Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честа профилактика, за да се открие навреме „мързеливото око“

| обновено на 22.02.23 в 15:46

„Мързеливото око“ при децата често може да бъде пропуснато от родителите и затова са нужни профилактични прегледи. Ако бъде установено навреме, състоянието може да бъде овлядано.

Заболяването представлява намалено зрение на едното или двете очи, без видим и доказуем проблем, посочи в предаването на БНР-Бургас „Без направление“ офталмологът от Медицинския център „Оксиком“ Малина Топчийска:

„Детското зрение се развива до 8-9 годишна възраст. Да кажем – до 10 можем да успеем да променим нещо. Затова, когато има някаква обструкция, някаква пречка да се развие това детско зрение, мозъкът решава да изключи от работата, така да се каже, окото, което е с по-ниска функция, с по-ниско зрение. И, когато това се случи в тази ранна детска възраст, зрението не се развива напълно, не се развива на 100% и след тази възраст, каквото и да се опитваме да направим ние като лекари, не можем да го възстановим“, добави тя.

До т. нар. „мързеливо око“ могат да доведат редица заболявания, като кривогледството, например. Това, обаче, е много малък процент от причините, поясни д-р Топчийска:

„По-голямата част от тях, каквито са например рефрактивните грешки – необходимост от очила. Примерно - вродените катаракти, също може да доведе вроденото перде до „мързеливо око“. Тези неща не се забелязват от родителите. И децата също не се оплакват. За тях това намалено зрение е нормалното зрение. Те не знаят какво е да виждаш ясно и добре. И затова профилактиката е изключително важна“, коментира офталмологът.

Първият очен преглед на детето трябва да се случи на първата годинка, вторият – на третата, след това на шест и ежегодно в училищна възраст, добави д-р Топчийска.

Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Стефан Шишков, УМБАЛ - Бургас

Неврохирургията на УМБАЛ Бургас отчита ръст на падналите от тротинетка

Расте броят на хората, приети в Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас след инцидент с електрическа тротинетка. Случаите са през ден, а преди две седмици половината от леглата в отделението са били заети от такива пациенти. Повечето от пострадалите са мъже. Тревожното е, че освен без каска, те са карали електрическите возила и след употреба на..

обновено на 15.07.24 в 14:30

300 души са потърсили помощ заради горещините в МЦ "Св. Николай Чудотворец“ в Бургас

Около 300 души са потърсили помощ в Медицински център „Св. Николай Чудотворец“ в Бургас, каза управителят му д-р Нигохос Топузян. Причината са високите температури през последните две седмици. По-голямата част от пациентите са възрастни хора с придружаващи ги сърдечни заболявания или диабет, уточни д-р Топузян: „Около 200 пациента..

обновено на 12.07.24 в 12:52

На плаж до 12.00 ч., след това е опасно горещо

Възрастните хора и децата да не излизат между 12.00 ч. и 15.00 ч. по обед, когато слънцето е най-силно, защото те са най-застрашената група. Това съветва Даниел Страхов, специалист по бедствия и водно спасяване към БЧК в Бургас. Летовниците на плажа също трябва да използват по-ранните часове за своите морски бани, допълни Страхов...

публикувано на 11.07.24 в 11:55

Продължава ремонтът на детските отделения в УМБАЛ Бургас

Напредва ремонтът в детските отделения на УМБАЛ Бургас. Със собствени средства на болницата, 70 000 лева, отпуснати от Община Бургас и средства на дарители, се подобряват условията, в които се лекуват най-малките пациенти. Дейностите се извършват поетапно, тъй като не е възможно отделенията да бъдат затворени изцяло и да спрат да приемат пациенти. В..

публикувано на 10.07.24 в 10:16

НЗОК и БЛС изясняват как ще се плаща на аптеките

Очаква се днес да станат ясни окончателните правила, по които Здравната каса ще плаща на аптеките за отпускане на лекарства, заплащани напълно от здравния фонд. Димитър Маринов: Някой се опитва да саботира договарянето между аптеките и НЗОК Те се договарят между ръководството на Касата и Българския фармацевтичен съюз, а причина за търсенето на..

публикувано на 09.07.24 в 08:19

СПБ подготви проект за приравняване на обучението на парамедиците по европейски стандарт

Съюзът на парамедиците в България е разработил проект за уеднаквяване на теоретичната и практическа подготовка по модел на Европейската общност по спешна медицина. Той трябва да реши един от най-сериозните проблеми в страната – различните часове и хорариуми, по които сега се подготвят парамедиците във висшите училища и професионални центрове. Това..

публикувано на 08.07.24 в 11:48

След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК

Продължават разговорите между Българския фармацевтичен съюз и Националната здравноосигурителна каса. Те се провеждат във връзка с промените в Наредба 4, която се отнася до предписването и отпускането на лекарствени продукти по здравна каса и заради, които се намалява плащането към аптеките за извършването на тази дейност. От Българския..

публикувано на 05.07.24 в 07:56