Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община „Тунджа“ отбеляза 150 г. безсмъртие на Васил Левски

Община „Тунджа“ отбеляза тържествено 150 години памет и безсмъртие на Васил Левски. Пред паметната плоча на Апостола на училището в с. Тенево, което носи неговото име, кметът на общината Георги Георгиев, учители и ученици от Обединено училище „В. Левски“, детската градина, представители на читалището и певческа група „Карапчанка“ от с. Маломир си припомниха величието на неговото дело и му отдадоха почит.

В програмата, посветена на Апостола, се включиха със стихове и песни децата от ДГ „Кольо Тенев“ с. Тенево, възпитаничка на училището рецитира стихотворение, певческа група „Карапчанка“ от с. Маломир изпя „Вдигна се турчин юзбаши“, а Димка Демирева и Росица Иванова от с. Маломир изпълниха любимата песен на Левски.

„Преди 150 години, на „черното бесило“, завършва земният път на Васил Левски и започва пътят на неговото безсмъртие“, каза в словото си за Апостола кметът на община „Тунджа“ Георги Георгиев. „Левски ни остави заветните „Дела трябват, а не думи.“ И за мен реалните ни действия в полза на родния край и на Родината са по-добрия начин да изразим  преклонението си пред него“, изтъкна още той.

Венци и цветя в знак на почит и преклонение пред Апостола бяха поднесени на паметната плоча, всички присъстващи сведоха глава в негова памет.


По публикацията работи: Нина Рангелова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Жълт код за силен вятър е обявен за Черноморието

Жълт и оранжев предупредителен код за силен вятър издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 26 области в страната. Според прогнозата на НИМХ днес облачността ще бъде променлива, по-често значителна. На отделни места, главно в Югозападна България и планинските райони, отново ще има краткотрайни валежи от дъжд. Там е възможно..

публикувано на 13.03.25 в 08:15

Ето къде няма да има вода днес

Във връзка с все още нормализиращия се режим на водоподаване, след отстраняваните аварии по водопреносната мрежа от вчера, в отделни зони на гр. Айтос ще има смущения във водоснабдяването до възстановяване на работното налягане на мрежата. Поради авария вода няма да има в селата Винарско /от 8:30 до 13:30ч./ и Черни връх /от 8:30 до..

публикувано на 13.03.25 в 08:00

платена публикация
Хоби готвачи и ученици готвят заедно в третото издание на Кулинарен двубой

Хоби готвачи и бъдещи професионалисти ще готвят заедно в третото издание на кулинарния двубой организиран от информационен сайт „Черноморие-БГ“. Домакин ще е Професионална гимназия по туризъм „Асен Златаров“ в Бургас, а всички участници ще разполагат с еднакви продукти осигурени от Lidl. В традиционния бургаски „Кулинарен двубой“ ще премерят сили..

публикувано на 12.03.25 в 20:00

"Правосъдие за всеки": Никой няма право да блокира Конституционния съд

Бургазлии излязоха на символичен протест пред сградата на Съдебната палата. Организатор е инициативата "Правосъдие за всеки". Причината - недоволство от случващото се в държавата и неспазването на закона и Конституцията.  Протест под мотото" Кой блокира конституцията?" тази вечер в Бургас "Конституционният съд е най-висшият правов орган в..

публикувано на 12.03.25 в 18:53

Възстановяват надгробния паметник на Коджакафалията в Бургас

Започва проектиране и изграждане на реплика на надгробния паметник на Александър Георгиев Коджакафалията в Бургас. Оригиналният монумент е поставен през 1916 г. в близост до бул. "Сан Стефано", до югозападния край на оградата на бившето Помощно училище "Отец Паисий". През 1950 г. е премахнат, а каменните елементи са преместени пред Механотехникума...

публикувано на 12.03.25 в 17:00

Изграждат нови маневрени зони в акваторията на пристанище Бургас

Правителството прие изменения в Програма „Транспортна свързаност”.  В  областта на водния транспорт предвиждат приключване на капиталното драгиране на басейна в пристанище Бургас, с което ще се създадат необходимите условия за подход и нови маневрени зони за корабите в акваторията на пристанище Бургас.

публикувано на 12.03.25 в 14:30

Да помогнем на 36-годишната Петя да победи рака

Кампания под надслов "Заедно в борбата на Петя" се обединява да помогне на 36-годишната Петя Матева от Варна. От 3 години жената води неравна битка с рака. След като откриват бучка в гърдата ѝ, на Петя е поставена диагнозата  ниско диференциран инвазивен дуктален тройно негативен карцином. Тогава лекари-онколози не са давали особена надежда, съветвайки..

публикувано на 12.03.25 в 14:00