Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честа профилактика, за да се открие навреме „мързеливото око“

| обновено на 22.02.23 в 15:46

„Мързеливото око“ при децата често може да бъде пропуснато от родителите и затова са нужни профилактични прегледи. Ако бъде установено навреме, състоянието може да бъде овлядано.

Заболяването представлява намалено зрение на едното или двете очи, без видим и доказуем проблем, посочи в предаването на БНР-Бургас „Без направление“ офталмологът от Медицинския център „Оксиком“ Малина Топчийска:

„Детското зрение се развива до 8-9 годишна възраст. Да кажем – до 10 можем да успеем да променим нещо. Затова, когато има някаква обструкция, някаква пречка да се развие това детско зрение, мозъкът решава да изключи от работата, така да се каже, окото, което е с по-ниска функция, с по-ниско зрение. И, когато това се случи в тази ранна детска възраст, зрението не се развива напълно, не се развива на 100% и след тази възраст, каквото и да се опитваме да направим ние като лекари, не можем да го възстановим“, добави тя.

До т. нар. „мързеливо око“ могат да доведат редица заболявания, като кривогледството, например. Това, обаче, е много малък процент от причините, поясни д-р Топчийска:

„По-голямата част от тях, каквито са например рефрактивните грешки – необходимост от очила. Примерно - вродените катаракти, също може да доведе вроденото перде до „мързеливо око“. Тези неща не се забелязват от родителите. И децата също не се оплакват. За тях това намалено зрение е нормалното зрение. Те не знаят какво е да виждаш ясно и добре. И затова профилактиката е изключително важна“, коментира офталмологът.

Първият очен преглед на детето трябва да се случи на първата годинка, вторият – на третата, след това на шест и ежегодно в училищна възраст, добави д-р Топчийска.

Цялото интервю с нея можете да чуете в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всяко пето дете пуши цигари

Момичетата по-често посягат към цигарите отколкото момчетата, почти всяко пето дете е настоящ пушач в страната, съобщиха днес от бургаската здравна инспекция. В България  34,5 % от населението на възраст над 20 г. са ежедневни пушачи Това са предварителни данни от проведеното през 2020 г. Национално проучване на факторите на риска за здравето на..

публикувано на 21.11.24 в 12:07

В Бургас измерват безплатно състоянието на зависимост към цигарите

Бургас ще отбележи Международния ден без тютюнопушене като се присъединява към Националната кампания под мотото: „Месец без никотин. Изборът е твой!“. Здравната кампанията ще се проведеот 10:30 до 13:00 часа на площад „Тройката“. При лошо време, мероприятието ще бъде във фоайето на Културен дом НХК, уточняват организаторите. Партньори на Община Бургас..

публикувано на 21.11.24 в 08:00

Увеличават местата за безплатните прегледи за атеросклероза в УМБАЛ Бургас

Осигуряват допълнително места за безплатните прегледи за атеросклероза в държавната болница в Бургас поради засиления интерес, заяви началникът на Клиниката по съдова хирургия проф. д-р Валентин Василев. Кампанията започна в понеделник и ще продължи две седмици , като става ясно, че часовете вече са запълнени: „Поради..

публикувано на 20.11.24 в 08:10

Добро ваксинационно покритие срещу грип в Ямбол

Остава висок броят на пациентите с грип и простудни заболявания в Ямболска област. 140 са новите случаи само за последната седмица в извадка от практиките на шестима лични лекари. От здравната инспекция напомнят, че все още има време за поставянето на противогрипна ваксина. Най-засегнати от простудните заболявания са бебетата и децата до..

публикувано на 19.11.24 в 09:45

Безплатни прегледи за атеросклероза ще се проведат в УМБАЛ Бургас

Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ Бургас ще преглежда и изследва безплатно хора с висок риск от атеросклероза. Атеросклерозата е съдово заболяване с мастни отлагания по вътрешните стени на кръвоносните съдове. Тя носи риск от инсулт, инфаркт, бъбречна недостатъчност и др. Целта е те да бъдат предотвратени и хората да бъдат запознати с рисковите..

обновено на 18.11.24 в 09:21

Здравното министерство иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове

Министерството на здравеопазването иска промени в правилника за дейността на кръвните центрове. Измененията, според министерството, са необходими, за да се намали бракуването на кръв, която трудно се набавя. С промените се дава право на кръвните центрове да приемат върнати от областните многопрофилни болници неизползвани, но преработени кръв и кръвни..

публикувано на 16.11.24 в 11:21

Симпозиум за кардиологичните заболявания ще се проведе в държавния университет в Бургас

Медицинският факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ - Бургас ще бъде домакин на симпозиум на тема „Иновативни подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром“. Той ще се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Христо Бозов днес в морския град.  Събитието е част от честванията по повод петата годишнина от..

публикувано на 16.11.24 в 09:40