До наши дни са достигнали седем безспорно установени негови фотографии. В Държавен архив - Бургас се съхранява една от тях. Тя е направени към самия край на 1867 г., или в началото на 1868г. в Белград от Анастас Карастоянов, разказва директорът на Архива и председател на местната структура на общобългарския комитет „Васил Левски“ Данка Георгиева:
"България не може да се похвали с много останали снимки на Дякона, но пък ние сме горди, че съхраняваме една от оригиналните снимки, които са запазени. Тя е направена по време на Втората българска легия в Белград и за съжаление не всички присъстващи са разпознати. Тя идва до нас чрез личния фонд на Иван Цанков, който е един от сподвижниците на Левски. Това е наистина едно богатство, с което работещите в архива се гордеят!"
Иван Цанков след Освобождението се заселва в Бургас, той е бил областен управител, кмет на града и е личност, която е повлияла за обществено -политическото развитие на града. На снимката той е първият със сабята седнали мъже в дясно, в средата е Левски, който всеки различава. На втората редица сред правите мъже е братът на Никола Обретенов - Петър Обретенов.
Ще ви припомня, че през 2018 година беше представена новоткрита снимка на Васил Левски. Тя беше намерена от историк от Националния музей „Васил Левски“ в Карлово по време на негови проучвания в Османския архив в Истанбул. С нея вероятно властите са издирвали Дякона, защото на гърба й има негово описание на османотурски - „Снимка на Левски Васил Дякон, от Карлово и живущ в същия град. Тъй като единият зъб на горната челюст под мустака му стърчи навън, устната му е повдигната, с рижа брада, среден на ръст, със светло сини очи, на 25-26 години.“
От седемте фотографии на Васил Левски, които не подлежат на съмнение, днес са известни 12 екземпляра, един от тях е в Бургаския държавен архив.
За мен е било мечта да работя в БНР. Това каза водещият на БНР Бургас Георги Янакиев в студиото на предаването "Булевард Демокрация". Георги Янакиев от БНР Бургас получи наградата „Сирак Скитник“ в категорията „Радиожурналистика“ Преди дни той спечели журналистическата награда "Сирак Скитник" за открояващо се присъствие пред микрофона в..
Церемонията ще се излъчва по програма "Хоризонт", по БНР-Бургас, както и на сайта bnr.bg. Празничната програма ще продължи с концерт-спектакъл с участието на всички музикални състави на БНР, който ще звучи в ефира на националното радио от 19:00 ч. ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
За нас е чест и привилегия БНР да присъства в Бургас. Това заяви кметът Димитър Николов в приветствие по повод 90-годишнината на медията: „Аз съм убеден, че БНР е медията с най-голямо доверие сред слушателите и нашите съграждани. Най-важното е, че БНР е отворена медия-дискусии, анкети, възможност за включване на слушателите, обратна..
"Журналистиката никога не може да бъде мълчалива. Истиността на информацията е на първо място и Българското национално радио продължава да бъде територия на свободното слово", това каза в студиото на БНР Бургас дългогодишният кореспондент на радиото в Бургас Христо Узунов. В предаването "Гларуси и шамандури" той направи една разходка назад във..
С представяне на мултимедийна изложба за историята на Българското национално радио днес ще бъде дадено началото на поредица от инициативи за отбелязването на 90-тата му годишнина. Кулминацията на честванията е на 25 януари, когато е рожденият ден на БНР. Тогава ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор Сирак Скитник - за принос..
Шестима слушатели на БНР Бургас бяха изненадани с бутилка вино. В продължение на няколко седмици по повод Никулден-празника на града общественото радио събираше снимки и видеа на любимите кътчета от Бургас. Получихме десетки предложения за разходка в любимия ни град. Водеше ни мотото, че Бургас е емоция, Бургас е вдъхновение, Бургас е любов! Днес в..
Всяка учебна година е ново начало, особено за най-малките, които за първи път прекрачват прага на българското училище. За вълненията, трепетите, подготовката и проблемите преди старта на учебната 2024/2025 година в ефира на БНР-Бургас до 16 септември и в големия ден ще чуем ученици, родители, учители и институции. Ето и основните акценти в..