156 000 деца ще бъдат подкрепени с еднократни помощи за ученици, записани във втори, трети и четвърти клас, като за изплащането им за 2023-а година ще са необходими 23 милиона и 400 000 лева. Това се посочва в проект за промени в Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца. Документът е качен за обсъждане в портала за обществени консултации на Министерския съвет.
Досега такива помощи имаше само за първокласниците и осмокласниците.
Проектът на правителствено постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца се налага, за да се приведе той в съответствие с направените промени в този Закон от 48-ото Народно събрание.
В края на миналата година депутатите решиха, освен записаните в първи и осми клас, еднократни помощи да получават и учениците, записани във втори, трети и четвърти клас, независимо от вида на училището, което посещават.
За 2024-а и 2025-а година за целта ще са необходими 46,8 млн. лв. годишно. В момента помощта е 300 лева на дете. Тя се изплаща на два пъти, като половината се изплаща след влизане в сила на заповедта за отпускането ѝ, а остатъкът -в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище.
С промените в правилника се прецизират и разпоредбите, касаещи подкрепата за децата със или без право на наследствена пенсия от починал родител; както и тези, които касаят получаването без доходен критерий от самотни осиновители на месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст, и месечни помощи за отглеждане на дете до една година.
Общо финансовият ефект от промените върху бюджета на социалното министерство се очаква да бъде в размер на 24,9 млн. лв. за 2023 г. и 48,3 млн. лв. за 2024 г. и 2025 г.
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване – възможности и перспективи. Полска телемедицинска мисия в България”. Събитието събра водещи български и полски експерти, институции и компании, които обсъдиха иновациите и перспективите за развитие на електронното..
Деца ще учат немски език с творческо ателие в Етно кафенето и музей в Бургас. Събитието се подготвя съвместно с дамите от Coworking Family Burgas. На 24 ноември (неделя), от 11.00 ч. до 14.00, часа организаторите очакват всички любознателни деца, които искат да научат повече за немския език и култура. „Децата ще могат да срещнат нови приятели, да..
Ученици от Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се завърнаха с награди от изложението "Младежко техническо творчество 2024", съобщават от Общината. "Участието в изложението ни предостави уникална възможност да покажем какво сме научили в училище и да обменим опит с млади таланти от цялата страна. Горди сме с постигнатите резултати и..
Основното училище „Свети Климент Охридски“ в Бургас чества 140 години от своето основаване . Няколко години след Освобождението на България в тогавашното село Атанасово, сега жилищен комплекс „Изгрев“, един предприемчив човек решава да събере няколко любознателни деца, които да обучава. По този начин се дава началото на хронология от..
Проф. д.н. Вяра Гюрова даде начало на обучението в магистърска програма „Образователен мениджмънт“ във Филиала на СУ в Бургас. Тя е преподавател, автор и съавтор на над 100 публикации (книги, студии, статии). Да се обучават в бургаския филиал са избрали студенти от Бургас, Варна, Добрич, Сливен, Ямбол, Кърджали. Магистърската програма "Образователен..
На официална церемония днес, в Експозиционен център Флора ще бъдат отличени най-добрите математици в Бургас и региона. Инициативата е финалният етап от първото състезание по математика на Ротари клуб Бургас, което събра над 400 младежи, разпределени в пет възрастови групи. Целта е да се насърчат учениците към логическото мислене и към интерес за..
Достъпът до качествено образование е един от най-острите проблеми в малките и погранични общини, подчерта служебният просветен министър проф. Галин Цоков в Елхово, където участва в дискусия насочена към проблемите в образователната сфера в общините с отрицателен демографски прираст. Достъпът до качествено образование в малките населени места е..
В бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров” се проведе вторият ден на конференцията „Полското & българското електронно здравеопазване –..