Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пчелари: Тонове български мед застоява в складовете

Снимка: БГНЕС


Тонове български мед застоява в складовете, очакват се и фалити на производители. Причината са изключително ниските цени на продажбата на едро на меда. Причините са ниско потребление и голям внос от страни като Украйна и Китай. Проблемът се задълбочава особено след ковид кризата, инфлацията и войната.

„На едро цените се върнаха от преди две години – търгува се от 5 лв. до смешните 4 лв. – 4.50 лв., което на фона на разходите, които са скочили в пъти, е подигравка с труда на пчеларите. Българският мед в момента залежава по складовете. Имам приятели с по 10, 15,20 тона мед. По-лошото е, че новият пчеларски сезон чука на вратата, разходите тръгват, а продукцията стои нереализирана. Доста колеги ще фалират“, обясни  Емил Янев от Пчеларско сдружение – Бургас. Той допълни, че в момента вносният мед се продава като български. „Страната предвижда да се напише на етикета коя страна е производител, дали е смес медът, ако е смес, от кои държави е“, допълни Янев.  

С между 40 % -50 % са се увеличили разходите на пчеларите. „Например стъкленият буркан се купуваше от пчеларите на 0.25 лв. -0.26 лв. преди войната. Сега един стъклен буркан е 0.75 лв. 0.80 лв. Дървеният материал, с който се правят кошерите в момента е скочил 4-5 пъти“, коментира пчеларят.

Той посочи, че българският мед се търгува предимно в Германия, а сега тази страна е най-големият вносител на мед от трети страни.

Нелоялната конкуренция в бранша е от години и се задълбочава, допълни пчеларят Емил Янев. Според него, държавата няма как да повлияе в условията на пазарна икономика за справяне с проблема. Политиците в Европейския съюз обаче могат да предприемат мерки, смята Янев. Друг проблем през годината са очакваните по-ниски добиви, заради метеорологичните условия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Южният плаж на Приморско

В Приморско се радват на добър летен сезон

Община Приморско спечели проект за въвеждане на енергоспестяващи мерки за сградата на общинската  администрация. С подобренията тя ще бъде по-ефективна и устойчива. Стойността на проекта е в размер на малко над 842 хиляди лева без ДДС. Летният сезон е много добър, с преобладаващо български туристи, чужденците са по-малко, но още отсега се..

публикувано на 12.07.24 в 12:28
Димитър Николов, кмет на Бургас

Финансовото състояние на Бургас е по-добро от средното и за страната, и за областните центрове

Многобройни външни икономически и политически фактори са оказали натиск върху бюджета на Община Бургас за 2023 година, но въпреки тях тя е запазила финансовата си самостоятелност. Това посочва кметът Димитър Николов в доклада си към отчета за изпълнението на бюджета за миналата година , който е внесен в Общинския съвет. Заключението му е потвърдила и..

публикувано на 11.07.24 в 15:03
Габриела Руменова

Най-често туристи сигнализират за некоректни агенции и неправилно описани хотели

Спорове свързани с туристически агенции за промяна на дата на пътуване или погрешно описание на хотел, са част от сигналите подадени до момента в платформата "Ние потребителите". Когато възникне несъответствие трябва да се направят компромиси и от двете страни, смята експертът Габриела Руменова. Тя даде за пример случай с летовничка, която е..

публикувано на 10.07.24 в 12:28

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора

Бургас трябва да инвестира в образование и привличане на млади хора, за да развива потенциала си. Според  Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика г рада има нужда от още повече млади хора и таланти. Образователните показатели трябва да се подобрят, за да влезе областта в топ 3.  Това което, според Ганев трябва да се..

публикувано на 10.07.24 в 10:44

Удължават срока за прием на документи за интервенции в агроекологията

До 30 септември се удължава се срокът за предоставяне допълнителни документи за част от интервенциите в областта на агроекологията. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане проект на Наредба за изменение  на Наредба № 10 от 2023 г. за условията и реда за прилагане на интервенциите в областта на околната среда и климата и хуманно отношение..

публикувано на 10.07.24 в 08:24

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места.  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 14:28

Средните добиви при пшеницата и ечемика са по- ниски в сравнение с миналата година в ямболска област

Приключва прибирането на зърнената реколта в Ямболска област.  Заради засушаването добивите са по- ниски, както при ечемика, така и при пшеницата, отчитат от областната служба „Земеделие“. От декар тази година са прибрани средно по 525 кг пшеница и 560 ечемик, докато миналата година и при двете култури са били около 600 кг.  Притеснително е..

публикувано на 06.07.24 в 13:28