеличава с покачване на възрастта, когато човек започва да се интересува в по-голяма степен от здравето си. Прави впечатление, че при жителите на столицата, която предлага сравнително по-добър достъп до здравни услуги и по-висок жизнен стандарт, нивото на превенция не е по-високо, а дори малко по-ниско от средното за страната. Това доказва, че незадоволителното ниво на профилактика не се дължи на труден достъп, а по-скоро на недостатъчно високата здравна култура на българина. Това показват данните от проведеното националнопредставително проучване на нагласите на българите към рака, проведено от социологическа агенция „Тренд“ по поръчка на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Данните бяха представени в рамките на събитие, посветено на 4 февруари – Световния ден за борба с рака.
Едва 3% от българите смятат, че рака е напълно лечим, показват данните на проучването. 62% смятат, че рака се лекува по-добре в други държави, като водещи за това са държавите Турция (72%), Израел и Германия. 71% от българите биха си направили безплатен профилактичен преглед за рак, показват още данните от проучването.
България е единствената държава, която отчита тенденции на нарастване на смъртността от онкологични заболявания както при мъжете, така и при жените през последните 10 години, показват данните от изследването „Профили на държавите по отношение на рака 2023“ на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие заедно с Европейската комисия, което бе представено по време на форума. Според профила за страната ни смъртността у нас все пак е по-ниска от средната за ЕС, но този извод се поставя под съмнение, тъй като е отбелязано, че съществуват проблеми с данните за регистрацията на раковите заболявания в България.
От изследването става ясно още, че борбата с рака у нас е белязана от парадокси, които не позволяват ранно разкриване на заболяването и ефективна грижа за пациентите. Страната ни например разполага с високотехнологично оборудване за диагностика и лечение на онкозаболяванията, но в 13 области няма нито един онкологичен център, а в 11 - има само по един. Така населението в отдалечените и селските райони на страната остава без възможност за ефективен скрининг и без достъп до лечение. Липсва и достатъчно медицински персонал, който да се грижи за пациентите.
Сравнително бързо на пазара у нас навлизат и новите медикаменти, но тъй като онкологични грижи и услуги се покриват само от Националната здравноосигурителна каса, здравнонеосигурените остават без достъп до тях.
Ремонт и модернизация на детското отделение на елховската болница „Св. Иван Рилски“ планират от общинската администрация. Стойността на дейностите е за половин милион лева, като средствата ще се осигурят по европейски проект. Болничното заведение е сред малкото в страната общински такива, които са финансово стабилни. Освен жителите на Елхово, тук се..
Предстои основен ремонт на сградата на Центъра за психично здраве в Бургас. Проектът е на стойност 1,2 млн. лева, осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Инвестицията трябва да бъде изпълнена до края на годината . По нея се предвижда и закупуване на ново обзавеждане и медицинска апаратура. Центърът за психично здраве се..
Увеличават се случаите на остри респираторни заболявания и грип в Бургас, посочват лекари. На прага на грипната епидемия те съветват да ограничим контактите, а при заболяване болните да си направят комбинирани тестове за грип. Ръстът на болните се покачва всяка седмица от нова година насам, казва личният лекар д-р Пламен Панайот ов...
От днес всички училища в Ямболска област преминават към обучение в електронна среда. От вчера в областта е обявена грипна епидемия, тъй като са достигнати критичните за района стойности на заболяемост от 349 на 10 000 души население. Мерките ще продължат да действат до 27 януари включително. След решението на Областния съвет по..
Всички училища в Ямболска област са готови да преминат към дистанционно обучение от утре, увериха от Регионалното управлението на образованието. Решението за онлайн обучение е част от противоепедимичните мерки, взети на заседание на Областния съвет по здравеопазване. Проблеми с дистанционното обучение не се очакват, заяви началникът на регионалното..
Грипна епидемия е обявена от днес в Ямболска област, учениците ще преминат на дистанционно обучение от утре-22 януари. В лечебните заведения има достатъчно свободни места за пациенти с усложнения, след прекаран грип. В петте общини на областта от днес са в сила засилени мерки, които целят ограничаване на разпространението на грипните вируси,..
Отбелязваме деня на родилната помощ или Бабинден по стар стил. По този повод в Родилното отделение на областната университетска болница в Бургас ще се състои ритуал, при който по традиция ще бъдат измити ръцете на завеждащия отделениет о, като символ на появата на новия живот. Ще бъдат обявени и актуални данни за раждаемостта в лечебното..
Ремонт и модернизация на детското отделение на елховската болница „Св. Иван Рилски“ планират от общинската администрация. Стойността на дейностите е за..