„Най – впечатляващото за иконите, които са били в църквата на остров „Св.Анастасия“ е, че в края на 18 век манастирът е бил в разцвет и е имал възможност да си поръча иконописването на светци при едни от най – добрите майстори по Черноморието и с това Бургас може само да се гордее“, това коментира доц. д-р Иван Ванев от Институт за изследване на изкуствата, който представи свое проучване за съдбата на липсващите икони от Острова. Той разказа за изследванията си в в иконната зала на Историческия музей.
Ученият сподели, че интересът му е от преди повече от 10 години, когато е бил повлиян от среща с проф. Иван Карайотов по повод негова статия за една разрушена църква в Созопол. Бургаският учен му помогнал с информация и му подарил своя книга за остров св. Анастасия.
Църквата е преосветена през 1901 г. от сливенския владика, но за съжаление тогава това не води до възстановяване на духовния живот на острова, но пък той става притегателн център за хора на изкуството - интелектуалци, писатели, общественици. Един от тях е българският поет и общественик Райчо Райчев Вирсавиев, който през 1911 година е спасил 12 икони. Той е предотвратил изнасянето им извън пределите на страната. Въпреки неговата намеса, повече от век по-късно, нито една от тези спасени икони не остава на острова и така богатата колекция на островния манастир потъва в забрава. По - късно сатав ясно, че част от тях са запазени в Бургас, други в София, а трета част за изчезнали.
„Сред най - ценните са тези от първия комплект направени за иконостаса, това е акцентът на иконописното наследство на острова. Те са били изписани от Димитър Зографа. Негово дело са били три открити икони от царския ред - на св. Богородица, св. Илия е от 1780 г. и св. Николай. Най - популярната икона от острова е тази на св. Анастасия, но тя най - вероятно от най - дълго не е там. Тя се намира в църквата "Св. Успение Богородично" като не се знае, кога и защо е била преместена, но тя е със същите размери и вероятно е от същия комплект и е направена от зограф Димитър."
Любопитен факт е, че до 60 – те години на 20 век в островната църква е имало стенописи, като много автори са мислили, че те са били от началото на века, а се оказва, че те са изписани преди снимането на филма „На малкия остров“, направени са от художници от киноцентър „Бояна“.
повече може да чуете в звуковия файл:Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..