Непознати досега документални материали от Османския архив в Истанбул, дават нова информация свързана с живота и дейността на Васил Левски. Това съобщи на среща – разговор в Бургас проф. Пламен Митев. Той е специалист по българското Възраждане. Изследовател е на личността и живота на Апостола на свободата. Заместник – председател е на Общобългарски комитет „Васил Левски“.
Преди 5 години започват да откриват нови документи неизвестни на българските историци свързани с Васил Левски в Османския архив в Истанбул. Това не е било възможно, защото на запитвания от българска страна, отговорът винаги е бил, че няма нищо ново, разказа проф. Митев Промяната се е случила благодарение на последователната политика на турските архив да дигитализира богатото документално наследство на Османската империя. Това дава възможност дистанционно, българските историци лесно да потърсят и намерят информация. Сега повече от 100 нови документа свързани с Левски вече са включени в научно обръщение, съобщи историкът:
"Вече се знае, че Васил Левски не е роден през 1837 години, а през 1840 година. В един данъчен регистър за мъжкото население в Карлово е посочено, че през 1844 години той е бил на 4 години. До тук ние не разполагаме с нито един автентичен документ за неговото раждане – няма акт за раждане, кръщелно, запис в тефтерите на карловската църква и това е едната посока по линия на която османските документи ни изправят преди призвикателството да решим кога е роден Левски. Новата му година на раждане показва, че той загива на Христовата възраст и това в някаква степен подкрепя една широко популярна теза, че ние си имаме своя Христос. Левски увисва на бесилото на 33 години."
Има и документи, които ни дават основание за преосмисляне на досегашната хронология за началото на интереса на турските власти към личността на Апостола и към осъществяваната от него конспиративна дейност. Не обирът при Арабаконак, не издайничеството на Димитър Общи и арестуваните преди него комитетски дейци са подтикнали властите да започнат издирването на Васил Левски, каза проф. д-р Пламен Митев:
"Той е търсен още от пролетта на 1872 г., целенасочено, системно във всички провинции на Османската империя. Турската полиция е разполагала с подробна информация - кой е Левски, каква е неговата роля, какви са неговите задачи и мащабите на това което прави!"
Тези нови документи показват и мащабите на делото на Апостола на свободата, добави проф. Пламен Митев.
Народният празник Трифон Зарезан се почита от лозарите, соколарите, градинарите и кръчмарите. Някои хора го празнуват на 1 февруари (с църковния празник), а други – на 14 февруари. Тази година членовете на Тракийския Културен Клуб в гр. Царево зарязаха лозите в село Кости, съобщават от морската община. С домашна пита, вино и мезета..
Зловредни кампании, липса на адекватна информация и страх от поскъпването на живота създават обществен скептицизъм към въвеждането на еврото. Това показва независим телефонен сондаж на социологическата агенция "Мяра", проведен между 29 и 31 януари сред 801 пълнолетни български граждани. 25,7% от анкетираните в телефонния сондаж подкрепят въвеждането на..
Условията и правилата за конкурс за избор на изпълнител на паметника на писателя Радой Ралин в родния му Сливен вече са разписани. Това обяви общинския съветник Пепа Генчева, която е част от инициативния комитет за издигането на паметника. Очаква се в най-скоро време те да бъдат обявени официално от Инициативния комитет. Мястото, където ще..
Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към избитите от Народния съд на 1 февруари 1945 година. С минута мълчание и полагане на венци и цветя пред паметната плоча на жертвите на комунизма в центъра на града политици и граждани дадоха заявка,..
С ритуално зарязване на лозите в най- стария ямболски квартал местните винари почетоха днешния празник. За поредна година беше избран и Цар на виното, който получи короната от миналогодишния й носител. В центъра на квартал Каргон, в двора на читалище „Пробуда“, където преди десетилетие беше засадена лоза от местен сорт, за поредна година се събраха..
Община Бургас за пореден път ще поиска собствеността върху терен в к-с „Възраждане“, съобщават от администрацията. Имотът се намира на ъгъла на улиците „Цар Калоян“ и „Цар Самуил“ и е държавна собственост. Темата бе повдигната от общинските съветници на "Възраждане". Преди месец Областната администрация е обявила търг, с който иска да учреди право на..
Денят на лозарите и винарите Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в община Елхово. Ще бъдат наградени победителите в конкурса за най-добро бяло и червено вино. Празникът ще започне с традиционния ритуал по зарязване на лозите и поливането им с червено вино, за да е плодородна годината и богата тазгодишната реколта. В центъра на..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Денят на лозарите и винарите Трифон Зарезан ще бъде отбелязан с празнична програма в община Елхово. Ще бъдат наградени победителите в конкурса за най-добро..
Бургас почете паметта на жертвите на комунистическия режим. Представители на обществени и политически организации отдадоха почит към..