Ще бъде актуализирана стратегията за устойчиво развитие на туризма в общината, като за целта ще бъде удължен периодът ѝ на действие до 2030 година. Към Правилника за общинското предприятие „Туризъм“ ще бъдат включени нови обекти, въпреки че се експлоатират. Това стана ясно по време на дебатите по темата в постоянната комисия към Общинския съвет „Икономика и инвестиционни политики“. И двете докладни записки са на зам.-кмета Диана Саватева.
Новите обекти, които трябва да бъдат добавени към съществуващия правилник на предприятие Туризъм се стопанисват от него и са влезли в експлоатация, обясни Радовеста Стюърт, директор на общинското предприятие:
„Те не са нови за нас, но ще бъдат нови в Правилника. Това са туристическият кораб „Бургус“, новият пристан на остров „Света Анастасия“ и столът в Професионалната гимназия по компютърни технологии и иновации в к-с „Меден рудник“. Има и още една промяна в структурата на звеното. Добавя се длъжността „Финансов контрольор“, по предписание на одит от Сметна палата.
Налага се и актуализация на стратегията за устойчиво развитие на туризма в Общината, с удължаване на периода до 2030 година. Стратегията беше с хоризонт до 2023 година, а изработена през 2018 г. През изминалата година имахме възможност да работим по един международен проект, успяхме да създаден актуализация на настоящата ни стратегия. Включваме в нея елементи, които да ни помогнат да продължим растежа през последните 2 години. За много от туристическите предприятия те бяха твърде трудни. За Община Бургас обаче се оказаха печеливши. Актуализацията на стратегията се случи и във време, в което след пандемията се появи и друг проблем за туризма в България – военният конфликт в Черноморския басейн и Украйна.“
Представители от пчеларския съюз са поставили въпроси за развитие на т.нар. пчелен туризъм, каза Даниела Божинова,
„Има ли изследвания на региона за този пчелен туризъм, дали е разглеждан и като аспект на селския туризъм“
Според Радовеста Стюърт:
„Точно тази актуализация на стратегията засяга само община Бургас, въпреки че дава и някои свързващи елементи, но със съседните на нас общини и региона. Към момента т.нар. селски туризъм не е изследван, защото нямаме и толкова много територии. При мен идваха запитвания точно от Пчеларски съюз. Те сега се активизират и имат желание да бъдат включени в наши съвместни инициативи“
В стратегията за развитие се посочва още, че Бургас за 2030-та година трябва да се превърне в световноизвестна и устойчива дестинация, с открито морско пространство, забележителности и изключително гостоприемство.
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното третиране. Планираните приходи от тази дейност са 5 030 000 лева, според разчетите на Общината. Толкова са и предвидените разходи по тях. От тези средства 3 650 000 лева ще са от такса битови отпадъци за..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и икономисти изпратиха писмо до институциите заради казуса "Лукойл". За БНР Евгений Кънев обясни, че "Предстои да видим кой ще бъде избран, но, според мен, е много слабо вероятно да не бъде избран..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане. Всеки, който желае, може да направи предложение. Причините, с които се мотивират измененията на и нфраструктурни и екологични. В проекта се акцентира на това, че нуждата от паркоместа нараства, а..
Oт месец март тази година в община Котел ще посрещат испански туристи. Котел и Жеравна са включени в програмите на един от най-големите испански туроператори – „Mapa Tours“. Той е част от бранд, който е един от най-силните на латиноамериканския пазар. Партньор за осъществяването на идеята е Асоциация „Рафаел-инфо, култура и туризъм“...
Двойно ще се увеличи бюджетът за развитие на малките населени места по подхода „Водено от общностите местно развитие“. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева по време на работна среща в ресорното министерство. Общият бюджет по подхода е близо 740 млн. лева. За общини с население по-малко от 15 хил. жители,..
Вратата е отворена за еврото от 1 януари 2026 година. Това е изводът на Института за пазарна икономика след вчерашните данни за инфлацията през декември, разпространени от Евростат. Новосформираното правителство също изведе членството в еврозоната като водещ приоритет за управлението си. Към декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%,..
България е получила 32 милиарда лева от европейските фондове за периода на членството на страната ни в Европейския съюз. Това показват данните от анализ на Института за пазарна икономика, според който най-много са парите за инфраструктура. От 2007 г. насам, всеки регион на страната е харчил най-много европейски средства за изпълнението на големи..
Увеличение на синята и зелената зона и нов тип пакети за платено паркиране предлага община Бургас. Промените са публикувани за обществено обсъждане...
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..
Общинският съвет в Царево одобри план-сметката за услугите по транспортирането на битови отпадъци до съоръженията и инсталациите за тяхното..