Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Иван Ванев: В малката църква на остров "Св. Анастасия" е имало икони от най - добрите зографи по Черноморието



„Най – впечатляващото за иконите, които са били в църквата на остров „Св.Анастасия“ е, че в края на 18 век манастирът е бил в разцвет и е имал възможност да си поръча иконописването на светци при едни от най – добрите майстори по Черноморието и с това Бургас може само да се гордее“, това коментира доц. д-р Иван Ванев от Институт за изследване на изкуствата, който представи свое проучване за съдбата на липсващите икони от Острова. Той разказа за изследванията си в в иконната зала на Историческия музей.

Ученият сподели, че интересът му е от преди повече от 10 години, когато е бил повлиян от среща с проф. Иван Карайотов по повод негова статия за една разрушена църква в Созопол. Бургаският учен му помогнал с информация и му подарил своя книга за остров св. Анастасия.


Църквата е преосветена през 1901 г. от сливенския владика, но за съжаление тогава това не води до възстановяване на духовния живот на острова, но пък той става притегателн център за хора на изкуството - интелектуалци, писатели, общественици. Един от тях е българският поет и общественик Райчо Райчев Вирсавиев, който през 1911 година  е спасил 12 икони. Той е предотвратил изнасянето им извън пределите на страната. Въпреки неговата намеса, повече от век по-късно, нито една от тези спасени икони не остава на острова и така богатата колекция на островния манастир потъва в забрава. По - късно сатав ясно, че част от тях са запазени в Бургас, други в София, а трета част за изчезнали.


Сред най - ценните са тези от първия комплект направени за иконостаса, това е акцентът на иконописното наследство на острова. Те са били изписани от Димитър Зографа.  Негово дело са били три открити икони от царския ред - на св. Богородица, св. Илия е от 1780 г. и св. Николай. Най - популярната икона от острова е тази на св. Анастасия, но тя най - вероятно от най - дълго не е там. Тя се намира в църквата "Св. Успение Богородично" като не се знае, кога и защо е била преместена, но тя е със същите размери и вероятно е от същия комплект и е направена от зограф Димитър."

Любопитен факт е, че до 60 – те години на 20 век в островната църква е имало стенописи, като много автори са мислили, че те са били от началото на века, а се оказва, че те са изписани преди снимането на филма „На малкия остров“, направени са от художници от киноцентър „Бояна“.  

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
архив

Бургаската акустична група „Прегърнат облак“ записа ново видео

„Прегърнат облак“ - бургаската акустична група записа ново видео.  Песента се нарича „Гарване“ и е записана и заснета в реално време в атмосферата на галерията на Дружество на бургаските художници. Песента е изпълнена в колаборация с Детски хор Милка Стоева, с диригент Мариета Секлемова. В изпълнението се включиха още бургаската певица Пени Ставрева..

публикувано на 17.07.24 в 13:50

Рок легендите от „Конкурент“ ще имат островен концерт на 9 август

Една от най-разпознаваемите български рок групи - „Конкурент“ е част от културния календар на Лято 2024. Концертът ще бъде на остров „Света Анастасия“, съобщи Общината.  Събитието ще бъде на 9 август от 21.00 ч. Той е част от представянето на новия десети албум на групата "По трудния път". Включва 11 студийни версии и 3 бонус изпълнения на живо,..

публикувано на 17.07.24 в 10:59

"Лирични репортажи" в Дома на писателя в Бургас

Събитие под наслов "Лирични репортажи" ще се състои днес от 18.30 часа в Дома на писателя в Бургас, съобщават от Общината. Свои поетични и белетристични творби ще представят бургаски писатели, чийто професионален път по един или друг начин е свързан и с журналистиката, коментираха организаторите на събитието Наталия Недялкова – поет и преводач..

публикувано на 17.07.24 в 10:44

"В света на музиката" събира цигуларя Веско Ешкенази и акордеона на Вероника Тодорова

Бургас е спирка от националното турне на Веско Ешкенази с Плевенска филхармония днес.  Световноизвестният български цигулар е главно действащо лице, заедно с Вероника Тодорова – акордеон и Георги Милтиядов, диригент и аранжор в концерта от 20 часа в Дома на НХК. „В света на музиката“ беобявен за Музикален проект на годината от БНР в..

обновено на 17.07.24 в 07:16

Четири концерта представят в Бургас модерната класика

Четири концерта ще предложат на почитателите на класическа музика в Бургас, изтъкнати български музиканти и известните Павел Берман и Ромен Гариу.  Най-новият проект е на фондация "Арденца", подкрепен от НФК в партньорство с Община Бургас и НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“. Той съчетава майсторски класове с известните Павел Берман – цигулка и Ромен Гариу –..

публикувано на 16.07.24 в 13:42

Танцова формация „Петлите“ тръгва на турне по Южното Черноморие

„Танцът е магия“ – под това заглавие популярната бургаска танцова формация „Петлите“ тръгва на турне. Началото ще постави спектакъл в Созопол на 25-ти юли на сцената на амфитеатъра. Летните концерти ще продължат в още пет града по Южното ни Черноморие, каза основателят на ансамбъла Георги Димитров. Той посочи и какво включва програмата...

обновено на 16.07.24 в 13:26

Мила Роберт с премиера в Бургас на „Солени същества“

Специална премиера на анимационния клип „Солени същества“с Мила Роберт в Бургас. Видеото ще бъде представено н а 19 юли (петък) от 22.00 часа в бара в Морската градина под Летния театър от неговите автори. По музика на Мила Роберт и Явор Карагитлиев и текст на Мариана Сърбова, песента е създадена специално за филма на Българска фондация..

публикувано на 16.07.24 в 13:14