Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо зеленчуците скочиха с 50% за година?

Замиращото родно производство, внос и липсата на държавна политика, сочат производители и търговци

| обновено на 22.02.23 в 16:47
Снимка: БГНЕС

Плащаме с около 50% повече за зеленчуци в сравнение с предходната година, алармират потребители. Основната причината е липсата на българско производство, коментира за БНР Бургас Николай Недялков, председател на Съюза на зеленчукопроизводителите в Югоизточна България. По думите му евтината чужда продукция е предпочитана, както от местните търговци, така и от потребителите.

"Ако отидете сутрин рано на коя да е зеленчукова борса в България, ще видите една и съща картинка - как зеленчуци, пакетирани в хубави вносни опаковки, се прехвърлят в стар амбалаж и всичко това се представя за българско“, твърди Николай Недялков. Агрономът обаче не обвинява за това търговците. Според него голяма е вината на държавата, която не подпомага местното производство и отговорните за това често нямат нужната квалификация. „Просто погледнете през цялата ни история имало ли е министър на земеделието, освен Нихат Кабил, който да е бил агроном“, негодува зеленчукопроизводителят и дава пример от практиката:

"Ние предлагаме домат, който е бран в рамките на деня на 1.30 за килограм, отивам и го разтоварвам на магазина, но всички отиват във веригите, защото там е по 1.26 лева. Те въобще не са произведени в почва, там оранжериите са бетонирани, един компютър смесва химикали и ги вкарва директно в хранителния субстрат. Изкуственият субстрат е български и затова може би зеленчуците са български."
Резултатът – все повече производители преустановяват дейност. Николай Недялков посочи като примери свои колеги, които започват дърводобив от овощните си градини или изпращат млекодайния си добитък към кланиците, за да могат да оцелеят още малко в настоящата ситуация.
Недялков не мисли, че цените ще продължат да се покачват: „Пазарът при тези цени ще се свие. Оказва се, че хората могат без луксозно бельо, без парфюмерия и без зеленчуци.“

Търговците и потребителите, следващите по веригата от полето до трапезата, също са в ролята на потърпевши. Инфлацията се отразява на цените на всички зеленчуци, посочва търговецът Искрен Добрев:
„Може би се дължи на застудяването на времето, оттам трябва да се топлят оранжериите - заради тока. Но всичко е внос, основно от Гърция и Турция, освен българската краставица, която е много завишена. Определено се е намалил оборотът, тъй като покупателната способност е занижена. Цените са много високи и това не е добре за бизнеса.“
Растящите цени карат все повече хора да ограничават своето потребление. Мнозина изказват своето недоволство към стойността не само към зеленчуците, но към всички стоки на пазара. Издирването или чакането на намаления става все по-честа практика. 

Някои потребители и търговци, подобно на Николай Недялков, обвиняват държавата в липса на контрол и политика. Други са на мнение, че съществува спекула. Но всички са категорични, че защитата на родното производство трябва да е приоритет. 
Повече чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на общинския съвет в Ямбол Антон Шиков.

Ямболските общински съветници даряват заплатите си на опожарените Воден и Крайново

Общинските съветници в Ямбол гласуваха месечното им възнаграждение да бъде дарено на най-тежко пострадалите при пожара в селата Воден и Крайново. Сумата от 45 хил. лева ще бъде насочена към хората, останали без дом, уточни председателят на Общинския съвет в Ямбол Антон Шиков: „Така или иначе средствата не са кой знае какво, когато..

публикувано на 25.07.24 в 15:53
Село Воден след пожара.

25 заявления за помощи са подадени след пожарите, парите са преведени за 11 от тях

Потърпевшите от пожарите в страната са подали досега 25 заявления с искане за отпускане на еднократна помощ в размер до 1 578 лева за покриване на жизненоважни потребности. На 11 семейства тя е отпусната ден след подаването на заявлението, а за останалите предстои в най-скоро време - съобщи служебният министър на труда и социалната политика Ивайло..

публикувано на 25.07.24 в 13:50

Разширението на кв. Крайморие на север: По-ниски сгради до 300 квадрата

Намаляват се параметрите за височина на сградите в северната част на предвиденото разширение на бургаския квартал Крайморие. Въвежда се и ограничение за максимално допустимата застроена площ на жилищните сгради там. Промените предлага местната администрация. Преди да стигнат до общинския съвет те предизвикаха дебати днес в комисията по..

публикувано на 25.07.24 в 13:32

НС прие промени за размера на обезщетенията за безработица

Депутатите приеха на първо четене промени в Кодекса за социално осигуряване. Те предвиждат при определяне размера на обезщетенията за безработица на осигурявалите се в България и в страни от ЕС, да не се вземат предвид само доходите от последната работа, каквато е практиката досега, а изчисленията да се правят на база последните 24..

публикувано на 25.07.24 в 13:00

НСОРБ със становище по законопроекта за консолидиране на ВиК дружествата

Националното сдружение на общините в България излезе със становище относно законопроекта за водоснабдяването и канализацията. Той предвижда консолидиране на останалите общински ВиК дружества в страната към държавните, както и промени, свързани с регулиране цената на услугата. Според Сдружението, това ще намали конкуренцията, ще елиминира..

публикувано на 25.07.24 в 12:08

Държавата даде имот на община Созопол, свързан с ВиК проект

С решение на правителството Община Созопол получава собствеността върху имот - частна държавна собственост, намиращ се в. м. „Синетудис“, гр. Созопол.  Той е с площ 9565 кв. м и ще бъде използван за изграждане на нова водна камера към съществуващ напорен водопровод „Каваци“. Обектът е част от проект „Интегриран воден проект на област Бургас“,..

публикувано на 24.07.24 в 16:39

Новата детска градина в сливенското село Сотиря ще е готова през септември

Сградата на новата детска градина в сливенското село Сотиря трябва да е готова през месец септември. Това стана ясно по време на посещението на кмета Стефан Радев на обекта. Той се запозна с напредъка на строителството и разговаря с управителя на фирмата-изпълнител Тодор Дечев. Изграждането на новата сграда започна през месец септември 2023..

публикувано на 24.07.24 в 16:08